Το πρώτο μετάλλιο και μάλιστα χρυσό είναι γεγονός για την ελληνική αποστολή στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Ο Στέφανος Ντούσκος έκανε εκπληκτικό ντεμαράζ στα τελευταία 750 μέτρα του σκιφ ανδρών και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο κωπηλάτης με καταγωγή από τα Γιάννενα τερμάτισε σε 6:40.45 σημειώνοντας νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Αυτή ήταν το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Παράλληλα ήταν το πρώτο χρυσό μετάλλιο για το άθλημα της κωπηλασίας στην Ελλάδα. Η χώρα μας μετρούσε τρία μετάλλια (ένα ασημένιο, δύο χάλκινα) στις προηγούμενες διοργανώσεις Ολυμπιακών αγώνων.

Αυτή ήταν η δεύτερη Ολυμπιακή συμμετοχή για τον Στέφανο Ντούσκο. Ο 24χρονος αθλητής είχε αγωνιστεί και στο Ρίο ως πλήρωμα της τετρακώπου καταλαμβάνοντας την έκτη θέση.

Σε πολύ καλή κατάσταση δείχνει ο Κριστιάν Γκολομέεβ. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε πρώτος στην 9η προκριματική σειρά των 50 μέτρων ελεύθερο, με χρόνο 21.66.

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά με τον τρίτο καλύτερο χρόνο. Ο ημιτελικός του αγωνίσματος είναι προγραμματισμένος για τις 31 Ιουλίου στις 5 τα ξημερώματα.

Στην έκτη θέση στα 25 μέτρα πιστόλι κατετάγη η Άννα Κορακάκη. Η αθλήτρια της σκοποβολής με καταγωγή από την Δράμα πέρασε στον τελικό στο δεύτερο κομμάτι του προκριματικό που έγινε στις 3 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδος.

Στον μεγάλο τελικό, που έγινε νωρίς το πρωί η Κορακάκη ξεκίνησε πολύ άσχημα τις βολές της. Στη συνέχεια ανέβηκε στην τρίτη θέση και στο έκτο σετ βολών μέτρησε 3/5 στην τριπλή ισοβαθμία με τις Τζιαρουϊξάν Σιάο (Κίνα) και Τσια-Γινγκ Γου (Κινεζική Ταϊπέι) και αποκλείστηκε καταλαμβάνοντας την έκτη θέση.

Σημειώνεται ότι η Άννα Κορακάκη είχε τερματίσει στην έκτη θέση και στα 10 μέτρα αεροβόλο πιστόλι.

Τη 10η θέση στην τελική κατάταξη του σκιφ γυναικών κατέλαβε η Αννέτα Κυρίδου. Η 23χρονη Ελληνίδα σκιφίστρια του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης πέρασε 4η τη γραμμή του φίνις με χρόνο 7:36.79, στον «μικρό» τελικό του αγωνίσματος, για τις θέσεις 7-12.

Στην κούρσα μεταλλίων στην κατηγορία Laser Radial θα αγωνιστεί η Βασιλεία Καραχάλιου στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Η Ελληνίδα ιστιοπλόος τερμάτισε στη 19η θέση στην ένατη και τη 8η στη δέκατη και τελευταία ιστιοδρομία. Η Καραχάλιου κατέλαβε την ένατη θέση στη γενική κατάταξη με 106 βαθμούς ποινής.

Η κούρσα μεταλλίου είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 1 Αυγούστου.

Υποχώρησαν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, στα 470 ανδρών στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Οι Έλληνες ιστιοπλόοι κατετάγησαν 15η στην 5η ιστιοδρομία και 12οι στην 6η, με συνέπεια να πέσουν στη 10η θέση της γενικής κατάταξης, από την τέταρτη που βρίσκονταν χθες. Οι «χάλκινοι» Ολυμπιονίκες του Ρίο έχουν 41 βαθμούς ποινής, «πετώντας» τη χθεσινή 4η κούρσα, στην οποία ακυρώθηκαν.

Στη 17η θέση της γενικής κατάταξης στα 470 γυναικών είναι η Αιμιλία Τσουλφά και η Αριάδνη Σπανάκη. Το ελληνικό πλήρωμα κατέλαβε τη 18η θέση στην πέμπτη ιστιοδρομία και τη 13η θέση στην έκτη και τελευταία ιστιοδρομία της ημέρας. Η Αιμιλία Τσουλφά με την Αριάδνη Σπανάκη είναι στη 17η θέση της γενικής κατάταξης με 70 βαθμούς ποινής.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη άνοιξε την αυλαία για τον ελληνικό στίβο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Η αθλήτρια με καταγωγή από τη Ρόδο έτρεξε στον προκριματικό των 100 μέτρων όπου με 11.45 κατετάγη στην 35η θέση στο σύνολο. Πλέον στρέφει την προσοχή της στα 200 μέτρα όπου θα αγωνιστεί τη Δεύτερα.

Κακή εμφάνιση στον προκριματικό του τριπλούν έκανε η Βούλα Παπαχρήστου. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι έκανε δύο άκυρες προσπάθειες στην πρώτη και την τρίτη προσπάθειά της ενώ το δεύτερο μετρήθηκε 12,23 με αποτέλεσμα να μείνει εκτός τελικού.

Εκτός τελικού έμεινε η ελληνική  ομάδα 4Χ100 μικτής. Η ομάδα αποτελούμενη από τους Ευάγγελο Μακρυγιάννη, Κωνσταντίνο Μερετσόλια, Απόστολο Χρήστου και Ανδρέα Βαζαίο τερμάτισε στην όγδοη της δεύτερης προκριματικής σειράς. Οι ακυρώσεις της Βραζιλίας και της Λιθουανίας έφεραν τους Έλληνες κολυμβητές στην έκτη θέση αλλά δεν άλλαξε τίποτα σχετικά με την πρόκρισή τους στον τελικό.

Η ελληνική ομάδα τερμάτισε σε 3:36.28 και κατετάγη στη 14η θέση.