Οι Ρόκετς ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας προβάδισμα με 31-29 στο πρώτο δωδεκάλεπτο, ενώ αύξησαν την διαφορά τους στο +7 στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου (62-55).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Σέλτικς ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους κάνοντας το ματς... θρίλερ στα τελευταία λεπτά, αφού στα 53 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Μπράουν πήγε στην γραμμή για να εκτελέσει τρεις βολές με το σκορ στο 108-105.

Ο γκαρντ των Σέλτικς με 2/3 βολές μείωσε στον πόντο, όμως ο Τζέισον Τέιτουμ παρά την καλή αμυντική ενέργεια έκανε λανθασμένη πάσα δίνοντας το δικαίωμα στον Τζέιλεν Γκριν να πάει στην γραμμή των βολών.

Ο Γκρίν με 2/2 βολές έδωσε ξανά... αέρα τριών πόντων στους Ρόκετς (110-107), με τους Σέλτικς να παίρνουν γρήγορη επίθεση και τον Μπράουν να μειώνει ξανά στον πόντο.

Με 7.8'' να απομένουν για την λήξη οι Σέλτικς έστειλαν στην γραμμή των βολών τον Τζαμπάρι Σμιθ, που με 1/2 βολές «έγραψε» το 111-109, με τους «Κέλτες» να έχουν στα χέρια τους την τελευταία επίθεση.

Η μπάλα πήγε στα χέρια του Τζέισον Τέιτουμ ο οποίος έχασε ένα φαινομενικά εύκολο λέι απ, με τους Ρόκετς να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη!

Ο Τζέιλεν Γκριν (28π, 7ρ, 3ασ) και ο Τζαμπάρι Σμιθ (24π, 12ρ, 3ασ) ήταν οι κορυφαίοι για τους Ρόκετς, με τον Τζέιλεν Γκριν (41π, 5ρ), να ξεχωρίζει για τους Σέλτικς.