Αναλυτικά η κριτική των παικτριών του Παναθηναϊκού:

Τσάτσιτι Ριντ: Έδωσε τρομερές «μάχες» κάτω από τις δύο ρακέτες με την Γκούσταφσον και βγήκε κερδισμένη στις περισσότερες, ούσα πρωταγωνίστρια και στην επίθεση του Παναθηναϊκού με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, έχοντας σε 36:48 λεπτά συμμετοχής μόλις ένα λάθος. Βαθμός: 9

Αγγελική Ζιάκα: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: -

Φαίη Κωτούλα: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: -

Πηνελόπη Παυλοπούλου: Μπήκε καλά στο ματς, αλλά επηρεάστηκε και εκνευρίστηκε από τα ανύπαρκτα φάουλ που χρεώθηκε, κάτι που της στέρησε τη δυνατότητα να βρει ρυθμό στο ματς, αφού η Καπογιάννη την προστάτευσε. Αυτό στοίχισε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την αρχηγό του «τριφυλλιού» να έχει 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Βαθμός: 8

Έμιλυ Πότερ: Είχε αμυντικά δύσκολη αποστολή, αναλαμβάνοντας το μαρκάρισμα της Σοκ, έχοντας και τις βοήθειες στο πλάνο της αντιμετώπισης του ενός εκ των βαρομέτρων του Ολυμπιακού και ήταν άκρως θετική. Ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, βάζοντας το δικό της λιθαράκι στη νίκη. Βαθμός: 8

Κατερίνα Σωτηρίου: Μπορεί να είχε μόλις δύο πόντους στο ματς, αλλά είχε καθοριστικό ρόλο στην άμυνα και στο μαρκάρισμα της Γκούσταφσον, αφού ήταν η άμεσα βοήθεια που πήγαινε στην σέντερ των «ερυθρόλευκων». Έκανε «βρώμικη» δουλειά που δεν φαίνεται στα στατιστικά και ήταν πολύτιμη. Βαθμός: 7

Διονυσία Αλεξανδρή: Με τα γρήγορα φάουλ της Παυλοπούλου κλήθηκε να πάρει μεγαλύτερες ευθύνες στην επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Στην άμυνά της όμως ήταν η... κλασική Αλεξανδρή, βγάζοντας το... λάδι στα γκαρντ του Ολυμπιακού. Βαθμός: 7

Ζένια Παλάσκα: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: -

Ελεάννα Χριστινάκη: Η μεγάλη πρωταγωνίστρια! Ξεκίνησε το ματς με το πόδι πατημένο στο... γκάζι, πετυχαίνοντας 10 συνεχόμενους πόντους και ήταν λίρα εκατό στην επίθεση του Παναθηναϊκού, με την Ελληνίδα φόργουορντ να δίνει κι εκείνη πολύτιμες βοήθειες στην άμυνα. Ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους και 8/10 σουτ εντός πεδιάς. Βαθμός: 10

Αρίκα Κάρτερ: Η Αμερικανίδα μαζί με τη Χριστινάκη ήταν αυτές που άναψαν στην σπίθα στην πράσινη «φωτιά». Άπλωσε στο παρκέ τοι επιθετικό της ταλέντο, βοήθησε και στην οργάνωση σε μεγάλο χρονικό διάστημα, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 19 πόντους και συνολικά 7/8 σουτ εντός πεδιάς. Βαθμός: 10

Δέσποινα Θεοδωρομανωλάκη: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: -

Αντιγόνη Χαιριστανίδου: Έδωσε ανάσες σε Ριντ και Πότερ, όμως στάθηκε άτυχη καθώς τραυματίστηκε στην τρίτη περίοδο και δεν αγωνίστηκε ξανά στο ματς. Στα 12:08 λεπτά συμμετοχής ωστόσο είχε 5 ριμπάουντ και «καθάρισε» κατοχές στον αέρα. Βαθμός: 7

Η κριτική των παικτριών του Παναθηναϊκού: Χριστινάκη και Κάρτερ «άναψαν» τη φωτιά που «έκαψε» τον Ολυμπιακό