79 68
  • Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία)
  • Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία)
  • Εμίν Μόγκουλκοτς (Τουρκία)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ για 35' κοίταξε στα «μάτια» την ακριβότερη και φορμαρισμένη Μπαρτσελόνα, έπαιξε καλή άμυνα, αλλά στο φινάλε «λύγισε» και έχασε το ματς και τη διαφορά του πρώτου γύρου. Έτσι, οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 11-7, με τους «πράσινους» να υποχωρούν στο 8-10 και να συνεχίζουν να... τρέχουν για την οκτάδα. Άλλωστε, για το «τριφύλλι» ακολουθούν οι κρίσιμες αναμετρήσεις με Ζαλγκίρις και Μακάμπι εκτός έδρας.

Οι «πράσινοι» δεν πήραν πράγματα στην τελική ευθεία από τον Νικ Καλάθη (3/9 σουτ, 1/4 βολές, 5 ασίστ, 3 λάθη), δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον... σεληνιασμένο Τομά Ερτέλ (23π.), έχαναν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο (33-17 με 12 επ. ριμπ. της Μπαρτσελόνα) και γνώρισαν την ήττα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», παρά την νέα σπουδαία εμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου (17π., 3ρ., 2ασ., 4κλ.). Βοήθησαν κατά διαστήματα από τους Τζέιμς Γκιστ (που όμως έχασε αρκετά ριμπάουντ), Ντίνο Μήτογλου, Λούκας Λεκαβίτσιους, αρνητικό πρόσημο για ΝτεΣόν Τόμας και Στεφάν Λάσμε. Εξαιρετικός ξανά απέναντι στο «τριφύλλι» ο Κέβιν Σεραφέν (14π., 7ρ.).

Σε γενικές γραμμές, πάντως, η εμφάνιση της Βαρκελώνης δείχνει... φως στο «πράσινο» τούνελ, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να έχουν ανάγκη πλέον από διπλά στη συνέχεια της regular season. Αν ο Καλάθης επιστρέψει στα υψηλά του στάνταρντς και ο Σον Κιλπάτρικ ενσωματωθεί γρήγορα, τότε η κατάσταση αναφορικά με την πρόκριση στα πλέι οφ θα είναι στα χέρια των έξι φορές πρωταθλητών Ελλάδας. Βέβαια, θα πρέπει να τονίσουμε πως ο Ρικ Πιτίνο παρέταξε την ομάδα του στην έδρα της «Μπάρτσα» με δύο σημαντικές απουσίες (Κιθ Λάνγκφορντ - Θανάσης Αντετοκούνμπο).

• 44

Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς διόρθωσε τα κακώς κείμενα στην άμυνά του στο φινάλε, διαχειρίστηκε εξαιρετικά τον «καυτό» Ερτέλ και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς, αν οι παίκτες του έβρισκαν κάποια σουτ. Είχαν τον έλεγχο του αγώνα οι Καταλανοί, παρά την «πράσινη» προσπάθεια.

• 14

Ο Ρικ Πιτίνο έδειξε να αλλάζει πράγματα στο «τριφύλλι», βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της ομάδας στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είδε το τρίποντο να ανεβαίνει στο 41%, αλλά αυτή τη φορά πληγώθηκε από τα ριμπάουντ. Ερωτηματικό η μικρή χρησιμοποίηση του Ματ Λοτζέσκι (02:35), φάνηκε η απουσία των Λάνγκφορντ - Αντετοκούνμπο.

36'

Ο Κάιλ Κούριτς «πλήγωσε» τον πρώην προπονητή του με ένα κρίσιμο τρίποντο όταν το ματς ήταν στο... τρίποντο. Έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του με ένα μεγάλο τρίποντο ο «μπόμπερ» των γηπεδούχων.

4’ 4 - 6
6’ 10 - 8
8’ 13 - 13
10’ 17 - 13
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε ιδανικά το ματς με καλή άμυνα και 2/2 τρίποντα από Νικ Καλάθη - Τζέιμς Γκιστ (0-6 στο 3'), αλλά η «Μπάρτσα» απάντησε με δικό της 7-0 σερί. Οι «πράσινοι» δοκίμασαν για λίγο ζώνη στην άμυνα, ενώ στην επίθεση πήραν το πρώτο τους δίποντο στο 6', ύστερα από έξι χαμένες προσπάθειες. Οι Καταλανοί είχαν μικρά προβαδίσματα (12-10 στο 7' και 17-13 στο 10'), έχοντας σε καλή βραδιά τον Τομά Ερτέλ (10π.). Στο 10' οι «πράσινοι» είχαν 2/11 δίποντα και δεν εκμεταλλεύτηκαν την καλή άμυνα, που έπαιξαν κατά διαστήματα.
12’ 23 - 14
14’ 25 - 18
16’ 30 - 22
18’ 32 - 29
20’ 37 - 36
Με ένα γρήγορο 6-1 οι Καταλανοί πήγαν στο +9 για πρώτη φορά (23-14 στο 12'). Οι «πράσινοι» έχαναν βολές, αλλά τα 5λ. των γηπεδούχων τους κρατούσαν κοντά στο σκορ (25-20). Σε εκείνο το σημείο ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε το step up και με ένα προσωπικό 9-0 (με βοήθειες από Νικ Καλάθη και Ντίνο Μήτογλου) έφερε το ματς στον πόντο (32-31 στο 18'). Μάλιστα, με μια... vintage φάση του Τζέιμς Γκιστ (επ. ριμπ. και γκολ - φάουλ), το «τριφύλλι» ισοφάρισε (34-34 στο 19'), πριν το 37-36 του ημιχρόνου. Στο 20' οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν 10 ασίστ για 3 λάθη και καλή αμυντική λειτουργία, με τα ποσοστά τους σε δίποντα (47%) και βολές (44%) να μην τους επιτρέπουν να πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Ο Ερτέλ σε 14' στο ματς είχε 14 πόντους - 2 ασίστ, με τον Κρις Σίνγκλετον να είναι εξουδετερωμένος.
22’ 37 - 40
24’ 39 - 42
26’ 50 - 42
28’ 54 - 47
30’ 56 - 52
Με... deflections και Καλάθη - Παπαπέτρου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (37-40), με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να χρειάζεται 3:30 για να βάλει το πρώτο της καλάθι στην επανάληψη. Ένα τρίλεπτο black out του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ συνδυάστηκε με πολλά δυσάρεστα νέα για τον Ρικ Πιτίνο: πέντε ομαδικά φάουλ, 3/3 τρίποντα των γηπεδούχων, 14-0 σερί και πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα για την Μπαρτσελόνα (53-42 στο 27'). Αλλά, με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου (ασίστ - τρίποντο - κλέψιμο) και ένα τρίποντο του θετικού Λεκαβίτσιους, οι «πράσινοι» επέστρεψαν γρήγορα (56-52 στο 30'), παρά το γεγονός πως ο Κέβιν Σεραφέν έκανε θραύση στα ριμπάουντ, απέναντι στον πεσμένο Στεφάν Λάσμε.
32’ 58 - 56
34’ 62 - 61
36’ 69 - 63
38’ 72 - 65
40’ 79 - 68
Όσο αρνητικός ήταν ο Λάσμε, τόσο θετικός ήταν ο Γκιστ σε κάποιες φάσεις, δίνοντας το... σύνθημα για την «πράσινη» επιστροφή (56-56 στο 31'), σε ένα σημείο που ο Καλάθης έπαιρνε ανάσες, αφού ο Λεκαβίτσιους έδινε βοήθειες. Το «θρίλερ» συνεχίστηκε στη Βαρκελώνη (66-63 στο 35'), με τον Κάιλ Κούριτς, όμως, να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο για το 69-63. Η άμυνα της Μπαρτσελόνα δήλωσε παρούσα και η ομάδα του Πιτίνο δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, χάνοντας το μυαλό της στην επίθεση στην τελική ευθεία της αναμέτρησης (72-65 στο 38' και 79-68 τελικό).

• 1

Το τρίλεπτο ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο. Το 14-0 των Καταλανών άλλαξε πλήρως το σκηνικό και έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι είχαν... μαξιλαράκι ασφαλείας για τη συνέχεια.

• 2

Το θετικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» στα εκτός έδρας ματς τους συνήθως βρίσκονταν από νωρίς να κυνηγούν διψήφιες διαφορές. Στη Βαρκελώνη, όμως, έπαιξαν άμυνα, περιόρισαν τα λάθη (3λ. στο ημ.), βρήκαν έναν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Παπαπέτρου και άξιους συμπαραστάτες δίπλα του τους Μήτογλου - Καλάθη, για να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στον πόντο (37-36). Η καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους ήταν μια θετική είδηση για το «τριφύλλι», σε σχέση με τα υπόλοιπα εκτός έδρας ματς, που έχει δώσει φέτος. Στην ουσία, ο ΠΑΟ έμεινε μέσα στο ματς για ώρα, χάρη στο καλό του ξεκίνημα, αλλά στο τέλος «λύγισε».

• 3

Η διαφορά στα ριμπάουντ (33-17). Ο Κέβιν Σεραφέν κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα στο δεύτερο ημίχρονο, στήνοντας το δικό του... πάρτι και η Μπαρτσελόνα ανανέωσε τις επιθέσεις της, για να φτάσει μέχρι την νίκη. Συνολικά οι Καταλανοί μάζεψαν 12 επιθετικά ριμπάουντ και οι φιλοξενούμενοι 11 αμυντικά.

Οι φίλοι του Παναθηναϊκού βρέθηκαν και στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην έδρα των Καταλανών.

13
Τομά Ερτέλ
Σπουδαία εμφάνιση του Γάλλου γκαρντ, που ήταν... καυτός και τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/5 βολές).

33
Νικ Καλάθης
Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν... παρών - απών στη Βαρκελώνη. Σε ένα σημείο έδινε επιθετική ώθηση, αλλά στο τέλος, παρά το γεγονός ότι μπήκε έχοντας πάρει «ανάσες», δεν μπόρεσε να βοηθήσει (8π. με 3/9 σουτ και 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη).

1
Κέβιν Σεραφέν
Ο σέντερ της «Μπάρτσα» έκανε άλλο ένα εξαιρετικό ματς απέναντι στους «πράσινους», τελειώνοντας αυτή τη φορά με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ (6 επιθετικά).

Ράντοβιτς, Πατέρνικο και Μογκούλκοτς σφύριξαν έδρα, σε μια διαιτησία που προκάλεσε δικαιολογημένα παράπονα στον «πράσινο» πάγκο, θυμίζοντας την... περσινή κατάσταση στην Euroleague.