80 85
  • Ματέι Μπολτάουζερ (Σλοβενία)
  • Όλεγκς Λάτισεβς (Λετονία)
  • Αμίτ Μπαλάκ (Ισραήλ)

Δεύτερο εκτός έδρας ματς, δεύτερη δύσκολη αποστολή, δεύτερη μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό! Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στη Βιτόρια και επικράτησε της Μπασκόνια με 85-80, κάνοντας το 2-0 στη Regular Season της Euroleague. Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στην Fernando Buesa Arena, επέβαλλαν τον ρυθμό τους στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και εκμεταλλεύτηκαν το κακό βράδυ των γηπεδούχων, που ήταν γενικά άστοχοι με πολλά λάθη και κακές επιλογές. Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνεθ ήταν σταθερά πίσω στο σκορ αλλά στην τέταρτη περίοδο έκανε... ρελάνς, προσπαθώντας για την μεγάλη ανατροπή. Οι Βάσκοι μείωσαν στους τέσσερις (73-77, 38') και λίγο αργότερα στους τρεις πόντους (78-81, 39') αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα

Βέβαια, για να έρθει η επιβλητική νίκη του Ολυμπιακού έπαιξαν ρόλο ακόμα πολλά στοιχεία, που... συνόδευσαν τους παίκτες του Μπλατ σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Οι «ερυθρόλευκοι» προσαρμόστηκαν άμεσα στις απαιτήσεις του ματς, είχαν μεγάλα ποσοστά ευστοχίας τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι, ενώ παράλληλα ήταν σταθερά καλοί στην άμυνα. Εκτός κάποιων μεμονωμένων στιγμών και των τελευταίων λεπτών της τέταρτης περιόδου, η Μπασκόνια... μάτωνε για να σκοράρει, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν συνολικά «διαβασμένοι», χτυπώντας στις αδυναμίες των Βάσκων. Τεράστια εμφάνιση από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, που έκανε ρεκόρ καριέρας με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ στο πλευρό του Σέρβου βρέθηκαν και οι Βασίλης Σπανούλης, Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος και Αξέλ Τουπάν.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε έτσι αήττητος «βγάζοντας» με νίκες τις αποστολές σε Ρωσία και Βιτόρια, κάτι που ανεβάζει την ψυχολογία και που μπορεί να αποδειχθεί σημαντικό στο μέλλον, τουλάχιστον στο καθαρά βαθμολογικό κομμάτι.

• 7

Εκτός της τέταρτης περιόδου, η Μπασκόνια παρουσιάστηκε «αδιάβαστη». Ο Πέδρο Μαρτίνεθ δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, αλλά τα πολλά λάθη των παικτών του, μαζί με την αστοχία που «συνόδευσε» τους Βάσκους στο ματς, δεν ήταν στο...χέρι του.

• 11

Ο Ολυμπιακός παρουσίαστηκε διαβασμένος και πνευματικά έτοιμος στη Βιτόρια, κάτι που πιστώνεται στον Ντέιβιντ Μπλατ. Ο έμπειρος τεχνικός προσαρμόστηκε στις απαιτήσεις του ματς και οι Πειραιώτες είχαν ισορροπία στο σκορ, βρίσκοντας λύσεις τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι. Στα «+» του έμπειρου τεχνικού το γεγονός πως πήρε κάτι θετικό σχεδόν από κάθε παίκτη της δωδεκάδας.

30

Μπορεί να μην έπαιξε τελικά ρόλο στο αποτέλεσμα και την έκβαση του ματς, αλλά το υπέροχο σουτ του Τζέισον Γκρέιντζερ κέρδισε το βραβείο της φάσης του αγώνα. Ο έμπειρος γκαρντ είχε λίγα δευτερόλεπτα για να εκτελέσει και... πέτυχε μία τρίποντη buzzer - beater «βόμβα», πίσω από το κέντρο του γηπέδου.

2’ 5 - 5
4’ 8 - 9
6’ 14 - 11
8’ 15 - 19
10’ 19 - 27
Η απόλυτη ισορροπία! Αυτή θα ήταν η ιδανική φράση για το πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να φέρνουν το ματς σε συνεχείς ισοπαλίες (5-5, 11-11, 14-14). Ο Ολυμπιακός πάντως ανέβασε «στροφές» μετά το 7ο λεπτό, βρήκε σκορ από τα... άμεσα τρίποντα των Παπανικολάου, Τουπάν και το έμμεσο του Στρέλνιεκς από την γραμμή των βολών έφερε τους Πειραιώτες στο +8 (19-27), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
12’ 23 - 27
14’ 26 - 31
16’ 30 - 36
18’ 34 - 41
20’ 39 - 50
Ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή με το καλάθι μέχρι το 13' και η Μπασκόνια το εκμταλλεύτηκε, «τρέχοντας» ένα αναπάντητο σερί εφτά πόντων και μειώνοντας την διαφορά στο μίνιμουμ (26-27). Η είσοδος των Μιλουτίνοφ και Σπανούλη έδωσε επιθετική «πνοή» στους «ερυθρόλευκους», που ανέβασαν την διαφορά στους έξι (28-36, 15'). Ο Τουπάν ανέβασε την διαφορά στους εννιά (32-41, 17') και το εξαιρετικό πρώτο μέρος του Ολυμπιακού έκλεισε με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στο +11 (39-50), μετά από τρίποντο του Σπανούλη.
22’ 42 - 54
24’ 42 - 56
26’ 47 - 58
28’ 47 - 64
30’ 52 - 67
Με δυνατή άμυνα και τους Ουίλιαμς - Γκος και Μιλουτίνοφ να αναλαμβάνουν δράση, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 14 (42-56) στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες της Μπασκόνια υπέπεσαν σε πολλά λάθη, έχασαν κάθε επαφή με το καλάθι των φιλοξενούμενων και ο Ολυμπιακός έφτασε στο +16 (42-58, 25'). Το 5-0 του... Γκαρίνο «ροκάνισε» την διαφορά για την Μπασκόνια (47-58, 26'), αλλά αυτό δεν επηρέασε τους Πειραιώτες, που αμέσως ανέβασαν την διαφορά στους 17 (47-64), προτού κλείσει την τρίτη περίοδο στο +15 (52-67).
32’ 57 - 70
34’ 61 - 72
36’ 67 - 73
38’ 73 - 79
40’ 80 - 85
Ο Πέδρο Μαρτίνεθ δοκίμασε να παίξει ζώνη και η Μπασκόνια μείωσε στους 11 (59-70) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, κάτι που «ζέστανε» την Fernando Buesa Arena. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να χάνει την συγκέντρωσή του και ο Τζάνινγκ μείωσε με τρίποντο στους 8 (64-72) στο 35ο λεπτό, ενώ ο Σενγκέλια κατέβασε την διαφορά στους 5 (68-73), τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Γκρέιντζερ απάντησε στον Βεζένκοφ και έδωσε νέα... ταυτότητα στο «θρίλερ» (71-75, 38'), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (73-81). Οι Βάσκοι επέστρεψαν (80-83, 39'), αλλά ο Μιλουτίνοφ... καθάρισε και με σερί πόντους έδωσε τη μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό (80-85).

• 1

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος έβαλε τις βάσεις για το δεύτερο σερί διπλό των «ερυθρόλευκων». Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ απέκτησε από νωρίς διαφορά (27-19 στο 10') και συνολικά είχε τρομερά ποσοστά ευστοχίας (62,5% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα, 100% στις βολές) μαζί με 9 ασίστ και 4 κλεψίματα.

• 2

Η Μπασκόνια επέστρεψε στο ματς. πλησίασε στους τρεις πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος και η Fernando Buesa Arena... έβραζε για την μεγάλη ανατροπή. Τότε, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ανέλαβε δράση, πέτυχε δύο τεράστια καλάθια και ολοκλήρωσε μία... μαγική εμφάνιση με τον καλύτερο τρόπο, καθώς ήταν αυτός που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

• 3

Οι παίκτες του Ολυμπιακού υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, αλλά δύο αριθμοί είναι χαρακτηριστικοί για την εικόνα του ματς: Οι 19 ασίστ (με τις 8 του Σπανούλη να ξεχωρίζουν) και τα 9 κλεψίματα έδειξαν πως οι Πειραιώτες κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, βρήκαν λύσεις και έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στην άμυνα. Στοιχεία που είναι πάντα κομβικά σε εκτός έδρας παιχνίδια της Euroleague.

Βλέπετε πώς πανηγυρίζει ο Νίκολα Μιλουτίνοφ; Ε, κάπως έτσι πρέπει να πανηγυρίζουν και οι αδελφοί Αγγελόπουλοι, που δεν πήρε τον Σέρβο στο Σαν Αντόνιο το καλοκαίρι ο Γκρεγκ Πόποβιτς!

11
Νίκολα Μιλουτίνοφ
Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πραγματοποίησε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση, δείχνοντας εκ νέου πως βρίσκετα σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Σέρβος κυριάρχησε απόλυτα κάτω από τις δύο ρακέτες, έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (23) και συνολικά πήρε με... άνεση το βραβείο του MVP της αναμέτρησης.

7
Γιόχαν Βόιγκτμαν
Ο Γιόχαν Βοίγκτμαν δεν έπιασε καλά στάνταρ απόδοσης, ήταν άστοχος και στην άμυνα δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, που έκανε... πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες.

7
Βασίλης Σπανούλης
Πολλοί θα μπορούσαν να έχουν αυτόν τον ρόλο, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης τον κερδίζει δικαιωματικά. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 11 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ και ήταν καθοριστικός στα κρίσιμα λεπτά.

Ήταν μια πολύ καλή διαιτησία για εκτός έδρας ματς, ιδιαίτερα στη συγκεκριμένη έδρα που μπορεί να επηρεαστεί από την ατμόσφαιρα. Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει τον σεβασμό και δεν υπήρξαν φάσεις που του δημιούργησαν προβλήματα, με την τριάδα να μην παίζει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.