Οι Νιου Γιορκ Νικς έπαιζαν... τελικό κόντρα στους Χιτ, αφού με ήττα θα αποχαιρετούσαν τα φετινά playoffs του NBA, με τους Νεοϋορκέζους να βγάζουν μέταλλο, φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη που τους επιτρέπει να ελπίζουν, αφού μείωσαν τη σειρά σε 3-2.

Οι Νικς δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά την αναμέτρηση αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 14-24, ωστόσο στη συνέχεια οι Νεοϋρκέζοι ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να αναστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Οι Νικς έκλεισαν το ημίχρονο στο +3 (50-47), ενώ στο τρίτο δωδεκάλεπτο ανέβασαν την διαφορά τους στο +10 (84-74), αντέχοντας στη πίεση που άσκησαν οι Χιτ στην τέταρτη περίοδο.

O Τζέιλεν Μπράνσον (38π, 9ρ, 7ασ), ο Αρ Τζέι Μπάρετ (26π, 7ρ, 2ασ) και ο Τζούλιους Ραντλ (24π, 5ρ, 5ασ), ηγήθηκαν για τους Νιου Γιορκ Νικς, με τον Τζίμι Μπάτλερ (19π, 7ρ, 9ασ), να ξεχωρίζει για τους Νικς.