VIRTUS BOLOGNA
  • Ντάνιελ Ιερεθουέλο
  • Εμίν Μογκούλκοτς
  • Ομπρκέζεβιτς

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, που «έπιασε» τους πρωταθλητές Ιταλίας στο 3-4 της Euroleague. Η Βίρτους Μπολόνια μέσα από τη σκληρή της άμυνα και την κυριαρχία της στα ριμπάουντ ανέτρεψε το -11 του πρώτου δεκαλέπτου και έφτασε σε μια νίκη που της έδωσε πολλά χαμόγελα. Αντιθέτως, το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα προβλημάτισε επιθετικά. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 12π. στην 2η περίοδο και 6π. στο 3ο δεκάλεπτο.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο... vintage Μίλος Τεόντοσιτς που έβαλε 15 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ σε 18' στο παρκέ. Παράλληλα, ο Τζόρνταν Μίκι είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τορνίκε Σενγκέλια μέτρησε 12 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Νικολό Μέλι ξεκίνησε... καυτός (7π., 5ρ. στο 10') και τελείωσε το παιχνίδι «αγγίζοντας» το double - double (9π., 11ρ.), με την Αρμάνι να «πληρώνει» την μέτρια εμφάνιση του Κέβιν Πάνγκος (6π. με 2/7 σουτ, 4 ασίστ και 4 λάθη). Διψήφιος ήταν ξανά ο Ναζ Μήτρου - Λονγκ, που δείχνει να προσαρμόζεται πλήρως σε αυτό το επίπεδο (13π., 4ασ.).

Να σημειώσουμε πως η ομάδα του Μεσίνα είχε 5/20 τρίποντα και 15 ασίστ για 11 λάθη και το γεγονός πως δεν... τράβηξαν τα επιθετικά της «όπλα» της κόστισε σε μεγάλο βαθμό.

Τα Δεκάλεπτα: 23-12, 33-39, 41-53, 59-64.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Αρμάνι Μιλάνο - Βίρτους Μπολόνια 59-64