MENU

Ο Αμύντας έσπασε την έδρα του Ιωνικού ΝΦ με 60-59 στον πρώτο τελικό του 1ου Ομίλου και απέκτησε το προβάδισμα για την άνοδο στην Α1 Γυναικών. Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για την Πέμπτη (30/05) στις 21.30 στο κλειστό του Υμηττού.

Όσον αφορά στα Play Out η ΜΕΝΤ μετά την νίκη της με 59-52 επί του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας, παρέμεινε στην κατηγορία με τον αντίπαλό της να αποχαιρετά την Α2 Γυναικών.

Στην Α2 Γυναικών θα είναι και τη νέα σεζόν η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου μετά την επικράτησή της με 48-45 των Ιωαννίνων ΣΚ που υποβιβάζονται.

Τα σημερινά αποτελέσματα

Play Off

1ος Όμιλος
Ιωνικός ΝΦ-Αμύντας 59-60 (0-1)

2ος Όμιλος
Παναθλητικός-Πανσερραϊκός 78-52 (2-1 νίκες)

Play Out (2ος Όμιλος)
ΜΕΝΤ-Απόλλων Πτ. 59-52 (2-1 νίκες)
Αναγέννηση Ν.Ρ.-Ιωάννινα ΣΚ 48-45 (2-1 νίκες)

Αναλυτικά τα παιχνίδια

Τελικοί Play Off

Παναθλητικός-Πανσερραϊκός 78-52
Διαιτητές: Γερακίνης-Κατωτικίδης
Δεκάλεπτα: 18-6, 41-28, 54-41, 78-52
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Χωλοπούλου 22(2), Τσινασλανίδου, Ντάλα 13(2), Τσινέκε 20(1), Κoφινά 1, Καμπερίδου 7, Σύρπα, Παντώτη, Χάμιλτον 13, Βασιλείου, Ομο 2, Σακκοράφα. 
Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου, Νάστου 12(3), Μιχαηλίδου 8(2), Τζιμορώτα 1, Γκομπετζισβίλι 20, Μαριάνοβιτς, Μπακιρτζίδου, Χωλοπούλου 5, Μαραγκού 6(2).

Ιωνικός ΝΦ-Αμύντας 59-60
Διαιτητές: Ζιώγας-Μαρτινάκος
Δεκάλεπτα: 13-21, 30-34, 49-47, 59-60
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Φουράκη 15, Καμπουράκη 10(1), Καραγιάννη 13(1), Γκριτζά 5(1), Καραβέλη Κ. 8, Καραβέλη Μ. 6(1), Καββαδά, Ζίου 2, Κωνσταντίνου.
Αμύντας (Δρακάκη): Καλομιτσίνη 19(3), Ντάνου 23(3), Παπαρδέλα 6(1), Μαργώνη 2, Βαρβιτσιώτη, Κοντογιάννη 5, Μαζαράκη 1, Κουτσιρίμπα 4, Γεωργακοπούλου.

Play Out

ΜΕΝΤ-Απόλλων Πτολεμαΐδας 59-52
Διαιτητές: Νέδογλου-Καντζουρίδης
Δεκάλεπτα: 18-17, 31-30, 50-41, 59-52
ΜΕΝΤ (Μαλλιαρού): Αθανασιάδου 12, Τσουμπερλή 18, Κανελλοπούλου 13(1), Καβακίδου 6, Κλεισιάρη 2, Κασωτάκη 8, Πεκιαρίδου. 
Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Κοτζαϊτση, Βλαδίκα 18(3), Πισιάνη 4(1), Γκανάτσιου 8, Κρανιώτη 10, Ξενικάκη 2, Μάντσου 3, Σωματάκη 7.

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου-Ιωάννινα ΣΚ  48-45
Διαιτητές: Ντούρας-Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 13-7, 25-16, 38-24, 48-45
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Γιάνναρος): Τζήμου 7, Στεργίου 6, Γράψα Ευτ. 6, Σταμπή 6(2), Αντωνίου 13(3), Κουλακιώτη 4, Ντολοπούλου 2, Γράψα Ευαγ. 4, Κανέλλογλου.
Ιωάννινα ΣΚ (Κρικώνης): Τσακτσίρα, Κρητικού 12(2), Γιωτίτσα 11(1), Βλάχβεη, Μπουκουβάλα, Καλεβα 10, Καλαντζή 2, Ρίζου 4, Βρασταμηνού 6.

Α2 Γυναικών: Ο Παναθλητικός επέστρεψε στην Α1 Γυναικών