Ο Δικέφαλος, που έπεσε στο 6-6, προηγήθηκε μέχρι και 16 πόντους στην πρώτη περίοδο, όμως ο Πρωτέας ανεβάζοντας την απόδοσή του προσπέρασε στο ημίχρονο και έφτασε τελικά σε μια άνετη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 5-7.

Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν Ρόουζ Γκίλντεϊ με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ η Χριστίνα Αναστασοπούλου είχε 17 πόντους. Από την άλλη πλευρά η Ζαφειρένια Καρλάφτη έβαλε 22 πόντους και ακολούθησε η Ευγενία Κολλάτου με 10, με την Ουίλσον να ξεκινάει καλά όμως να φεύγει τραυματίας και υποβασταζόμενη από το παιχνίδι στο 17' της αναμέτρησης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τις Ουίλσον και Καρλάφτη να αναλαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες ο ΠΑΟΚ έφτασε γρήγορα στο 4-20, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 13-26. Το σύνθημα της αντεπίθεσης των γηπεδούχων δόθηκε από την Γκίλντεϊ και με την Αναστασοπούλου να συνεισφέρει επιθετικά, η διαφορά έπεσε στο 24-28 (15’), ενώ με καλάθι της Μπουθ γράφτηκε το 33-32 στο ημίχρονο, που ήταν και το πρώτο προσπέρασμα του Πρωτέα.

Μπαίνοντας με περίσσια αυτοπεποίθηση και την Γκίλντεϊ να σκοράρει από μακριά, ο Πρωτέας έφτασε στο +10 (44-34), διατηρώντας αυτή την απόσταση ως το 30’ (55-43) παρά τους διαδοχικούς πόντους της Καρλάφτη για τον ΠΑΟΚ.

Στην τέταρτη περίοδο δε διαφοροποιήθηκε η κατάσταση. Οι γηπεδούχες είχαν σταθερά τον έλεγχο του αγώνα συντηρώντας διψήφια διαφορά, την οποία μάλιστα έστειλαν μέχρι τους 20 πόντους (74-54) στο 38’, φτάνοντας έτσι στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 33-32, 55-43, 74-55