Τις τελευταίες μέρες η ΑΕΚ είχε μπει σε μια διαδικασία αγώνων που το αποτέλεσμα ήταν πάνω απ' όλα. Η νίκη ήταν το μόνο που μετρούσε τόσο απέναντι στον Προμηθέα, όσο και κόντρα στην Ρέτζιο Εμίλια. Η Ένωση χρειαζόταν δύο νίκες όχι μόνο για ψυχολογικούς, αλλά και για βαθμολογικούς λόγους, σε μια περίοδο που η κρισιμότητα είναι μεγάλη.

Το περασμένο Σάββατο η Ένωση έδειξε εξαιρετική εικόνα στην άμυνα, κράτησε σε χαμηλά επίπεδα παραγωγικότητας τον Προμηθέα και πήρε μια σημαντική νίκη που την τόνωσε για τα καλά. Κόντρα στην Ρέτζιο Εμίλια όμως τα πράγματα ήταν ακόμα καλύτερα.

Η «κιτρινόμαυρη» άμυνα ήταν το σημείο αναφοράς του αγώνα. Βλέπετε από τους 39 πόντους του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ έπεσε στους 20 πόντους παθητικό. 11 στο τρίτο δεκάλεπτο και -μόλις- 9 στο τέταρτο Η άμυνά της όχι απλώς... μασούσε σίδερα, αλλά όσοι πάτησαν στο παρκέ του κλεσιού των Λιοσίων είχαν αποφασίσει πως θα έπαιζαν στο μέγιστο μέχρι να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η εικόνα της ΑΕΚ αμυντικά στο δεύτερο μέρος ήταν χαρακτηριστική της ενέργειας, της διάθεσης, αλλά και της προετοιμασίας που είχαν κάνει οι παίκτες του Καντζούρη για ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι.

Μάλιστα αναλύοντας λίγο παραπάνω την εικόνα των «κόκκινων» από την Ιταλία στο επιθετικό κομμάτι, οι αριθμοί αποτυπώνουν την «κιτρινόμαυρη» υπεροχή.

Η Ρέτζιο Εμίλια στο δεύτερο ημίχρονο...

Σουτ: 6/21
Δίποντα: 3/6
Τρίποντα: 3/15
Βολές: 5/10
Λάθη: 12

Ρίχνοντας μια πιο ενδελεχή ματιά σε αυτά τα νούμερα βλέπουμε πως η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να βάλουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Είτε τους έδωσε το μακρινό σουτ (το οποίο επί το πλείστον ήταν άστοχο) είτε η πίεση που ασκούσε στην μπάλα έφερνε λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πως 6 από τα 9 συνολικά κλεψίματα της Ένωσης έγιναν σε αυτό το διάστημα του αγώνα.

Ακόμα μια απόδειξη της πίεσης και της έντασης με την οποία μπήκαν στο παρκέ οι κιτρινόμαυροι.

Οι παραπάνω αριθμοί αλλά και το γράφημα των σουτ της ιταλικής ομάδας έρχονται να αποτυπώσουν την κυριαρχική παρουσία της ΑΕΚ. Το 39-20 του δευτέρου ημιχρόνου είπε πολλά, τόσο για την εικόνα της ομάδας, όσο και για τις λύσεις που βρήκε.

Επιθετικά πήρε όσα της έδωσε η άμυνα

Στην επίθεση είναι γνωστό πως η ΑΕΚ διαθέτει παίκτες που έχουν τον τρόπο να της δίνουν αυτά που θέλει. Από τον συνεπέστατο Ακίλ Μίτσελ, που επιβεβαιώνει το γιατί είναι ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας πό το ξεκίνημα της σεζόν, έως τον Κένι Ουίλιαμς που επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, αλλά και τον Αλεξάντερ Μάντσεν, που συνέχισε σε καλό ρυθμό μετά το παχινίδι κόντρα στον Προμηθέα.

Η ΑΕΚ πήρε πολλλά κοντά στο καλάθι, έχοντας την υπομονή να «διαβάσει» το παιχνίδι του αντιπάλου, αλλά και να χτυπήσε την κατάλληλη στιγμή. Δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις μάλιστα που... εξέθεσε τους Ιταλούς, βρίσκοντας σκορ στην πλάτη της άμυνας.

Χαρακτηριστικές έιναι τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο μέρος, όπου οι Μάντσεν και Παπαδάκης έκαναν το cut από την αδύναμη πλευρά και έμεναν μόνοι με το καλάθι. Και στις τρεις αυτές περιπτώσεις η ΑΕΚ βρήκε πολύ σημαντικούς πόντους, που την βοήθησαν να γυρίσει το παιχνίδι.

Περίπτωση 1η: Ο Μάντσεν κόβει από την πλάγια γραμμή, βλέποντας την κίνηση του Παπαδάκη και καρφώνει ανενόχλητος

Περίπτωση 2η: Πάλι ο Μάντσεν κόβει προς το καλάθι της Ρέτζιο Εμίλια από τις 45 μοίρες και πετυχαίνει γκολ-φάουλ

Περίπτωση 3η: Από το αριστερό elbow ο Παπαδάκης κινείται στην πλάτη του Ανίμ και σκοράρει 2 εύκολους πόντους

Οι 3+1 game changers

Από το ξεκίνημα της σεζόν έχει γίνει κουβέντα για το ρόστερ της ΑΕΚ και το κατά πόσο έχει ποιότητα και βάθος. Στο παιχνίδι με την Ρέτζιο Εμίλια ο Καντζούρης άνοιξε το ροτέισιον στους 11 παίκτες (εκ νέου ο Περσίδης δεν πήρε χρόνο), με τρεις παίκτες του να αλλάζουν τον ρυθμό για τα καλά.

Δημήτρης Φλιώνης, Αντώνης Κόνιαρης, Κώστας Παπαδάκης. Οι τρεις περιφερειακοί της ΑΕΚ ήταν οι game changers, βγάζοντας ενέργεια από την άμυνα. Στο πολύ καλό διάστημα της τρίτης και τέταρτης περιόδου οι τρεις παίκτες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ναι μεν οι αριθμοί τους δεν έφτασαν στα επίπεδα των Μίτσελ-Ουίλιαμς, ούτε καν του Φρέιζερ (6π, 5ρ, 6ασ), όμως η παρουσία ους ήταν κάτι παραπάνω από κοβμική για να έρθει η ανατροπή.

Ο Παπαδάκης εκτός από 4 σημαντικούς πόντους, μοίρασε και 6 ασίστ στο διάστημα που έμεινε στο παρκέ, βάζοντας τους συμπάικτες του για τα καλά στο κλίμα. Ο Καντζούρης έδωσε τη μπάλα στα χέρια του και εκείνος έφτιαξε φάσεις, ενώ δεν δίστασε να πάρει τα σουτ, δείγμα της ψυχολογίας που είχε.

Ο Φλιώνης ήταν κομβικός στο αμυντικό κομμάτι. Έβαλε πίεση στον Τσιντσιαρίνι και σε πολλές περιπτώσεις τον έβγαλε από τον ρυθμό του. Ο Ιταλός έκανε ένα έξοχο πρώτο ημίχρονο, όομως στο δεύτερο το μαρκάρισμα του Φλιώνη τον έβγαλε από τον ρυθμό του. Η συνεισφορά του Θεσσαλονικιού γκαρντ αποτυπώθηκε και στις δύο τάπες που είχε.

Όσον αφορά τον Κόνιαρη, από την στιγμή που μπήκε στο δεύτερο μέρος ανέβασε την ένταση στο αμυντικό κομμάτι. Έβαλε το καλάθι που έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πλησιάσει στον πόντο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (49-50) και... κυνήγησε ανελέητα τους γκαρντ της Ρέτζιο Εμίλια. Η εικόνα του στο παρκέ ήταν αυτή που ήθελε η ΑΕΚ σε μιας τέτοιας σημασίας παίχνίδι.

Μαζί με τους τρεις Έλληνες γκαρντ και ο Αϊζάια Μάιλς. Ο Αμερικανός έδειξε πως έχει ποιότητα και εξαιρετικό μπασκετικό IQ. Τόσο στην άμυνα, όσο και σε lose balls βρέθηκε στο σωστό σημείο, κάνοντας deflections. Δύο εξ αυτών στην άμυνα οδήγησαν σε κλεψίματα, ενώ μια ακόμα προσπάθεια στην επίθεση έφερε νέα κατοχή μετά από άστοχο σουτ. Τρεις κατοχές που σε ένα κλειστό παιχνίδι παίζουν ρόλο για να αλλάξουν οι ισορροπίς, όπως και συνέβη.

Η νίκη αυτή δεν αγοράζει απλώς χρόνο στην ΑΕΚ. Αλλά της δίνει ηρεμία πριν από τον επόμενο «τελικό» κόντρα στην Καρσίγιακα στις 21/12. Ένα παιχνίδι με ακόμα πιο υψηλό βαθμό δυσκολίας, από τη στιγμή που -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- θα διεξαχθεί χωρίς κόσμο στις εξέδρες. Η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο με την Ρέτζιο Εμίλια γεννά προσδοκίες, δείχνει πως η Ένωση έχει ποιότητα και κυρίως δεν έχει να φοβάται τίποτα και κανέναν, βγάζοντας αυτή την εικόνα στο πίσω κομμάτι του παρκέ.