Πλέι οφ της Euroleague - Game 4 (2-1) - Novasports 1HD
REAL MADRID
89 82
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR

Έπεσε... μαχόμενος ο Παναθηναϊκός στο Game 4 της Μαδρίτης, που βρέθηκε να χάνει με 22 πόντους και στο φινάλε δεν κατάφερε να φτάσει σε μια επική ανατροπή, παρά την μεγάλη εμφάνιση του Κρις Σίνγκλετον και του Νικ Καλάθη και τις άμυνες του Νίκου Παππά, του Θανάση Αντετοκούνμπο και όχι μόνο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας «πάλεψαν» με όλες τους τις δυνάμεις στο τελευταίο 15λεπτο, έκαναν ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά στα κρίσιμα βρήκαν απέναντί τους μερικά λανθασμένα σφυρίγματα των Ράντοβιτς - Ρότσα - Λάτισεβς, αλλά και ένα τεράστιο τρίποντο του Λούκα Ντόντσιτς με ταμπλό (!), που σφράγισε την αναμέτρηση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε στο Game 4 της σειράς με το «τριφύλλι» με το πόδι στο... γκάζι, ήταν ανώτερη για 25' και έκανε το 3-1, αφού είχε φτάσει μέχρι το +22 και μπόρεσε να κρατήσει το «πάνω χέρι», όταν ήρθε το «πράσινο» ξέσπασμα στο φινάλε. Έτσι, προκρίθηκε στο Final Four του Βελιγραδίου, έχοντας ώθηση από το μπρέικ στο ΟΑΚΑ και τη νίκη της στο κομβικό, όπως αποδείχθηκε, Game 3.

Στην αντίπερα όχθη, οι «πράσινοι» έμοιαζαν ανέτοιμοι στο ξεκίνημα του τέταρτου αγώνα της σειράς και δεν θύμισαν τον καλό τους εαυτό και στις δύο πλευρές του παρκέ για περίπου 30'. Η «πράσινη» άμυνα στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε 51 πόντους, ενώ το «τριφύλλι» είχε αρκετά νεκρά διαστήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η τρομερή αντεπίθεση του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως, έβαλε... φωτιά στον αγώνα. Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φέρουν εις πέρας μια επική ανατροπή, με τον Ντόντσιτς να... υπογράφει την πρόκριση της Ρεάλ. Η ήττα στη Μαδρίτη οδήγησε τον Παναθηναϊκό Superfoods σε έκτο σερί αποκλεισμό από το Final Four της Euroleague.

Την καλύτερή του εμφάνιση στη σειρά έκανε ο Λούκα Ντόντσιτς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και το τρίποντο που καθόρισε την αναμέτρηση. Ακολούθησαν για τους γηπεδούχους οι διψηφίοι Γκουστάβον Αγιόν (12π.), Φελίπε Ρέγιες (12π., 6ρ., 4ασ.), Σέρχιο Γιουλ (11π., 7ασ.), Τζέισι Κάρολ (10π.). Πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού Superfoods οι Κρις Σίνγκλετον (21π.), Νικ Καλάθης (18π.). Στους 18 πόντους... σταμάτησε ο Μάικ Τζέιμς με 7/17 σουτ, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν συγκεντρωμένοι αμυντικά (5-9 στο 5'), αλλά οι Ισπανοί ανέκαμψαν γρήγορα, με τον Γκουστάβο Αγιόν να βρίσκει από νωρίς ρυθμό (8π., 4ρ., 1ασ., 2κλ.). Το δεκάλεπτο «έκλεισε» με σκορ 19-15, με τους «πράσινους» να είναι άστοχοι και να μην εκμεταλλεύονται μερικές καλές άμυνες που έβγαλαν.

Στη δεύτερη περίοδο η διαβασμένη Ρεάλ, παρά τα 0/7 τρίποντά της, «άγγιξε» διψήφια διαφορά στο 12' (25-16). Ο Παναθηναϊκός Superfoods έβλεπε τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει πολλές προσπάθειες και να μην βρίσκει στόχο (3/9 σουτ), αλλά ο Ματ Λοτζέσκι με 7 γρήγορους πόντους ως σούτινγκ γκαρντ, σε ένα ψηλό σχήμα του Πασκουάλ, κατέβασε τη διαφορά (27-25 στο 15'). Σε εκείνο το σημείο οι Μαδριλένοι πήραν... φωτιά. Με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Γιουλ οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα 10-0 σερί (37-24 στο 17'). Στη συνέχεια, ο Φελίπε Ρέγιες πήρε τη... σκυτάλη από το Γιουλ (7π.) για το +18 (48-30). Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με σκορ 51-35, έχοντας 15/16 δίποντα. Από την άλλη, το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και είχε 50% στα δίποντα (11/22) και 23% στα τρίποντα (3/13), ενώ παράλληλα στη δεύτερη περίοδο δεν έπαιξε καλή άμυνα (32π. παθητικό).

Η «πράσινη» άμυνα ήταν... απούσα, ο Λούκα Ντόντσιτς για πρώτη φορά στη σειρά βρήκε ρυθμό και η διαφορά ξεπέρασε τους 20π. (59-37 στο 23'). Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε βρει ρυθμό και έμοιαζε ασταμάτητη (67-46 στο 25'). Ορισμένα σταδιακά «ξεσπάσματα» του Παναθηναϊκού Superfoods με σκορ από τον Νίκο Παππά και τον Τζέιμς δεν έφεραν ουσιαστικά αποτελέσματα, με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να τελείωνουν την τρίτη περίοδο με διαφορά ασφαλείας (78-60 στο 30').

Ο Παναθηναϊκός Superfoods, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ένα γρήγορο 5-0 των φιλοξενούμενων μείωσε τη διαφορά στους 13π. (78-65). Ο Σίνγκλετον ήταν «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. (21π. σε εκείνο το σημείο) και η «πράσινη» αντεπίθεση διαρκείας (2-15 σε 5') έριξε τη διαφορά στους 5π. (80-75 στο 35'), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η Ρεάλ συνέχισε να είναι άστοχη, με τους διαιτητές να χρεώνουν με αυστηρό επιθετικό φάουλ τον Σίνγκλετον στο 36'. Ένα λεπτό μετά, ο Θανάσης «έγραψε» το 82-77, με τον Ντόντσιτς να κρατάει το πόδι του Αντετοκούνμπο, να τον πετά στο παρκέ και τους διαιτητές να μην δίνουν τίποτα.

Ο Γιουλ αστόχησε για τρεις, ο Παππάς έκανε λάθος, αλλά η Ρεάλ έδειχνε να τα έχει χαμένα, με τα νεύρα να κάνουν την εμφάνισή τους στο παρκέ. Ο Καλάθης διαμόρφωσε το 83-79 και ο Ρέγιες απάντησε για το 85-79, 100'' πριν από το φινάλε. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού Superfoods με μια τρομερή... βόμβα έριξε τη διαφορά στους 3π. (85-82). Όμως, 69'' πριν από το τέλος, σε μια... χαμένη επίθεση, ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε τρίποντο με ταμπλό και έδωσε ανάσα στη Ρεάλ, που ήταν κολλημένη στα σχονιά (88-82). Ο Παππάς έχασε τρίποντο από την κορυφή, το επιθετικό ριμπάουντ του Σίνγκλετον ακολούθησε το λάθος του Καλάθη και η Ρεάλ «κλείδωσε» το Final Four (89-82).

Τα Δεκάλεπτα: 19-25, 51-35, 78-60, 89-82.

Ο MVP: Ο Λούκα Ντόντσιτς. Ο 19χρονος σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης ύστερα από τρεις εμφανίσεις μακριά από τα υψηλά του στάνταρντς γύρισε στα μεγάλα ματς, την ώρα που τον χρειαζόταν η ομάδα του. Έβαλε 17 πόντους και το τρίποντο που «τελείωσε» την αναμέτρηση, κατέβασε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Ο Σκληρός: Ο Σέρχιο Γιουλ με 11 πόντους και 7 ασίστ. Η επιστροφή του στη δράση έδωσε τεράστια ψυχολογική και αγωνιστική ώθηση στην ισπανική ομάδα, στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν.

Ο Πεσμένος: Ο Τζέιμς Γκιστ. Μετά την σπουδαία εμφάνιση στο Game 3 ο Αμερικανός έμοιαζε να έχει μείνει από... δυνάμεις.

Ο Αόρατος: Ο Κέι Σι Ρίβερς, ο Άντριαν Πέιν, ο Μάρκους Ντένμον και ο Ίαν Βουγιούκας δεν βοήθησαν το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ, όσο θα ήθελαν.

Η Στιγμή: Το τρίποντο του Ντοντσιτς στα 69'' πριν από το φινάλε. Ο Σλοβένος σταρ πήρε την μπάλα και στο τέλος μιας «σκοτωμένης» επίθεσης της Ρεάλ σούταρε χωρίς ισορροπία και με ταμπλό, βρήκε στόχο, «απάντησε» στο προηγούμενο τρίποντο του Καλάθη και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Η Διαιτησία: Για 35 λεπτά δεν... φάνηκαν στο κάδρο. Ξαφνικά, όταν ο Παναθηναϊκός επιχείρησε αντεπίθεση, είδαν κι αυτά που δεν υπήρξαν και σίγουρα ήταν τόσα μαζεμένα που ήταν αδύνατον να χαρακτηριστούν συμπτωματικά. Επιθετικό φάουλ αντί για flopping στον Ρέγιες, πάτημα γραμμής εκεί που δεν υπήρχε από τον Αντετοκούνμπο και το αποκορύφωμα, το καθαρό αντιαθλητικό φάουλ του Ντόντσιτς με τη διαφορά στο -5 που δεν πήγαν καν για να δουν το instant replay. Στα κρίσιμα η... άνωθεν δύναμη μίλησε.

Η Εξέδρα: «Ζεστή» ατμόσφαιρα για άλλο ένα ματς στο «Wizink Center». Περίπου 12.500 φίλοι της Ρεάλ Μαδρίτης βοήθησαν τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο, αποθέωσαν τον Σέρχιο Γιουλ και ώθησαν τους Μαδριλένους στην πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου.

Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 89-82