Για ένα ακόμα βράδυ ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι πρόκειται για μια ομάδα… αλλοπρόσαλλή. Και ο χαρακτηρισμός είναι ο επιεικέστερος και ο πλέον ήπιος από όσους μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε. Για μια ακόμα φορά ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο έβγαλε τους φίλους του από τα… ρούχα τους και στην επανάληψη τους… εκτόξευσε στα ουράνια. Θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι ο μπασκετικός ιστορικός του μέλλοντος, ανεξαρτήτως της τελικής έκβασης στη σεζόν, θα ασχοληθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό με τη μελέτη της ομάδας του Παναθηναϊκού.

Και για να καταλάβει κανείς τι εννοούμε δε χρειάζεται καν να δει το ματς. Αρκεί να κάνει ένα κλικ στο euroleague.com και να τσεκάρει τα στατιστικά της αναμέτρησης. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 27-42 με τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη περίοδο να έχει σκοράρει μόλις 8 πόντους και τη Ζαλγκίρις να έχει ήδη διψήφιο αριθμό επιθετικών ριμπάουντ. Με το -15 και την πολύ κακή εμφάνιση της ομάδας του «τριφυλλιού» στο πρώτο μέρος ήταν φυσιολογικό άπαντες να σκέφτονται το πως θα ξημερώσει η επόμενη ημέρα.

Ο μόνος που δεν το σκεφτόταν ήταν ο Πάρις Λι. Ο παίκτης του «τριφυλλιού» πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (ίσως και της καριέρας του) και με έναν απίστευτο τρόπο στην τρίτη περίοδο, «οδήγησε» την ομάδα του στο… ασύλληπτο 37-16. Ο Παναθηναϊκός των 8 πόντων στη δεύτερη περίοδο, στην επόμενη σκόραρε σχεδόν 30 πόντους περισσότερους σκορπίζοντας την Ζάλγκιρις στους…. Πέντε ανέμους. Ο Πάρις Λι επιβεβαίωσε πως το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο και θα πρέπει να θεωρείται σίγουρο πως η ψυχολογία του πλέον είναι στο… ζενίθ. Ο Λι απόψε έπαιζε σαν να ήταν η… μαμά του στο ΟΑΚΑ.

Όμως δεν ήταν μόνο ο Λι. Ο Αμερικανός γκαρντ μπορεί να ήταν ο παίκτης που σάλπισε το σύνθημα της αντεπίθεσης και έκανε «σμπαράλια» την άμυνα των Λιθουανών, αλλά άπαντες όσοι αγωνίστηκαν στο δεύτερο μέρος ήταν εξαιρετικοί. Οι «πράσινοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα (είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν μόλις 23 πόντους, 17 στην τρίτη περίοδο και 7 στην τέταρτη) και ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός μέσα από την εντυπωσιακή του άμυνα κατάφερε να βρει ανοιχτό γήπεδο, αλλά και ρυθμό στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός τώρα θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός. Η αποψινή του νίκη δεν αλλάζει τίποτα απ’ όσα έχουμε τονίσει πολλάκις το τελευταίο διάστημα. Οι «πράσινοι», που όπως είπε και ο προπονητής τους είναι ακόμα στο… ψάξιμο για παίκτη στην περιφέρεια, έχουν πολλά ακόμα να διορθώσουν αν θέλουν να παρουσιάσουν μια ομάδα με ανταγωνιστική εικόνα και αγωνιστική σταθερότητα. Είναι δεδομένο ότι η αποψινή νίκη δίνει ψυχολογία σε κάθε παίκτη ξεχωριστά αλλά και στην ομάδα σαν σύνολο, αλλά αν ο Παναθηναϊκός θέλει να παραμείνει «ζωντανός» στο να…. Ελπίζει για κάτι καλύτερο θα πρέπει να το αποδείξει στην πράξη την επόμενη εβδομάδα.

Την επόμενη εβδομάδα ακολουθεί «διαβολοβδομάδα» και τι… «διαβολοβδομάδα» οι «πράσινοι» μετακομίζουν στην Ισπανία καθώς την 1η Φεβρουαρίου φιλοξενούνται στην Μαδρίτη από τη Ρεάλ και 48 ώρες αργότερα αντιμετωπίζουν τη Μπασκόνια στη Βιτόρια. Αν το παιχνίδι με τη Ρεάλ θεωρείται ιδιαιτέρως δύσκολο, αν οι «πράσινοι» θέλουν να συνεχίσουν να ελπίζουν θα πρέπει να κάνουν την υπέρβαση στο έδαφος της Βιτόρια.  Απόψε έδειξαν ότι μπορούν να κάνουν πολλά περισσότερα απ’ όσα έχουν κάνει όλη τη διάρκεια της σεζόν. Τώρα θα πρέπει να αποδείξουν ότι μπορούν να κάνουν το κάτι παραπάνω…

ΥΓ1: Ο αποψινός επιθετικός πλουραλισμός του Παναθηναϊκού πρέπει να του δείξει τον δρόμο. Όπως επίσης και η διάθεση για άμυνα.

ΥΓ2: Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 24 πόντους το παιχνίδι που στο ημίχρονό του έχανε με 15. «Έτρεξε» δηλαδή ένα σκορ με +39. Και όλο αυτό με τους «πράσινους» να έχουν 26 ριμπάουντ και οι αντίπαλοί τους 39. Και όχι μόνο αυτό. Ο Παναθηναϊκός είχε 18 αμυντικά. Όσα δηλαδή επιθετικά είχε η Ζαλγκίρις.