Χαρτί... Ο πιο όμορφος τρόπος να γράφεις, ο πιο όμορφος τρόπος να διαβάζεις. Κι αν το SDNA υπηρετεί τη σύγχρονη μορφή ενημέρωσης κι αν η τεχνολογία ποδοπατάει τον ρομαντισμό, κάποιες αξίες αξίζει να παραμένουν στην επιφάνεια.

Γι' αυτό και η στήλη στην ιστοσελίδα μας, μια στήλη που φέρνει τα μπρος - πίσω. Ή τα πίσω - μπρος! Καθημερινά στον Πρωινό Τύπο θα μπορείτε να διαβάζετε τα καλύτερα από την αρθρογραφία των εφημερίδων.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΤΟΣ – ΠΡΑΣΙΝΗ

Τι είπατε; Jimmer... mania; Πάρτε θέση στο ΟΑΚΑ γιατί ο τύπος είναι... άρρωστος και θα μας πάρει τα μυαλά. Ειλικρινά, δεν ξέρω ούτε πού μπορεί να φτάσει ο Παναθηναϊκός και ούτε πού θα σταματήσει ο Τζίμερ Φριντέτ αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για έναν σκόρερ ολκής που όμοιους του έχουμε δει ελάχιστους στην Ευρώπη.

Σουτ σε βαρέλι και όποτε τον κλείνουν ντράιβ που δεν κόβεται λόγω του τρόπου που χρησιμοποιεί το σώμα και το μυαλό του. Χθες, σταμάτησε στους 31 και θα μπορούσε να έχει πολλούς περισσότερους καθώς και αυτά που χάνει τον... φτύνουν. Παράλληλα, έδωσε και έξι ασίστ, άρα μέσες άκρες πρόσφερε καμιά 50αριά πόντους στην ομάδα. Ο Φριντέτ λοιπόν, είναι ένας βασικός λόγος να πας στο γήπεδο και να τον απολαύσεις. Δεν βλέπουμε κάθε μέρα τέτοιους παίκτες.

ΣΠΥΡΟΣ ΔΑΡΣΙΝΟΣ - ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ

Πολλά και ενδιαφέροντα είδαμε στο Περιστέρι. Αφ' ενός ο Ατρόμητος δεν είναι κάτι το σπουδαίο. Αφ' ετέρου ο ΠΑΟΚ ήταν κάτι ελαφρώς καλύτερο. Το τελικό 2-3 μοιάζει δικαιολογημένο. Το θέμα είναι πως οι Θεσσαλονικείς πήραν τρεις βαθμούς, όχι επειδή τους άξιζαν αλλά επειδή ο Ατρόμητος έπαιξε χωρίς τον στόχο να τους κατακτήσει. Η ανατροπή του αρχικού 0-2 δεν λέει και πολλά πράγματα, ιδίως αν έχει δει κανείς το παιχνίδι. Οι Περιστεριώτες εκμεταλλεύτηκαν δύο φάσεις. Οι Θεσσαλονικείς από την άλλη, ουσιαστικά τρεις. Η ΑΕΚ δεν έχει να φοβηθεί τίποτα απ' αυτούς.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία νίκη μόνο από πλευράς ψυχολογίας. Εξακολουθεί δηλαδή να έχει στο καρνέ του μόλις μία καλή εμφάνιση στη φετινή σεζόν, στο ματς του Άμστερνταμ με τον Άγιαξ. Σαφέστατα μετρούν και οι βαθμοί σε έναν μαραθώνιο, δεν χωρά όμως αμφιβολία πως οι Θεσσαλονικείς έχουν πολλά και χτυπητά τρωτά σημεία. Για τον ΟΣΦΠ δεν μπορείς να πεις πολλά. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στο ρελαντί, μιας και ήρθε το γρήγορο γκολ που απλούστευσε τα πράγματα. Μόνο οι... ολυμπιακοί περίμεναν κάτι συγκλονιστικό από τον Βόλο, αφού ο επικοινωνιακός μηχανισμός τους, έχει συσπειρωθεί για κάποιον απροσδιόριστο λόγο απέναντι στους νεοφώτιστους. Κάποιος τους είχε πει πως είναι η ομάδα που θα βάλει το μαχαίρι στα δόντια για να τους κάνει τη ζημιά. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ.

ΝΙΚΟΣ ΤΟΣΚΙΤΣΗΣ - SPORTIME

Η ψυχολογία είναι σημαντικός παράγοντας στο ποδόσφαιρο και χρειάζεται ν' ανέβει το ηθικό στο σύνολο του Αμπέλ Φερέιρα που είχε γίνει κομμάτι μετά την Σλόβαν Μπρατισλάβας. Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, παρά το γεγονός ότι περίμεναν πολλοί να μην... αντέξει, έδειξε καρδιά πρωταθλητή, έκανε το τρία στα τρία και είναι εδώ, πιο έτοιμος από ποτέ να υπερασπιστεί τους εγχώριους τίτλους που κατέκτησε πέρσι.

Είπαμε, οι νίκες θα του δώσουν χρόνο, γιατί χρειάζεται χρόνο ο ΠΑΟΚ. Με αυτήν τη νίκη ο νταμπλούχος κερδίζει χρόνο, «αποσυμπιέζεται» και δυναμώνει. Άλλωστε το σημαντικό για να βελτιωθεί ο ΠΑΟΚ είναι να επιστρέψουν οι δύο παικταράδες του, ο Μαουρίσιο και ο Βιεϊρίνια και όσο κερδίζει χωρίς αυτούς είναι σε καλό δρόμο καθώς με αυτούς μέσα θα είναι σίγουρα ανίκητος.

ΚΩΣΤΑΣ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ - FORZA

Ο Δικέφαλος αιφνιδίασε τον Ατρόμητο, προηγήθηκε στο σκορ και είχε τον έλεγχο σε όλο το πρώτο μέρος. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου που παράλληλα αποτέλεσε και την πρώτη οργανωμένη απόπειρα των γηπεδούχων να απειλήσουν την εστία του ΠΑΟΚ, μείωσε στο σκορ, εκθέτοντας το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Δικεφάλου και τον Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε στην επανάληψη με σοβαρά θέματα στη μεσαία γραμμή (ο Εσίτι ήταν και πάλι ο αδύναμος κρίκος) και ο Ατρόμητος έφερε το ματς στα ίσα. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε... ρώσικη ρουλέτα με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ έδειξε -επιτέλους- χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει το τρίποντο με επιμονή και γκολ από τον Κρέσπο στο φινάλε.

Λίγο νωρίτερα είχε σκοράρει ο Βαρέλα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ. Αυτή δεν ήταν η μόνη κακή στιγμή των διαιτητών στο Περιστέρι. Ο Τζοβάρας έδωσε μετά το 2-2 ρεσιτάλ διαιτησίας σε βάρος του ΠΑΟΚ, προκαλώντας αναστάτωση τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Η νίκη του Δικεφάλου ήταν και εναντίον του Τζοβάρα. Επιτακτική ανάγκη για να μην ζήσει και άλλα παρόμοια απογεύματα ο ΠΑΟΚ, να διορθωθούν οι χτυπητές αδυναμίες στην αμυντική και ανασταλτική λειτουργία. Το κακό παράγινε...

ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΛΑΚΗΣ - SPORTDAY

Έχει δίκιο ο κόουτς Αναστασίου. Ο Ατρόμητος αδίκησε τον εαυτό του με τον τρόπο που συμπεριφέρθηκε αγωνιστικά στο τέλος του παιχνιδιού και έδωσε στον πρωταθλητή τη δυνατότητα να φύγει νικητής από το Περιστέρι. Διότι όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0 και αντιμετωπίζεις τον ΠΑΟΚ το πιο πιθανό είναι να φας κι άλλα και να χάσεις πανηγυρικά. Αντί να συμβεί αυτό ο αναιμικός Ατρόμητος του πρώτου ημιχρόνου μείωσε με τη λήξη του, ανέβασε στροφές στο δεύτερο, ισοφάρισε με τον απίθανο Βέλλιο κι είχε ευκαιρίες να πάρει τη νίκη. Στο τέλος όμως, έδειξε συμπτώματα μικρής ομάδας απέναντι σε μεγάλη και έχασε το ματς. Δύο φάσεις-καρμπόν τού στοίχισαν μία φορά. Τη δεύτερη που ήταν και «φαρμακερή».

...Η δουλειά έγινε για τους πρωταθλητές εξαιτίας όχι τόσο της δικής τους πίεσης στον αντίπαλο όσο της ερασιτεχνικής αντίδρασης των γηπεδούχων στα στημένα. Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε έστω και την τελευταία στιγμή. Έχει να προβληματίζεται για την άμυνά του. Το Περιστέρι με ένα καλό ημίχρονο σε έξι συνολικά έχει να προβληματίζεται γενικότερα ακόμα και σε ό,τι αφορά την πορεία του στο πρωτάθλημα. Ευτυχώς για τον Αναστασίου που ο Βέλλιος πήρε μπροστά και θα τον βγάλει από τα επιθετικά αδιέξοδα...

ΝΙΚΟΣ ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗΣ – LIVESPORT

ΖΕΣΤΟ – ΚΡΥΟ ντους για τον ΠΑΟΚ στο χτεσινό παιγνίδι του Περιστερίου, που νόμιζε ότι τελείωσε όταν έγινε το 0-2, αλλά ζορίστηκε όταν ο Βέλλιος με υπερπροσπάθεια πρόλαβε τον Πασχαλάκη και ισοφάρισε σε 2-2, αλλάζοντας την ψυχολογία και τις συνθήκες για τον Ατρόμητο. Από εκεί και πέρα οι «ενέσεις» του Αμπέλ Φερέιρα με είσοδο επιθετικογενών παικτών βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να ανεβάσει στροφές, να βγει μπροστά και να πιέσει για το τρίτο γκολ, άσχετα αν οι αντεπιθέσεις των γηπεδούχων ήταν πάντα επικίνδυνες.

Παρότι ο Δικέφαλος δέχθηκε το πρώτο γκολ στην πρώτη ουσιαστική επίθεση του Ατρομήτου, αλλά και την ισοφάριση σε μία από τις ελάχιστες στιγμές που πλησίασαν την εστία του, στα τελευταία λεπτά έδειξε ότι είναι μεγάλη ομάδα και είχε μέταλλο πρωταθλητή. Του ακύρωσαν το γκολ του Βαρέλα, μέσω του VAR, αλά επέμεινε, και σε μια ακόμη στατική φάση ήρθε το 2-3 από τον έτερο κεντρικό αμυντικό, τον Κρέσπο, που λύτρωσε στο 92΄ τους πάντες και χάρισε τρίποντο – χρυσάφι.

Αν χτες ο ΠΑΟΚ είχε γκελάρει στο Περιστέρι, θα έχανε πολύτιμο έδαφος στη βαθμολογία και είναι πολύ πιθανό να έμπαινε κάτω από τον βασικό αντίπαλο του για το πρωτάθλημα, τον Ολυμπιακό.

ΑΛΕΚΟΣ ΑΔΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ - ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ

Καταλαβαίνεις πόσο αποτυχημένος είσαι, όταν σε ένα ματς που έχει λήξει με 5-0 η κερκίδα σε αποδοκιμάζει για την αισχρή σου διαιτησία. Αυτό το απίθανο ανθρωπάκι της εξυγίανσης, δηλαδή είδε και έδωσε στο α' ημίχρονο κίτρινη κάρτα στον Ποντένσε για τράβηγμα, και το ξύλο που έριχναν οι παίκτες του Βόλου, τιμωρήθηκε με 2 και μάλιστα η 1 για διαμαρτυρία; Το γρήγορο γκολ του Γκιγιέρμε, δεν βοήθησε στο να παίξει καλύτερα η ομάδα, ούτε να βρει ρυθμό, μιας και τα πολλά και συνεχόμενα φάουλ την εμπόδισαν.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι δεν προσπαθήσαμε περισσότερο. Μπορεί να χάσαμε ευκαιρίες, να σκοράραμε 4 γκολ στο β' ημίχρονο με καλύτερο όλων του Γκερέρο, αλλά δεν πατήσαμε γκάζι. Για την ακρίβεια το άγχος το έδιωξε πρώτα ο Σα με 2 σπουδαίες και πάλι επεμβάσεις, και ο Ελ Αραμπί που ήταν και πάλι εκεί που έπρεπε για να εδραιώσει την νίκη. Στους διακριθέντες και πάλι οι Γκιγιέρμε και Μεριά... και τι να πω πάλι για τον Βαλμπουενά; Ας απολαμβάνουμε αυτά που μας χαρίζει απλόχερα μέσα στο γήπεδο.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΕΓΓΛΙΔΗΣ – ΦΩΣ ΤΩΝ ΣΠΟΡ

Ο Ολυμπιακός έδειξε στο πρώτο ημίχρονο την εικόνα που είχε και στα δύο προηγούμενα ματς του πρωταθλήματος, παρότι έβαλε γρήγορα το πρώτο γκολ. Και έδειχνε έτοιμος να πάει πάλι, σε περιπέτειες μέχρι να νικήσει, αλλά μετά το δεύτερο γκολ έγινε πάρτι. Και φάνηκε η διαφορά του από τις υπόλοιπες ελληνικές ομάδες, σε επίπεδο ποιότητας. Όπως και ο τρόπος που πρέπει να αντιμετωπίζει κάθε ματς και κάθε αντίπαλο. Τώρα πια είναι η σειρά της Τότεναμ, αν και όλοι στο γήπεδο… με τον Παναθηναϊκό και το πρωτάθλημα έδειχναν να ασχολούνται. Οι παροτρύνσεις για το ΟΑΚΑ ήταν και όχι για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ… Δεν μπορεί να «κατηγορείται» ο Ολυμπιακός για παρεμβάσεις στη λειτουργία του VAR, από τη στιγμή που στις εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις του έχει λάβει τα εύσημα από την ΟΥΕΦΑ για την οργάνωση κάθε λεπτομέρειας στο παραμικρό.

Είναι ακόμη περισσότερο αδιανόητο να εμπλέκεται η πειραϊκή ομάδα σε ανάμιξη της με τις διαιτησίες των δικών της ευρωπαϊκών αγώνων ή των εγχώριων αντιπάλων της στην Ευρώπη, όπως διεφάνη σε πρόσφατα δημοσιεύματα για τα οποία υποχρεώθηκε να προβεί δημοσίως σε διαψεύσεις και δικά της «κατηγορώ». Τo VAR και η εφαρμογή του με άψογο τρόπο στο ελληνικό πρωτάθλημα έχει ακόμη δουλειά και δρόμο, με τον Ολυμπιακό να μην είναι υπεύθυνος για όσα συμβαίνουν και θα συμβούν, αλλά ούτε και να βάζει εμπόδια σε μια τεχνολογική εφαρμογή που – καλώς ή κακώς- έχει γίνει αποδεκτή σε ολόκληρη την προηγμένη ποδοσφαιρική υφήλιο.