Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, έχοντας 35 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής, με 10/17 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 9/10 βολές, ενώ αγωνίζονταν με 5 φάουλ από τις αρχές του τέταρτου δωδεκάλεπτου!

Η αναμέτρηση είχε από το ξεκίνημά της τον χαρακτήρα του ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Μπακς να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 34-29. Τα «Ελάφια» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +7 (68-61).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Κινγκς έκαναν την αντεπίθεσή τους, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους τρεις πόντους (97-94), ενώ στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου, ο Γιάννης φορτώθηκε με το 5ο του φάουλ, με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να παίρνει το ρίσκο κρατώντας τον Έλληνα σούπερ σταρ στο παρκέ.

Το ρίσκο απέδωσε, αφού ο Γιάννης κατάφερε να προστατεύσει τον εαυτό του, αλλά και να γίνει απειλητικός για την άμυνα των Κινγκς, που δεν κατάφερε να βρει λύση απέναντι στον «Greek Freak», που με 12 πόντους στην τελευταία περίοδο, χάρισε την 18η νίκη της σεζόν στους Μπακς (18-6 το ρεκόρ τους).

Εξαιρετικό ματς έκανε και ο Τζρου Χόλιντεϊ, που είχε 31 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ από την πλευρά των Κινγκς, που γνώρισαν την 10η ήττα στη σεζόν (13-10 το ρεκόρ τους), ξεχώρισε ο Ντομάντας Σαμπόνις που είχε 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-29, 68-61, 97-94, 126-113