REAL MADRID
  • Ματέι Μπολτάουζερ
  • Καρμέλο Πατέρνικο
  • Εμίν Μογκόλκοτς

Ο Παναθηναϊκός έδειξε στοιχεία της φιλοσοφίας του Ντέγιαν Ράντονιτς κατά διαστήματα στην άμυνά του, πήγε το ματς με την ανώτερη Ρεάλ Μαδρίτης στις λεπτομέρειες, αλλά στο φινάλε ηττήθηκε στην πρεμιέρα του στην Euroleague. Οι «πράσινοι» δεν άφησαν τους Μαδριλένους να τρέξουν και είχαν ορισμένα καλά διαστήματα μπροστά στην πολύ καλή ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ, όμως αστόχησαν σε κομβικά σουτ στην τελική ευθεία και γνώρισαν την ήττα από τους πρωταθλητές Ισπανίας.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν εκ νέου ο... μοιραίος για το «τριφύλλι» έχοντας 1/5 δίποντα και 1/9 τρίποντα, μετά τα 0/9 σουτ του στον τελικό του Super Cup. O Λιθουανός γκαρντ - φόργουορντ δεδομένα έχει ποιότητα και επιθετικό ταλέντο, όμως η... αφλογιστία του κόστισε στη φιλότιμη προσπάθεια της ομάδας του Ράντονιτς. Παράλληλα, «καμπανάκι» χτύπησε και για τις πολλές χαμένες βολές, ειδικά σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι (11/21β., 52%). Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς (15π., 4ρ.), με τους Πάρις Λι (12π. με 4/11 σουτ) και Αρτούρας Γκουντάιτις (10π. με 5/8 2π.) να τον ακολουθούν. Επίσης, μια επίδοση που... ξεχώρισε ήταν τα 5 κλεψίματα του Γιώργου Καλαϊτζάκη, με την απουσία του Νέιτ Ουόλτερς να είναι ξανά εμφανής στο δημιουργικό κομμάτι.

Στην αντίπερα όχθη, ο Τσους Ματέο πήρε πολλά και στις δύο πλευρές του παρκέ από τον Έντι Ταβάρες (14π., 6ρ., 4κοψ.), είδε τον Γκάμπριελ Ντεκ να είναι... παντού (9π., 13ρ.) και βρήκε ένα «χρυσό» τρίποντο στο φινάλε από τον Σέρχιο Γιουλ. Οι Μαδριλένοι είχαν τις δικές τους απουσίες και... μπερδεύτηκαν από τη σκληρή «πράσινη» άμυνα, αλλά έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και τις «παλιοσειρές» σε πλήρη εγρήγορση πήραν την νίκη.

Ο Χεζόνια προσπάθησε να δημιουργήσει... απόσταση υπέρ της Ρεάλ, αλλά ο Παναθηναϊκός «απάντησε»

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς ξεκίνησε με τον Γ. Καλαϊτζάκη στην αρχική πεντάδα, όμως τόσο ο εκείνος όσο και ο Φαμπιέν Κοζέρ χρεώθηκαν από νωρίς με 2φ. και έβαλαν... πονοκεφάλους στους προπονητές τους. Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν μοιρασμένο (9-10 στο 5'), αλλά η είσοδος του Μάριο Χεζόνια άλλαξε τα δεδομένα. Ο Κροάτης φόργουορντ μέσα σε αποδοκιμασίες από την «πράσινη» εξέδρα έβαλε γρήγορα 8π. (2/2 3π.), έστειλε τη «βασίλισσα» στο +8 και ανάγκασε τον Μαυροβούνιο τεχνικό να καλέσει τάιμ άουτ (13-21 στο 7'). Αμέσως μετά ήρθε η απάντηση του «τριφυλλιού» (6-0 σερί) με σωστές επιλογές του Άντριου Άντριους (19-21 στο 8'). Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε ώθηση και έφερε το παιχνίδι στον πόντο (22-23 στο 10' με 3π. του Λευτέρη Μποχωρίδη).

Στο τέμπο που ήθελε το «τριφύλλι» το 1ο ημίχρονο, με τη «βασίλισσα» να βρίσκει λύσεις

Στη 2η περίοδο οι «πράσινοι» πήραν πολύ καλό βαθμό στην άμυνά τους για ένα τρίλεπτο, αλλά η αστοχία του Μάριους Γκριγκόνις (1/6 σουτ) δεν τους επέτρεψε να «ξεφύγουν». Αντιθέτως, ο Τσους Ματέο εμπιστεύτηκε τα... σίγουρα χέρια του Γκάμπριελ Ντεκ, για να διατηρήσει το μικρό προβάδισμα των Ισπανών (26-29 στο 15'). Σε εκείνο το σημείο ο Ράντονιτς «επιστράτευσε» για πρώτη φορά μαζί το δίδυμο Γκριγκόνις - Πονίτκα και δυο τρίποντα (ένα από τον Πολωνό και ένα από τον Ουίλιαμς) σήκωσαν στο... πόδι το ΟΑΚΑ (34-32 στο 17'). Σε κάθε περίπτωση, οι Μαδριλένοι δεν είχαν τους χώρους για να κάνουν το παιχνίδι τους και να τρέξουν, τα τρίποντά τους έβρισκαν σίδερο (2/10 3π.) και ο διαβασμένος Παναθηναϊκός πήγαινε την πρεμιέρα της Euroleague στο τέμπο που τον βόλευε (37-38 στο ημίχρονο). Βέβαια, η απουσία του Νέιτ Ουόλτερς ήταν αισθητή σε ό,τι είχε να κάνει με τη δημιουργία των γηπεδούχων, οι οποίοι πάντως ήταν υπομονετικοί στην επίθεσή τους και απέφευγαν τα «φτηνά» λάθη (7 ασίστ/ 4 λάθη). Να σημειώσουμε πως ο Λευτέρης Μποχωρίδης μετρούσε 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο 20'.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε με τους «πράσινους» να παίζουν κατά διαστήματα σκληρή άμυνα

Στην επανάληψη, τρία διαδοχικά κλεψίματα του Γ. Καλαϊτζάκη έδωσαν επιπλέον... παλμό στο ούτως ή άλλως «ζεστό» κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων (41-40 στο 23') και το πρώτο «πράσινο» τρίποντο του Γκριγκόνις, που μέχρι τότε είχε 1/9 εντός πεδιάς, πανηγυρίστηκε έξαλλα (44-45 στο 26'). Η Ρεάλ ήταν «πληγωμένη» από τις δικές της απουσίες και «μπερδεμένη» από την σκληρή άμυνα των παικτών του Ράντονιτς (13λ.), με το ντέρμπι να συνεχίζεται (48-45 στο 28') και τους Ντέρικ Ουίλιαμς και Έντι Ταβάρες να γίνονται διψήφιοι. Με τους «μερένχες» στα σχοινιά οι... ο Κοζέρ έκανε ένα βήμα προς τα εμπρός στο σκοράρισμα (7-0 σερί των φιλοξενούμενων) και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 51-54. Από την μία μεριά η ελληνική ομάδα έμενε κοντά στο σκορ χάρη στα επιμέρους καλά αμυντικά της διαστήματα και από την άλλη το σύνολο του Ματέο είχε σταθερά, αλλά μικρά προβαδίσματα με κορυφαίο τον Ταβάρες (12π. με 5/5 2π.).

Το «πάλεψαν» οι γηπεδούχοι, το «καθάρισε» ο Γιουλ

Η ισπανική άμυνα... έσφιξε στην 4η περίοδο, με τον Ταβάρες να έχει ρόλο «τερματοφύλακα» στη ρακέτα και τα σουτ των Κοζέρ - Γιουλ έδωσαν στη Ρεάλ «αέρα» 7π. (55-62 στο 33'). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε άμεσα. Ο θετικός Αρτούρας Γκουντάιτις και ο Πάρις Λι έστειλαν τη διαφορά στο σουτ (60-62) και ανάγκασαν τον Ματέο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο κόσμος είχε μπει στην εξίσωση, ο Ντζάναν Μούσα υπέπεσε σε λάθος και ο Λι με νέο τρίποντο «έγραψε» το 63-62 μέσα σε πανδαιμόνιο. Σε μια «καυτή» έδρα ο 23χρονος Βόσνιος φόργουορντ της Ρεάλ μετά το λάθος του βρήκε τρία διαδοχικά δίποντα, με τους Λι και Γκριγκόνις να αστοχούν πίσω από τα 6,75μ. και τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στο τελευταίο δίλεπτο με +3 (65-68). Ένα επιθετικό φάουλ του Παπαγιάννη και ένα νέο λάθος του Μούσα διατήρησαν την αγωνία, με τον Λι να αστοχεί σε δίποντο με 80'' για το φινάλε. Ο Γκριγκόνις έκλεψε την μπάλα και προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά ήταν για άλλη μια φορά άστοχος σε ένα δύσκολο βράδυ για τον ίδιο. Ό,τι δεν έκανε ο Λιθουανός το έκανε ο Γιουλ με ένα τρίποντο -με ταμπλό- που διαμόρφωσε το 65-71 με 45'' για το τέλος και έφερε τη Ρεάλ «αγκαλιά» με το διπλό, το οποίο ήρθε με σκορ 68-71.

Τα Δεκάλεπτα: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης 68-71