Μετά από μια συγκλονιστική ματσάρα που κρίθηκε στο φινάλε, η ομάδα από τη Μινεσότα σόκαρε τους περσινούς πρωταθλητές του NBA, που μπαίνουν σε περιπέτειες για την απευθείας είσοδο στα playoffs.

Από το πρώτο δωδεκάλεπτο φάνηκε ότι η αναμέτρηση θα είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να κλείνουν την περίοδο ισόπαλες με 29-29, ενώ οριακό ήταν και το φινάλε του ημιχρόνου, με τους Ουόριορς να έχουν προβάδισμα 2 πόντων (55-53)

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Τίμπεργουλβς έκαναν την αντεπίθεσή τους και με επί μέρους 18-24 «χτύπησαν καμπανάκι» στους Ουόριορς, παίρνοντας το προβάδισμα με 73-77, για να φτάσουμε στο θρίλερ της τέταρτης περιόδου.

Οι Ουόριορς με την τρομερή στήριξη του κοινού τους και ένα... ξέσπασμα του Πουλ πήραν προβάδισμα δύο πόντων 1:28 πριν την λήξη του αγώνα, με τους Τίμπεργουλβς να απαντούν με τρίποντη-μαχαιριά του Καρλ Άντονι Τάουνς και δύο εύστοχες βολές από Γκομπέρ και ΜακΝτάνιελς.

Ο Νας Ριντ με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τίμπεργουλβς, με τον Καρλ Άντονι Τάουνς να είναι καθοριστικός έχοντας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τους Ουόριορς ξεχώρισε ο Τζόρνταν Πουλ που είχε 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Στεφ Κάρι να ακολουθεί με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Δείτε την στατιστική της αναμέτρησης

Τεράστια νίκη των Τίμπεργουλβς κόντρα στους Ουόριορς και... φωτιά στη μάχη για τα playoffs