Πρωταγωνίστριες για την Ελευθερία Μοσχάτου ήταν οι Λιλιάννα Καρακασίδου με 17 πόντους και Γωγώ Σταμάτη με 10, με τις δύο παίκτριες να βρίσκουν στον τελικό την πρώην τους ομάδα.

Από την πλευρά της Νίκης Λευκάδας πρώτη σκόρερ ήταν η Στάσα Κάρεϊ με 16 πόντους, με την Άμπι Οκόνορ να προσθέτει άλλους 9.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να δίνουν από τα πρώτα λεπτά «μάχες» στο παρκέ για κάθε κατοχή. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά στη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε στην πρωτοπορία την Ελευθερία Μοσχάτου με βραχεία κεφαλή (15-13).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησαν και τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ, το οποίο άλλαζε κάτοχο συνεχώς, με την Ελευθερία Μοσχάτου με πρωταγωνίστριες της Καρακασίδου και Σταμάτη να καταφέρνουν να πάρουν διαφορά στο «φώτο-φίνις» της ανάπαυλας με 31-24.

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου οι τυπικά γηπεδούχες έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (34-24), με το παιχνίδι όμως στη συνέχεια να αλλάζει εικόνα, καθώς η Νίκη Λευκάδας με πρωταγωνίστρια την Κάρεϊ επέστρεψε και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας σε 43-38 στην τελική ευθεία.

Οι φιλοξενούμενες στο 34' πλησίασαν ακόμα περισσότερο, μειώνοντας σε 44-42, με το παιχνίδι να ξεκινά ουσιαστικά από την αρχή στο 36' με την Κάρεϊ να ισοφαρίζει σε 48-48. Η Νίκη Λευκάδας μάλιστα πέρασε και μπροστά με 48-50 στο 37', με το παιχνίδι να «ανάβει» για τα καλά και τα τελευταία λεπτά να γίνονται δραματικά. Στα 42" πριν τη λήξη η Καρακασίδου με 2/2 βολές έγραψε το 53-50, με τη Φουράκη στα 34" να αστοχεί από την γραμμή (0/2) και στη συνέχεια η Σταχ μετά το επιθετικό ριμπάουντ, με τη Κάλοουέι στα 24" και πάλι από τις βολές να γράφει 54-50 με 1/2, με την Ελευθερία Μοσχάτου να φτάνει στη νίκη με 56-50.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38, 56-50