BARCELONA
  • Ιλία Μπελόσεβιτς
  • Μεχντί Ντιφάλα
  • Σάσο Πέτεκ

Νίκη... κορυφής με πολλαπλά οφέλη για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν της Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι κορυφής της Euroleague, ανέβηκαν στο 19-8 και άφησαν τους Καταλανούς στο 18-9. Μάλιστα, με την νίκη αυτή η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει πλέον το... απόλυτο (6-0) απέναντι στις υπόλοιπες ομάδες της 4άδας (2/2 τη Ρεάλ Μαδρίτης, 2/2 την Μπαρτσελόνα, 2/2 τη Φενέρμπαχτσε).

Οι Καταλανοί πήγαν το παιχνίδι εκεί που θα ήθελαν στο ξεκίνημα (11-20 στο 10' και 29-27 στο 20'), αλλά οι Πειραιώτες απέφυγαν την... παγίδα του χαμηλού τέμπο και «φούλαραν» για το θετικό αποτέλεσμα στην επανάληψη. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα για μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης και βρίσκοντας σπουδαία σουτ από τους Σάσα Βεζένκοφ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Σακίλ ΜακΚίσικ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αυτό που ήθελαν: την νίκη.

Ο ΜακΚίσικ (16 πόντοι με 3/4 τρίποντα και 4 ασίστ) και ο Λαρεντζάκης (14 πόντοι με 4/5 τρίποντα και 5 ριμπάουντ) ήταν οι game changer του αγώνα, που... ξεκόλλησαν επιθετικά την ελληνική ομάδα. Παράλληλα, ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν άστοχος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά έβαλε ένα κομβικό τρίποντο στο 37' και τελικά μέτρησε 13 πόντους και 3 ριμπάουντ. Καλή δουλειά και από τον Ταρίκ Μπλακ, ειδικά στην άμυνα.

Στην αντίπερα όχθη, η «Μπάρτσα» δεν πέτυχε όσα θα ήθελε μέσα από το... ελεγχόμενο μπάσκετ που παίζει και σπατάλησε μια σπουδαία βραδιά του Νίκολα Μίροτιτς (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Νευρικός ο Ολυμπιακός, «μπλαουγκράνα» προβάδισμα στο δεκάλεπτο

Το τέμπο ήταν χαμηλό στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να είναι κάπως νευρικός (2-9 στο 5' με 9π. από τη front line των φιλοξενούμενων). Μάλιστα, ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 1/5 εντός πεδιάς στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους λειτουργούσε καλύτερα και στις δύο πλευρές του παρκέ και έβρισκε σκορ στη ρακέτα, με το οποίο πήγε σε διψήφιο προβάδισμα (7-18 στο 8'). Από την πλευρά του, ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε τον Κώστα Σλούκα αντί του άστοχου Αϊζάια Κάνααν (0/4 σουτ), για να ελέγξει τον ρυθμό. Ωστόσο, παρά την αστοχία τους πίσω από τα 6,75μ. (1/7 3π.), οι «μπλαουγκράνα» ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο (9-14ρ., 2-7ασ.), το οποίο και «έκλεισαν» στο +9 (11-20 στο 10').

Επέστρεψε ο Ολυμπιακός μέσα από την άμυνά του, πρωταγωνίστρια η... αστοχία

Οι «ερυθρόλευκοι» μέχρι το 13' έμοιαζαν... αιχμάλωτοι στην άμυνα των Καταλανών (3' χωρίς σκορ, 11-22), αλλά έπαιζαν και με τη σειρά τους αποτελεσματική άμυνα και μπόρεσαν να αλλάξουν τα δεδομένα. Το τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη άναψε τη... σπίθα και μετά το αντιαθλητικό του Ρόκας Γιοκουμπάιτις οι γηπεδούχοι «μάζεψαν» τη διαφορά (17-22 στο 14'). Βέβαια, το στατιστικό - κλειδί σε εκείνο το σημείο, το οποίο έκανε έξαλλο τον Σάρας, ήταν τα 7 επ. ριμπ. των γηπεδούχων. Το μομέντουμ έλεγε «Ολυμπιακός» και ο Σλούκας έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες, οι οποίοι «έτρεξαν» 12-0 σερί (23-22 στο 16'). Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με τον πολύτιμο Νίκολα Μίροτιτς να μετράει 12π. και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ at the buzzer (29-27). Όπως γίνεται αντιληπτό και από το χαμηλό σκορ στο 20', η αστοχία ήταν... πρωταγωνίστρια, με την ελληνική ομάδα να έχει 6/19 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 8/12 βολές και τους φιλοξενούμενους να μετρούν 11/17 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 2/5 βολές. Θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο Ολυμπιακός έκανε... season-low με τους 11π. στην 1η περίοδο και «απάντησε» στη 2η, κρατώντας την «Μπάρτσα» στους 7 πόντους.

Συνέχισε να παίζει καλή άμυνα η ομάδα του Μπαρτζώκα, που βρήκε επιπλέον παίκτες - κλειδιά

Με δυο τρίποντα του Νίκολας Λαπροβίτολα η Μπαρτσελόνα προσπέρασε (31-33 στο 23') και ο Μπαρτζώκας απέσυρε άρον άρον τον απογοητευτικό Κάνααν. Ωστόσο, ο μέχρι τότε άστοχος Βεζένκοφ (1/9 εντός πεδιάς) έκανε step up και με ένα προσωπικό 5-0 διαμόρφωσε το 41-38 στο 26'. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας συνέχισαν να παίζουν αποτελεσματική άμυνα και παρά τα χαμένα ριμπάουντ στη ρακέτα τους διατήρησαν τον έλεγχο. Το γκολ - φάουλ του Φαλ έδωσε... ανάσες στους γηπεδούχους (48-42 στο 29') και η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 50-45. Συνολικά, όσο κακός ήταν ο Κάνααν (0/5, 3φ., -7 ranking), τόσο δραστήριος και χρήσιμος ήταν ο ΜακΚίσικ (9π., 1ρ., 3ασ., 1κλ. και πολλές κερδισμένες «μάχες» στην άμυνα.

Τα τρίποντα Λαρεντζάκη - Βεζένκοφ και η «μαχητικότητα» των «ερυθρόλευκων» έκριναν το ματς

Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έστειλε τους γηπεδουχους για πρώτη φορά στο +8 (53-45 στο 31') και το γκολ - φάουλ του Μπλακ τους διατήρησε εκεί (59-51 στο 33'). Ο «Σάρας» χρειαζόταν... άμεσο σκορ, ακούμπησε την μπάλα στα «σίγουρα» χέρια των Χίγκινς - Μίροτιτς και το σύνολο από τη Βαρκελώνη «ροκάνισε» την απόσταση (61-57 στο 34'). Έτσι, το «θρίλερ» δεν είχε τέλος (63-60 με 3π. του Νίκολα Κάλινιτς στο 35'). Ο «X-Factor» Λαρεντζάκης βρήκε το 3ο τρίποντό του στη βραδιά για το 66-60, αλλά ο Χίγκινς «απάντησε» για το 66-63 (37'). Ήταν φανερό πως όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες...

Με λιγότερα από 3' για το φινάλε ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τον Ουόκαπ αντί του Σλούκα και τον Βεζένκοφ για 1η φορά στην 4η περίοδο. Ο Μπλακ έβαλε 1/2β. για το 67-63 και στη συνέχεια «κλείδωσε» τον Λαπροβίτολα αναγκάζοντάς τον να κάνει λάθος (38'). Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει μια... βαθιά ανάσα, ο Βεζένκοφ δεν το σκέφτηκε και πολύ και η «βόμβα» του από τα 7μ. «έγραψε» το 70-63 με 2' να μένουν. Στην ουσία αυτό το τρίποντο έφερε την νίκη πιο κοντά στον Ολυμπιακό, με τον Λαρεντζάκη να «καθαρίζει» το ματς (75-65). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους και έφτασαν σε μια... νίκη κορυφής (77-70).

Τα Δεκάλεπτα: 11-20, 29-27, 50-45, 77-70.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 77-70