79 75
  • Χουάν Κάρλος Γκαρθία (Ισπανία)
  • Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία)
  • Ρενό Γκέλερ (Βέλγιο)

Η Νταρουσάφακα είχε να κερδίσει στην Euroleague από τη 2η αγωνιστική της regular season (16/10) και μετρούσε 12 σερί ήττες. Απέναντί της, όμως, στο φινάλε του Α' Γύρου βρήκε τη... σκιά του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι, έκαναν λάθη, βρέθηκαν να κυνηγούν διαφορές ακόμα και από το -19 και γνώρισαν μια «κακή» ήττα, στο δρόμο για τις θέσεις 4-5. Έτσι, η «Νταρού» πήγε στο 2-13 (ουραγός στη βαθμολογία), με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να υποχωρεί στο 9-6.

Δεν αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά ο Βασίλης Σπανούλης, στα «ρηχά» οι περισσότεροι σταρ του Ολυμπιακού. Ο μόνος που διασώθηκε στο... ναυάγιο ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς (15π.), που πάλευε μόνος του. MVP της αναμέτρησης ήταν ο τρομερός Τόνεϊ Ντάγκλας (19π., 9ασ., 5κλ.), ενώ σε εξαιρετικό βράδυ βρέθηκε και ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ζάνις Πέινερς (16π., 9ρ.).

• 50

Την... γυρόφερνε τη νίκη η «Νταρού» τον τελευταίο καιρό. Ο Ερνάκ την έχει βοηθήσει να βρει ψυχολογία, «έβγαλε» φάσεις με συνεργασίες από το post και βάσισε τις προσπάθειες της ομάδας του στην πολύ πιεστική άμυνα που αρχικά έδωσε τα σουτ στον άστοχο Ολυμπιακό επιλέγοντας να ρισκάρει με αυτά και να δυσκολέψει το έργο των Πρίντεζη - Μιλουτίνοφ με βοήθειες. Εκ του αποτελέσματος, δικαιώθηκε ο Τούρκος.

• 11

Δεν βοήθησε η διάθεση των παικτών του τον Μπλατ, την ώρα που και ο ίδιος δεν είχε το καλύτερό του βράδυ στον Ολυμπιακό. Το επιθετικό πλάνο δεν δούλεψε, ακόμη και την ώρα της ανατροπής που ήρθε με ατομικές πρωτοβουλίες. Είναι χαρακτηριστικό των κακών επιθέσεων το γεγονός πως η «Νταρού» βρήκε πληθώρα πόντων στο τρανζίσιον, ύστερα από αμυντικό ριμπάουντ. Επίσης, ίσως η μπάλα να μην έπρεπε να μπει στα χέρια του Πρίντεζη, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όταν ήταν δεδομένο πως η «Νταρού» θα στείλει κάποιον ερυθρόλευκο στις βολές.

26'

Το «τρελό» τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς στην τρίτη περίοδο. Ο Λετονός ύστερα από... συρτό μπάσκετ έβαλε ένα buzzer beater τρίποντο, που έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό.

4’ 6 - 6
6’ 10 - 9
8’ 18 - 9
10’ 24 - 12
Ο Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησε με ένα γκαρντ και τρεις φόργουορντ, έχοντας και τον Γιάνις Τίμα στο παρκέ, όμως το σχήμα δεν του βγήκε. Μάλιστα, άλλαξε τον Λετονό φόργουορντ στο 2'. Η «Νταρού» όσο περνούσε η ώρα εδραίωνε την κατοχή της (10-6 στο 5', 14-9 στο 7' και 20-9 στο 8'), έχοντας μικρά σερί. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν συγκέντρωση, έπαιζαν κακή άμυνα, είχαν 5/19 σουτ και βρέθηκαν να χάνουν με διψήφια διαφορά και double score στο δεκάλεπτο (24-12 στο 10').
12’ 26 - 12
14’ 31 - 17
16’ 34 - 22
18’ 38 - 27
20’ 42 - 31
Οι γηπεδούχοι με το... πόδι στο γκάζι έφτασαν στο +17 στο 13' (31-14), με τον Ολυμπιακό να έχει 1/9 τρίποντα και τον Ζάνις Πέινερς να μετράει 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Οι Πειραιώτες «ακούμπησαν» μπάλες στον Μιλουτίνοφ και τον ΛεΝτέι και μάζεψαν τη διαφορά σε μονοψήφιο (35-24), αλλά η Νταρουσάφακα συνέχισε να παίζει καλή άμυνα. Έτσι, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ουίλιαμς Γκος και την αστοχία των φιλοξενούμενων και πήγε στα αποδυτήρια με +11 (42-31). Εξαιρετική δουλειά για τους Τούρκους έκανε και ο Τόνεϊ Ντάγκλας (10π., 4ασ., 3κλ.).
22’ 46 - 34
24’ 53 - 39
26’ 58 - 42
28’ 58 - 47
30’ 60 - 53
Η συγκεντρωμένη Νταρουσάφακα, που έπαιζε σκληρή άμυνα και ανάγκαζε τον Ολυμπιακό να... ματώνει για κάθε καλάθι έφτασε μέχρι και το +19 (58-39 στο 25'), με τον Ντέιβιντ Μπλατ να μην παίρνει λύσεις από τους γκαρντ του. Όμως, όταν πέρασε στο παρκέ η second unit του Σελτσούκ Ερνάκ τα... θαλάσσωσε. Δύο τάπες από Μιλουτίνοφ και ΛεΝτέι ακολουθήθηκαν από 2/2 τρίποντα του Στρέλνιεκς και η ελληνική ομάδα βρήκε σφιγμό. Ο Ουίλιαμς - Γκος μπήκε στην επιθετική εξίσωση και οι «ερυθρόλευκοι» από το -19 έκλεισαν την περίοδο στο -7.
32’ 66 - 55
34’ 68 - 60
36’ 72 - 65
38’ 72 - 69
40’ 79 - 75
Ο Ντάγκλας ήταν... παντού σε άμυνα και επίθεση και οι γηπεδούχοι πήραν νέα διψήφια διαφορά στο 32' (66-55). Σαν να μην έφτασαν όλα τα προβλήματα των φιλοξενούμενων, ο Πέινερς έβαλε τρίποντο και φάουλ στο 34' (72-60). Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε αντίδραση δια χειρός Στρέλνιεκς, αφού άρχισε να παίζει σκληρή άμυνα (72-67 στο 37'). Πρίντεζης και Ουίλιαμς - Γκος συνδυάστηκαν στις δύο πλευρές του παρκέ και η διαφορά έπεσε σε απόσταση βολής (72-69) με τον Σπανούλη να είναι στον πάγκο. Ο Ντάγκλας βρήκε σκορ για τους γηπεδούχους, οι Ουίλιαμς Γκος - ΛεΝτέι πήραν δύο κακές επιλογές και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της «Νταρού». Ο Στρέλνιεκς έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, ο Ντάγκλας είχε 1/2β., όμως το ίδιο (1/2β.) έκανε και ο «Πριντ», με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη.

• 1

Η Νταρουσάφακα πήρε από νωρίς διψήφιες διαφορές, εκμεταλλευτόμενη τα 1/11 τρίποντα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έπρεπε να κυνηγούν στο σκορ από νωρίς.

• 2

Η «Νταρού» έφευγε γρήγορα στο τρανζίσιον και έμοιαζε να είναι σταθερά ένα «κλικ» πιο γρήγορη από τους «ερυθρόλευκους». Κακές επιστροφές για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ και πολλές φάσεις που... κοιμήθηκε στην άμυνα.

• 3

Το «μαγικό» παιχνίδι του Τόνεϊ Ντάγκλας. Ο γκαρντ του Ερνάκ «γέμισε» τη στατιστική του με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 5 κλεψίματα. Μάλιστα, βρήκε σκορ στο φινάλε, όταν οι Πειραιώτες είχαν επιστρέψει στο ματς.

Η Νταρουσάφακα τίμησε τον Ντέιβιντ Μπλατ για την προσφορά του στον τουρκικό σύλλογο, σε μια όμορφη σκηνή πριν από το τζάμπολ.