• Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Μίλος Κόλτσενσιτς
  • Λούκα Καρντούμ

Αήττητο σερί ήταν και... πάει. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Φενέρμπαχτσε έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των Μαδριλένων και οι Σκότι Ουίλμπεκιν - Μάρκο Γκούντουριτς - Γιαμ Μάνταρ έγιναν οι ήρωες της βραδιάς.

Οι Τούρκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές από νωρίς, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και ένα τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν στο φινάλε των 40' έστειλαν το ματς στην παράταση. Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν τον έλεγχο στο τελευταίο πεντάλεπτο και με 6'' για το φινάλε έπρεπε να κάνουν μια σωστή επαναφορά για να «σφραγίσουν» το διπλό. Όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη «παγίδευσαν» τον Φακούντο Καμπάτσο και ο Γκούντουριτς αφού έκλεψε την μπάλα την άφησε στον Μάνταρ. Ο Ισραηλινός με τη σειρά του την έβαλε στο καλάθι at the buzzer για το τελικό 100-99.

Έτσι, η «Φενέρ» ολοκλήρωσε μια κακή παρένθεση τεσσάρων ηττών και ανέβηκε στο 6-5, μέσα σε αποθέωση στην "Ulker Sport Arena". Παράλληλα, έβαλε τέλος και στο αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης, με την ομάδα του Τσους Ματέο να έχει πλέον 10-1 ρεκόρ. Πλέον, το «μενού» για τη «βασίλισσα» έχει... ελληνική «διαβολοβδομάδα» με τα ματς κόντρα στον Ολυμπιακό (5/12) και τον Παναθηναϊκό Aktor (7/12) στο ΣΕΦ και στο ΟΑΚΑ αντίστοιχα.

Η τριπλέτα Μάνταρ - Γκούντουριτς - Ουίλμπεκιν δεν έβαλε μόνο τα μεγάλα σουτ, αλλά «κράτησε» την τουρκική ομάδα καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Ισραηλινός έβαλε 17π. και το νικητήριο σουτ, ο Σέρβος μέτρησε 21 πόντους, 7 ριμπαόυντ, 5 ασίστ. και το κλέψιμο του αγώνα, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ συμπλήρωσε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ και το τρίποντο που πήγε το ματς στην παράταση. Έδωσε λύσεις ο Νάιτζελ Χέις (16π., 7ρ.), βοήθησε και ο Νικ Καλάθης (13π.). Αντιθέτως, στα... ρηχά έμειναν οι Γιώργος Παπαγιάννης (0/3 τρίποντα, 1 κλέψιμο σε 11') και Τάιλερ Ντόρσεϊ (2π. με 0/1 σουτ, 2/2β., 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 17').

Από την άλλη πλευρά, ο Φακούντο Καμπάτσο έδειξε από νωρίς τα... δόντια του (16π. με 7/7 σουτ στο 10') και θα τελειώνε το ματς ως ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Άλλωστε, ο Αργεντινός πλέι μέικερ έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα (33 πόντοι με 11/11 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 5/5 βολές), ενώ παράλληλα είχε 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 λάθη. Όμως, το λάθος του στο τέλος κόστισε το διπλό για τη «βασίλισσα». Δεν βοήθησε ο Έντι Ταβάρες (7π., 7ρ., 4λ.), που αποβλήθηκε με 5φ. στην 4η περίοδο και έλειψε από τους φιλοξενούμενους στο τέλος.

Ασύλληπτος Καμπάτσο και... βασιλικό πάρτι στην 1η περίοδο

Οι Νικ Καλάθης - Γιώργος Παπαγιάννης ήταν στην πεντάδα της Φενέρμπαχτσε και ο ρυθμός στο ξεκίνημα ήταν υψηλός (11-10 στο 4' με 5π. του Έλληνα πλέι μέικερ). Όμως, η απάντηση της «βασίλισσας» ήταν άμεση και εντυπωσιακή. Οι πρωτοπόροι της Euroleague έκαναν γρήγορα ένα 10-0 σερί (11-20 στο 6') και πήγαν σε διψήφια απόσταση στο 8' (14-25) με προσπάθεια του τρομερού Φακούντο Καμπάτσο (16π. με 7/7 εντός πεδιάς). Τα λάθη και η έλλειψη αμυντικής συνέπειας των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (3-12ρ.) ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν τους παίκτες του Τσους Ματέο σε ένα... πάρτι στο ξεκίνημα (16-29 στο 10').

Σκλήρυνε αμυντικά και βρήκε λύσεις η Φενέρμπαχτσε, αλλά...

Στη 2η περίοδο το τέμπο ήταν πιο χαμηλό και η άμυνα της «Φενέρ» έγινε πιο σκληρή, αλλά και πιο αποτελεσματική. Ο κόσμος στην "Ulker Sports Arena" μπήκε στην εξίσωση λόγω... παραπόνων προς τους διαιτητές και ο Τζόναθαν Μότλεϊ μείωσε σε μονοψήφιο (27-35 στο 15'). Μάλιστα, με τον ορεξάτο Μάρκο Γκούντουριτς η τουρκική ομάδα «ροκάνισε» κι άλλο τη διαφορά (31-35 στο 17' με 7π. του Σέρβου). Οι πρωταθλητές Ευρώπης έμοιαζαν «μπλοκαρισμένοι», έκαναν λάθη (8λ.) έχαναν τρίποντα και το προβάδισμά τους... ξαφνικά πήγε στο καλάθι (33-35). Ο Ματέο επανέφερε τους Ντεκ - Ταβάρες, η Ρεάλ επανέκτησε τον έλεγχο (33-42 στο 18') και -παρά το βελτιωμένο πρόσωπο των παικτών του Ιτούδη- «έκλεισε» το ημίχρονο κάνοντας κουμάντο (37-44 στο 20').

Σταθερά σε θέση... οδηγού οι Μαδριλένοι

Τα τρίποντα των game changers Γκούντουριτς - Μάνταρ έβαλαν... φωτιά στο ματς της 11ης αγωνιστικής (45-48 στο 24') και η «Φενέρ» μείωσε στον πόντο, έχοντας κρατήσει τους φιλοξενούμενους σε 4π. σε 5' στην επανάληψη (47-48 στο 25'). Ωστόσο, η ισπανική επιστροφή ήταν άμεση για άλλη μια φορά (51-58 στο 27' με 3π. του Γιουλ και 54-61 στο 28' με γκολ - φάουλ του Ντεκ). Έτσι, οι ανώτεροι Μαδριλένοι συνέχισαν σε θέση... οδηγού και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με +8 (59-67 στο 30'). Θα πρέπει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τα ηνία παρά την αστοχία τους πίσω από τα 6,75μ. (4/15 τρίποντα).

Συγκλονιστικό comeback των Τούρκων με Ουίλμπεκιν και... παράταση

Οι Τούρκοι επιχείρησαν να αλλάξουν τα δεδομένα με σκληρή άμυνα, αλλά αυτό που πέτυχαν ήταν να στείλουν από νωρίς τους αντιπάλους τους στο bonus. Ο πολύτιμος Ντεκ διαμόρφωσε νέες διψήφιες «αποστάσεις» (61-74 στο 33') και ο «μάγος» Καμπάτσο έχοντας συντρίψει το ρεκόρ καριέρας του διαμόρφωσε το 64-78 στο 34'. Η «Φενέρ» έψαχνε μια ριζική αλλαγή σκηνικού στα τελευταία λεπτά, ένα «θαύμα» και ο Σκότι Ουίλμπεκιν έφερε τη διαφορά στους 6π. με 4'34'' για το φινάλε (72-78), ενώ λίγο αργότερα ο Ταβάρες αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Το ματς πήρε ξανά... φωτιά και ένα τρίποντο του Καλάθη στο τέλος των 24'' έκανε το 77-81 με τον Ματέο να καλεί τάιμ άουτ (2'54'' για την λήξη). Αμέσως μετά ο Ντεκ βρήκε 1/2β. (77-82 στο 38'), ο Γκούντουριτς έβαλε άλλη μια «βόμβα» (80-82) και άπαντες σηκώθηκαν όρθιοι. Ο Πουαριέ έκανε με τη σειρά του 1/2β. (80-83) και ο Ουίλμπεκιν το εκμεταλλεύτηκε για να στείλει το παιχνίδι στον πόντο (82-83). Με 85'' για το φινάλε ο Ντεκ αστόχησε πίσω από τα 6,75μ., αλλά το ίδιο έκανε και ο Γκούντουριτς σε σουτ μέσης απόστασης.

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό η Φενέρμπαχτσε έβγαλε άλλη μια άμυνα και η μπάλα έμεινε για σχεδόν 24'' σε ισπανικά χέρια χωρίς να βρεθεί στόχος. Ο Ντεκ έκανε ένα σουτ της... απελπισίας, η μπάλα ακούμπησε το σίδερο και ο Πουαριέ μάζεψε ένα «χρυσό» επιθετικό ριμπάουντ, για να κρατήσει η Ρεάλ την κατοχή με 42'' για την λήξη. Ο Καμπάτσο πέρασε στα πόδια τον Καλάθη, απέφυγε τον Μότλεϊ στην αλλαγή και «έγραψε» το 82-85 (39'27''). Ο Έλληνας πλέι μέικερ με ένα γρήγορο δίποντο μείωσε (84-85) και με 15'' για το φινάλε οι διαιτητές χρέωσαν φάουλ του Ουίλμπεκιν στον Καμπάτσο μέσα σε αποδοκιμασίες. Ο Αργεντινός έβαλε 2/2β. για το 84-87, ο Ιτούδης κάλεσε τάιμ άουτ και οι Μαδριλένοι δεν έκαναν φάουλ. Ο Ουίλμπεκιν σηκώθηκε από τα 7μ. και με ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε, 10'' πριν από το τέλος του ματς (87-87). Η Ρεάλ έπρεπε να βρει σκορ - νίκης, ο Ντεκ επιτέθηκε «πάνω» στον Μότλεϊ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Γκούντουριτς με το... κλέψιμο της χρονιάς και ο Μάνταρ με λέι απ έβαλαν τέλος στο αήττητο των Ισπανών

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τον Γιουλ να βάζει ένα απίθανο τρίποντο για το 87-90 και τον Γκούντουριτς να ισοφαρίζει στο 43' (92-92). Ο Χέις, μάλιστα, έβαλε μπροστά τους Τούρκους (94-92). Όμως, με 100'' για το τέλος της παράτασης ο Καμπάτσο «απάντησε» (94-94), ενώ μετά το άστοχο σουτ του Σέρβου ο Αργεντινός «έβγαλε» μια άλει ουπ συνεργασία με τον Πουαριέ για το 94-96 (44'). Η τρίποντη προσπάθεια του Χέις βρήκε το σίδερο και μετά το airball του Καμπάτσο ο Πουαριέ έκανε εύκολα το 94-98. Με 10'' για το τέλος ο Μότλεϊ έβαλε 2/2β. (96-98), ο Χεζόνια έχασε μία (96-99), αλλά αυτή τη φορά οι συμπαίκτες του έκαναν φάουλ (98-99 με 2/2β. του Γκούντουριτς). Πολλοί θα νόμιζαν πως η Φενέρμπαχτσε δεν γινόταν να βρει και δεύτερο... θαύμα στην ίδια βραδιά, αλλά η εξέλιξη του ματς τους διέψευσε. Ο Καμπάτσο «παγιδεύτηκε» μετά την επαναφορά, με τον Γκούντουριτς να του κλέβει την μπάλα και να την αφήνει στον Μάνταρ. Ο πλέι μέικερ του Ιτούδη την έβαλε με τη σειρά του στο ισπανικό καλάθι at the buzzer. Έτσι, η Φενέρμπαχτσε έβαλε τέλος στο σερί νικών των Μαδριλένων (100-99) και πανηγύρισε μια σπουδαία επικράτηση.

Τα Δεκάλεπτα: 16-29, 37-44, 59-67, 87-87.

Η παράταση: 100-99.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Φενέρμπαχτσε - Ρεάλ Μαδρίτης 100-99