ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
  • Παπαπέτρου
  • Συμεωνίδης
  • Τσολάκος

Ύστερα από 20 μέρες αγωνιστικής απραξίας οι «πράσινοι» παρουσίασαν βελτιωμένο πρόσωπο στο Game 1 της σειράς των ημιτελικών με το Περιστέρι. Στο πρώτο ματς της μετα - Μπέικον εποχής οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα, μοίρασαν την μπάλα στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν το μέγεθός τους και έφτασαν πολύ εύκολα στο 1-0. Μάλιστα, ο Έλληνας head coach δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Ντέρικ Ουίλιαμς (προληπτικά εκτός με στομαχικές διαταραχές), με τους Λευτέρη Μαντζούκα - Δημήτρη Αγραβάνη να μοιράζονται τον χρόνο στη θέση «4».

Στην αντίπερα όχθη, το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη δεν έβρισκε εύκολο σκορ, καθώς οι πρωταγωνιστές του (με εξαίρεση τον Σιλβέν Φρανσίσκο) ήταν σε κακή μέρα. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι είδαν τη διαφορά να ξεφεύγει από νωρίς (-24 στο ημίχρονο) και δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στην επανάληψη. Θυμίζουμε πως το Game 2 της σειράς έχει οριστεί για το Σάββατο (20/5).

Οι νικητές, που μέτρησαν 33 ασίστ, 19/22 δίποντα (86%), 13/24 τρίποντα και +14 ριμπάουντ από τους αντιπάλους τους, είχαν για πρωταγωνιστές τους Πάρις Λι (16 πόντοι με 6/8 σουτ και 5 ασίστ), Ματέους Πονίτκα (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μάριους Γκριγκόνις (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Αρτούρας Γκουντάιτις (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Διψήφιος ήταν και ο Λευτέρης Μποχωρίδης (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Από την άλλη πλευρά, ο Φρανσίσκο... τράβηξε στο σκοράρισμα με 15 πόντους (6/9 εντός πεδιάς και 3 ασίστ).

«Πράσινος» έλεγχος στο ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεπής αμυντικά στο ξεκίνημα και πήρε το «πάνω χέρι» (11-2 στο 3') με τον Αρτούρας Γκουντάιτις να μετράει 6 πόντους σε λίγα λεπτά. Ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 7π. προσπάθησε να βγάλει αντίδραση για τους φιλοξενούμενους (12-7 στο 5'), αλλά χρεώθηκε με 3φ. και ο Βασίλης Σπανούλης αναγκάστηκε να τον αποσύρει. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο, βρίσκοντας δύο από τον Ματ Κόλεμαν και τον Ίαν Χάμερ (23-17), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 25-17.

Επιβλητικό «ξέσπασμα» του Παναθηναϊκού και +24

Οι αποφασισμένοι «πράσινοι» πήγαν σε διψήφιο προβάδισμα δια χειρός Ματέους Πονίτκα (27-17 στο 11') και ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, την ώρα που ο "V-Span" δοκίμαζε ένα κοντό σχήμα με τρεις γκαρντ (32-20 με 3π. του Γκριγκόνις και 35-21 με 3π. του Λι στο 15'). Το «τριφύλλι» είχε το μομέντουμ μέσα από την άμυνά του, η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν έβρισκε εύκολο σκορ και ο Γ. Καλαϊτζάκης «εκτόξευσε» την απόσταση με γκολ - φάουλ (45-26 στο 18'). Έτσι, το ημίχρονο υπεροχής της ομάδας του Χρήστου Σερέλη ολοκληρώθηκε με σκορ 51-27 και ένα επιβλητικό +24. Να σημειώσουμε πως στο Α' μέρος οι γηπεδούχοι είχαν 15 ασίστ, μοιράζοντας το σκορ και τις κατοχές στην επίθεσή τους.

Η ομάδα του Σερέλη έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ του ΟΑΚΑ

Η αποτελεσματική άμυνα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, το Περιστέρι δεν είχε λύσεις και ο Λευτέρης Μποχωρίδης έστειλε τον πρώτο ημιτελικό στο +30 (57-27 στο 22'). Ο Μίρο Μπίλαν ήταν... ωσεί παρών (1/5 προσπάθειες, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), οι Ντένμον - Κασελάκης δεν είχαν ρυθμό και το σύνολο του Σπανούλη δεν ήταν σε θέση να αλλάξει τα δεδομένα (64-33 στο 25'). Σε εκείνο το σημείο κάποια λάθη του Λι έδωσαν το δικαίωμα στο Περιστέρι να βρει ένα μικρό σερί, αλλά τίποτα δεν άλλαξε δραματικά (64-39 στο 27'). Συνολικά μέχρι το 30' οι «πράσινοι» μοίραζαν το σκορ και τις μπάλες (25 ασίστ), «έβγαζαν» στο παρκέ σοβαρότητα, εκμεταλλεύονταν το μέγεθός τους και συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση, έχοντας «αγκαλιάσει» το 1-0 (75-45 στο 30').

Δια περιπάτου το 1-0 του «τριφυλλιού»

Η τελευταία περίοδος είχε αποκτήσει λογική... τυπικής διαδικασίας, αλλά οι δύο προπονητές ζητούσαν το μάξιμουμ από τους παίκτες τους. Το τρίποντο και φάουλ του ποιοτικού Γκριγκόνις ήταν ένα από τα highlights της αναμέτρησης (79-48 στο 32'), με τη διαφορά να «φλερτάρει» σταθερά με τιμές άνω των 30 πόντων (88-52 στο 35'). Ο Σερέλης χρησιμοποίησε μια αμιγώς ελληνική πεντάδα, ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ χειροκροτήθηκε «ζεστά» από το κοινό στο ΟΑΚΑ, ο Σπανούλης «άνοιξε» το ροτέισιον και στην τελική ευθεία τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 1-0 στη σειρά των «4» δια περιπάτου (101-57 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 25-17, 51-27, 75-45, 101-57.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Παναθηναϊκός - Περιστέρι 101-57