Εκπληκτική εμφάνιση στον ημιτελικό του σκιφ ανδρών έκανε ο Στέφανος Ντούσκος. Ο κωπηλάτης με καταγωγή από τα Ιωάννινα τερμάτισε στην πρώτη θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς και προκρίθηκε με τον καλύτερο χρόνο.

Ο τελικός του αγωνίσματος θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής στις 3:45 ώρα Ελλάδος.

Την πέμπτη θέση στον τελικό της δικώπου άνευ πηδαλιούχου γυναικών κατέλαβαν στους Ολυμπιακούς αγώνες η Χριστίνα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου. Το ελληνικό πλήρωμα, που έκανε έναν εκπληκτικό ημιτελικό, στάθηκε πολύ καλά στον τελικό της πιο μεγάλης γιορτής του πλανήτη.

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα μικρό σε ηλικία πλήρωμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι δύο κοπέλες θα απασχολήσουν και στο μέλλον.

Στον τελικό Β' για τις θέσεις 7-12 στο σκιφ γυναικών θα παλέψει η Αννέτα Κυρίδου. Η κωπηλάτισσα από τη Θεσσαλονίκη τερμάτισε στην έκτη θέση στην πρώτη ημιτελική σειρά και δε θα μπορέσει να διεκδικήσει ένα μετάλλιο.

Εκτός συνέχειας των Ολυμπιακών αγώνων έμεινε η Ευαγγελία Ψάρρα. Η Ελληνίδα τοξοβόλος ηττήθηκε με 6-4 από την Λιν στη φάση των «64» και ολοκλήρωσε την Ολυμπιακή της παρουσία.

Η Άννα Κορακάκη έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό στα 25 μέτρα, όπου θέλει να υπερασπιστεί το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ρίο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε τις προσπάθειές της στο πρώτο σκέλος του προκριματικού, έχοντας 294/300, με επίδοση που μετά τις βολές των αθλητριών στα 3 από τα 4 γκρουπ την κατατάσσουν στην 2η θέση.

Η Άννα Κορακάκη είχε 98/100 στην πρώτη, 100/100 στη δεύτερη και 96/100 στην τρίτη δεκάδα των βολών της. Ο προκριματικός της Κορακάκη θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή με τον τελικό να γίνεται την ίδια ημέρα.

Στα προημιτελικά ολοκληρώθηκε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη και του Στέφανου Τσιτσιπά στο μικτό διπλό του τένις. Το ελληνικό δίδυμο έχασε από τους Τζον Πιρς/Άσλεϊ Μπάρτι με 6-4, 4-6, 10-6 και έμεινε εκτός ημιτελικών.

Στα 470 γυναικών στην ιστιοπλοΐα η Αιμιλία Τσουλφά και η Αριάδνη Σπανάκη βρίσκονται στη 17η θέση της γενικής κατάταξης με 39 βαθμούς ποινής μετά την ολοκλήρωση τεσσάρων ιστιοδρομιών. Το ελληνικό πλήρωμα αντίκρισε μαύρη σημαία στην τρίτη ιστιοδρομία και κατετάγη στη 17η θέση στην τέταρτη και τελευταία ιστιοδρομία της ημέρας.

Στα RSX γυναικών η Κατερίνα Δίβαρη ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Τόκιο με τη 19η θέση και 204 βαθμούς ποινής. Η Ελληνίδα ιστιοπλόος τερμάτισε στη 19η θέση στη 10η ιστιοδρομία, στη 19η στην 11η και στην 23η στη δωδέκατη και τελευταία ιστιοδρομία και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την κούρσα μεταλλίων.

Στα Laser Radial η Βασιλεία Καραχάλιου είναι στην ένατη θέση με 79 βαθμούς ποινής μετά από οκτώ ιστιοδρομίες. Η Ελληνίδα ιστιοπλόος τερμάτισε στην ένατη θέση στην έβδομη ιστιοδρομία και στην 26η στην όγδοη και τελευταία ιστοδρομία της ημέρας.

Στα RSX ανδρών ο Βύρωνας Κοκκαλάνης είναι στην 11η θέση της γενικής κατάταξης με 110 βαθμούς ποινής. Μετά την διεξαγωγή των σημερινών τριών ιστιοδρομιών, ο Έλληνας πρωταθλητής, τερμάτισε 7ος στην 10η, 8ος στην 11η και 4ος στη 12η.

Στα Finn ο Γιάννης Μιτάκης είναι 11η θέση της γενικής κατάταξης με 44 βαθμούς ποινής. Ο Έλληνας ιστιοπλόος τερμάτισε στην ενδέκατη θέση στην πέμπτη ιστιοδρομία και στη δέκατη στην έκτη και τελευταία ιστιοδρομία της ημέρας.

Στα 470 ανδρών ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής είναι στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης με 14 βαθμούς ποινής. Το ελληνικό πλήρωμα κατέλαβε την τρίτη θέση στην τρίτη ιστιοδρομία και τη 15η στην τέταρτη και τελευταία ιστιοδρομία της ημέρας.

Θέση στα προημιτελικά του τουρνουά πόλο ανδρών έκλεισε η Ελλάδα. Η Εθνική επιβλήθηκε δύσκολα με 10-9 της Ιαπωνίας, εξασφάλισε την οκτάδα και πλέον στα εναπομείναντα δύο ματς του πρώτου ομίλου θα κυνηγήσει ισάριθμες νίκες για να πάρει την πρώτη θέση.

Πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε η Εθνική ομάδα 4Χ100 μικτής mixed στον προκριματικό του αγωνίσματος στους Ολυμπιακούς αγώνες με χρόνο 3:44.77. Η τετράδα αποτελούμενη από τους Κωνσταντίνο Μερετσόλια, Απόστολο Χρήστου, Άννα Ντουντουνάκη  και Νόρα Δράκου τερμάτισε στην έβδομη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς. Η ελληνική ομάδα κατετάγη 11η.