Κ. Γ. «Ανδρέας Παπανδρέου» / Play off - Game 2 (0-1)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
  • Κορομηλάς
  • Πουρσανίδης Γ.
  • Θεονάς

Οι «πράσινοι» δεν μπήκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στο κλίμα της αναμέτρησης, ήταν εξαιρετικά άστοχοι (3/26 τριπ.,14 λάθη), δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση, με το Περιστέρι να μην αφήνει την ευκαιρία να πέσει... κάτω και να «σέρνει» το «τριφύλλι» σε τουλάχιστον 4 ματς, ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικών της Basket League σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία, έχασε στη διάρκεια του παιχνιδιού και τον Λευτέρη Μποχωρίδη, με το θέμα να γίνεται άλυτο και την ομάδα του Σερέλη να είναι προβλέψιμη στην επίθεση και να έχει «τρύπες» στην άμυνα. Πριν περίπου ένα μήνα τον κέρδισε 96-89. Αυτή τη φορά το έργο του Περιστερίου ήταν πιο εύκολο.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν οι Μίρο Μπιλάν και Μάρκους Ντένμον, που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 14 πόντους ο καθένας, με τον Σίλβεν Φρανσίσκο να προσθέτει άλλους 12.

Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, οι μοναδικοί που διασώθηκαν ήταν οι Ματέους Πονίτκα, που πέτυχε double-double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με άλλους 13.

Έγινε του... σερί και προβάδισμα στο Περιστέρι

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και βρήκε ρυθμό από την αρχή του ματς, παίρνοντας προβάδισμα με 6-0 στο 2', με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να πετύχει καλάθι και να βρίσκει σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση μετά από 3:01 λεπτά με τον Πονίτκα (6-2). Ο Φρανσίσκο πήρε από νωρίς την μπαγκέτα στην επίθεση για την ομάδα των δυτικών προαστίων και στο 5' διαμόρφωσε το 10-4, με το «τριφύλλι» στη συνέχεια να ανεβάζει ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Πονίτκα, να «τρέχει» ένα σερί 7-0 για να φέρει... τούμπα το παιχνίδι και να δώσει προβάδισμα στους «πράσινους» με 10-11. Η απάντηση για το Περιστέρι ήταν άμεση, με την ομάδα του Σπανούλη να έχει 8 αναπάντητους πόντους, με τον Ραντάνοφ να παίρνει μπρος στην επίθεση και τους γηπεδούχους στο 7' να προηγούνται με 18-11. Με το ίδιο νόμισμα απάντησαν και ο Παναθηναϊκός, που συνέχισε να έχει τον Πονίτκα πρωταγωνιστή, με τους φιλοξενούμενους με δικό τους επιμέρους 6-0 να γράφουν το 18-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Νεύρα, σκληρή άμυνα και κακό μπάσκετ

Στη δεύτερη περίοδο κυριάρχησε η νευρικότητα, με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλά ελεύθερα σουτ και να μην βρίσκουν εύκολα πόντους. Από πλευράς Περιστερίου πήρε μπρος ο Μπιλάν, με τον σέντερ του Περιστερίου μετά από... προσπάθεια να δίνει στην ομάδα των δυτικών προαστίων προαστίων προβάδισμα με 25-21 στο 14'. Το «τριφύλλι» δεν ήταν καλό στην επίθεση, είχε «κολλήσει», αλλά βρήκε τον τρόπο να μειώσει σε 25-23 στο 15', με τους πόντους να μπαίνουν με το... σταγονόμετρο. Το Περιστέρι και πάλι με τον Μπιλάν, που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (10 π.), προηγούμενο με 27-23 στο 17', με τον Ντένμον, που δεν είχε μπει ακόμα στο ματς, στο 19' να διαμορφώνει το 31-25. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει απάντηση στη δική του αστοχία αρχικά (9/22 δίπ., 1/11 τρίπ.) και με βοήθειες από τους Π. Καλαϊτζάκη και Πάρις Λι μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου σε 33-29.

Τραγικός Παναθηναϊκός, σε διψήφια διαφορά το Περιστέρι

Η ομάδα του Σερέλη συνέχισε να είναι υποτονική και στη εκκίνηση της τρίτης περιόδου, με το Περιστέρι να «τρέχει» με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο ένα σερί 6-0 και να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (39-29) και το «τριφύλλι» να εξακολουθεί να αναζητά τον καλό του εαυτό. Ο Ντένμον μπήκε στην επιθετική εξίσωση για τους γηπεδούχους και με 5 προσωπικούς πόντους (και 12 συνολικά) στο 23' έγραψε το 44-32, με το Περιστέρι να παίρνει «αέρα» με +12. Στο 24' ο Πουλιανίτης με λέι απ έγραψε το 46-32, στέλνοντας τους γηπεδούχους στο +14, με τον Παναθηναϊκό με σερί 6-0 να μειώνει σε 46-38 στο 25', χάρη σε κάρφωμα του κάρφωμα του Γκουντάιτις. Το Περιστέρι στο 27' προηγήθηκε και πάλι με διψήφιο αριθμό πόντων (50-38), με τον Φρανσίσκο στο 29' με καλάθι να στέλνει για πρώτη φορά στο +15 (55-40). Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός, με 2/21 τρίποντα (9%), 7 ασίστ και 10 λάθη, με την ομάδα του Σπανούλη να εκτινάζε τη διαφορά στο 29' στο +16 (59-43) και το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει το Περιστέρι μπροστά με 61-46, έχοντας επιμέρους 28-17.

Προσπάθησε μόνος του ο Πονίτκα, εύκολη επικράτηση και ισοφάριση για το Περιστέρι

Το «τριφύλλι» στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου προσπάθησε να αντιδράσει, έσφιξε την άμυνά του και με πρωταγωνιστή και πάλι τον Πονίτκα (15 π., 12 ριμπ.), που πέρασε στην οργάνωση της επίθεσης στη θέση του Πάρις Λι, «έτρεξε» ένα σερί 7-0 για να μειώσει σε 61-53 στο 33'. Ο τρομερός Πονίτκα στο 34' με 2/2 βολές αύξησε το επιμέρους σκορ του «τριφυλλιού» σε 9-0, πλησιάζοντας για τους «πράσινους» ακόμα περισσότερο σε 61-55, με το Περιστέρι να έχει «κολλήσει» στην άμυνα της ομάδας του Σερέλη. Ο Κόλεμαν μετά από 4 λεπτά «έσπασε» το ρόδι για τους γηπεδούχους με τρίποντο (64-55), με τον Ντέμνον στο 36' με λέι απ να επιστρέφει και πάλι στο +13 (68-55) και να σταματάει την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Στο 38' ο Κασελάκης με τρίποντο έριξε τη... χαριστική βολή στο «τριφύλλι», γράφοντας το 73-58, με το Περιστέρι να φτάνει στη νίκη με το τελικό 73-58 και να ισοφαρίζει τη σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 61-46, 73-58