VIRTUS BOLOGNA
  • Χουάν Κάρλος Γκαρσία
  • Πιοτρ Παστούσιακ
  • Μαξίμ Μπουμπέρτ

Οι Σέρβοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κάνοντας ό,τι θέλουν στο παρκέ, κόντρα σε μία ανήμπορη Βίρτους που ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι. Στο 1-3 πλέον και οι δύο ομάδες μετά το τέλος της πρώτης «διαβολοβδομάδας» στην Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για την Παρτιζάν ο Τζέιμς Νάναλι με 20 πόντους, έχοντας 4/6 τρίποντα, με τους Ματίας Λεζόρ και Ντανίλο Άντζουσιτς να έχουν από 14. Στους 11 ο Γιαμ Μαντάρ και στους 10 ο Κέβιν Πάντερ. Στους 2 πόντους ο Ιωάννης Παπαπέτρου (0/1 διπ., 0/3 τριπ., 2/2 βολές), πατώντας παρκέ για 17:00 λεπτά.

Από το... ναυάγιο της Βίρτους οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν οι Ισμαέλ Μπακό και Κάιλ Ουίμς, που είχαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Μπήκε... φουριόζα η Παρτιζάν και +16!

Η Παρτιζάν μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και με μεγαλύτερη ενέργεια και με 4 συνεχόμενους πόντους του Μαντάρ πήρε γρήγορο προβάδισμα με 4-0. Η συνέχεια όμως άνηκε στο Νάναλι, που βγήκε μπροστά για την Παρτιζάν και με 7 πόντους έστειλε την ομάδα του Ομπράντοβιτς στο +9 (13-4) στο 4'. Η Βίρτους ήταν ανήμπορη να αντιδράσει, δεν έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι, με τους γηπεδούχους να μην σταματούν και στο 7' να φτάνουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (19-6), με τον Μαντάρ να έχει 8 πόντους. Μάλιστα στο 8' με δύο βολές του Παπαπέτρου η Παρτιζάν διαμόρφωσε το 24-9, με τον Έξουμ με τρίποντο στο φινάλε να δίνει στους Σέρβους προβάδισμα με +16 (27-11) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Αντέδρασε η Βίρτους, αλλά έπεσε σερβική... ροπαλιά

Διαφορετική εικόνα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με την Βίρτους να αντιδρά στο πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, και παρά το +18 (29-11) της Παρτιζάν να «τρέχει» ένα σερί 10-0 και να ρίχνει τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφιο αριθμό, με τον Ουίμς να είναι πρωταγωνιστής. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και στο 15΄ έστειλαν πήγαν το ματς και πάλι σε διψήφια διαφορά (33-21), βρίσκοντας ξανά τα πατήματά τους και τη συγκέντρωσή τους στο παρκέ. Η Βίρτους στο 17' μείωσε σε 38-30, με τον Μίκι να φτάνει τους 5 πόντους, όμως οι Άντζουσιτς και Νάναλι με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλαν και πάλι τους γηπεδούχους στο +14 (44-30), με τον Αμερικανό άσο να έχει πλέον 13 πόντους (3/4 τριπ). Το πάρτι έξω από τα 6,75μ. συνέχισε ο Έξουμ που στο 20' έγραψε το 47-30, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 51-32, στη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο ματς.

Έβαλε θεμέλια νίκης η Παρτιζάν

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και η τρίτη περίοδος, με την Παρτιζάν να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, να συντηρεί τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους και τη Βίρτους να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει και να επιστρέψει στο παιχνίδι. Νάναλι (17 π.) και Μαντάρ (11 π.) συνέχισαν να ηγούνται στην επίθεση των γηπεδούχων, την ίδια στιγμή που στην πλευρά των φιλοξενούμενων δεν υπήρχε ούτε ένας παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίος να είναι ο Μπακό με 8. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Παρτιζάν στο +22 (69-47) και μία ανάσα από τη νίκη.

Εμφατικό «σεφτέ» στην επιστροφή των Σέρβων στην Euroleague

Η τέταρτη περίοδος ήταν το... κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που όχι μόνο δεν σταμάτησε, αλλά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +31 (78-47) στο 33', δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση.  Λεζόρ και Αντζουσιτς μπήκαν στην επιθετική εξίσωση για την Παρτιζάν, έχοντας από 14 πόντους, με τον μοναδικό στόχο των φιλοξενούμενων να είναι να κατεβάσουν τη διαφορά και να μειώσουν στο σκορ. Το τελικό 90-62 έδωσε τη νίκη στους Σέρβους, που έκανε εμφατικό «σεφτέ» στην επιστροφή τους στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 51-32, 69-47, 90-62