KHIMKI BC
  • Μιγκέλ Άνχελ Πέρεθ (Ισπανία)
  • Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία)
  • Αν Πάντερ (Γερμανία)

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, απέφυγε τις... δυσκολίες που προέκυψαν από κάποια νεκρά διαστήματα και κέρδισε την Χίμκι (71-57), ανεβαίνοντας στο 12-7.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε καλή μέρα τον Κώστα Παπανικολάου, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Γιώργος Πρίντεζης, Σάσα Βεζένκοφ και Νίκολα Μιλουτίνοφ. Στο 7-12 έπεσε η Χίμκι, που έμεινε πίσω στη μάχη της οκτάδας.

Την επόμενη εβδομάδα, οι Πειραιώτες παίζουν στην Τουρκία με την Φενέρμπαχτσε (24/1), ενώ η Χίμκι θα φιλοξενήσει στη Ρωσία την Μπάγερν Μονάχου (25/1).

• 11

Ο Ολυμπιακός παρουσίαστηκε διαβασμένος στο παρκέ, η άμυνα αποτέλεσε ένα μεγάλο όπλο κόντρα σε μία ομάδα με αδυναμίες και ο Ντέιβιντ Μπλατ καθοδήγησε σωστά τους «ερυθρόλευκους» σε ένα εύκολο βράδυ.

• 32

Η Χίμκι προσπάθησε να χτυπήσει από το... αγαπημένο της τρίποντο, όμως η αστοχία αλλά και οι κακές επιλογές στα «νεκρά» διαστήματα του Ολυμπιακού της κόστισαν.

18'

Σε ένα δύσκολο σημείο, με διαδοχικές άστοχες επιθέσεις και... επιστροφή της Χίμκι, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δέχτηκε την πάσα του Νάιτζελ Ουίλαμς - Γκος και κάρφωσε εντυπωσιακά, ξεσηκώνοντας το ΣΕΦ!

4’ 8 - 3
6’ 14 - 3
8’ 16 - 7
10’ 20 - 11
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και η διάθεσή του να τρέξει στο παρκέ τον έφερε από νωρίς σε θέση... κυριαρχίας (14-3, 6'). Η Χίμκι προσπάθησε να μειώσει, όμως η ενέργεια του Πρίντεζη και οι σωστές επιλογές στην επίθεση έφεραν τον Ολυμπιακό στο +9 (20-11) στο τέλος της πρώτης περιόδου
12’ 20 - 15
14’ 20 - 15
16’ 23 - 20
18’ 23 - 22
20’ 32 - 22
Οι διακόπτες... έκλεισαν για τους «ερυθρόλευκους» στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός μέτρησε εννέα άστοχες επιθέσεις και έμεινε πέντε λεπτά χωρίς καλάθι, κάτι που έφερε μάλλον... αναμενόμενα την επιστροφή της Χίμκι (20-18, 15'). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε και στον πόντο (23-22, 18'), όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων (32-22).
22’ 35 - 24
24’ 41 - 28
26’ 48 - 31
28’ 50 - 31
30’ 55 - 36
Ένα γρήγορο 6-2 έφερε τον Ολυμπιακό στο +14 (38-24, 23') και οι Πειραιώτες διατήρησαν το μομέντουμ που έχτισαν στο πρώτο μέρος. Ο Κώστας Παπανικολάου έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και με προσωπικές ενέργειες ανέβασε την «ερυθρόλευκη» διαφορά στους 20 (48-28, 25'), με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +19 στο 30ο λεπτό (55-36).
32’ 55 - 39
34’ 62 - 43
36’ 62 - 50
38’ 64 - 52
40’ 71 - 57
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Η Χίμκι προσπάθησε να μειώσει και να κυνηγήσει τις τελευταίες ελπίδες που είχε στο ματς, όμως ο Ολυμπιακός κράτησε με ασφάλεια το προβάδισμά του και έφτασε χωρίς προβλήματα στη νίκη.

• 1

Η αστοχία της Χίμκι. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σούταρε με 25% από τα τρίποντα (6/24) και έχασε σουτ σε σημεία που θα μπορούσε να πλησιάσει τον Ολυμπιακό και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το ματς.

• 2

Η άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Ντέιβιντ Μπλατ θέλει να δώσει στοιχεία ταχύτητας στην επίθεση, όμως το ματς με την Χίμκι κρίθηκε στο... πίσω μέρος του παρκέ: Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και δημιούργησαν πιεστικές συνθήκες στους αντιπάλους τους, που υπέπεσαν σε λάθη και σε κακές επιλογές στην επίθεση.

• 3

Το δεύτερο δεκάλεπτο. Μετά από ένα πολύ άσχημο πεντάλεπτο, η Χίμκι πλησίασε στον πόντο (23-22), όμως ο Ολυμπιακός συγκεντρώθηκε, βρήκε ελεύθερα σουτ με σωστές επιλογές και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +10 (32-22), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποθεώθηκε στο ΣΕΦ και άκουσε τους φιλάθλους του Ολυμπιακού να τον χειροκροτούν, σε μία όμορφη στιγμή που δεν... συνοδεύτηκε με νίκη για την Χίμκι.

16
Κώστας Παπανικολάου
Ο έμπειρος άσος έδωσε συνέχεια στις εξαιρετικές του εμφανίσεις και πρωταγωνίστησε σε άμυνα και επίθεση, κατακτώντας ξανά το βραβείο του MVP της αναμέτρησης.

3
Ντι Μποστ
Ο Αμερικανός γκαρντ δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Χίμκι και έμεινε σε... ρηχά νερά, κάτι που σαφώς επηρέασε την συνολική εικόνα των Ρώσων.

14
Σάσα Βεζένκοφ
Ο Βεζένκοφ περίμενε την ευκαιρία του και την... άρπαξε από τα μαλλιά! Ο νεαρός φόργουορντ ήταν εξαιρετικός και βοήθησε σημαντικά τον Ολυμπιακό με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα).

Εύκολο βράδυ για τους διαιτητές στο ΣΕΦ, με λίγα λάθη και ακόμα λιγότερα παράπονα και από τις δύο πλευρές του παρκέ. Δεν επηρέασαν ούτε στο ελάχιστον την ροή και την έκβαση της αναμέτρησης.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Υποψήφιος για την καλύτερη ομάδα της δεκαετίας στην Euroleague ο Ρέγιες (pic)

0

H... καυτή επίθεση της Χίμκι: 87 πόντοι μ.ο στα πρώτα εφτά ματς της Euroleague (vid)