MENU

Παράλληλα βραβεύτηκε η προπονητική ομάδα της Εθνικής Κωπηλασίας , ο πρωταθλητής και Πολυνίκης τους 2022 Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων ενώ τιμητική βράβευση έγινε στο Δήμαρχο Ελληνικού Αργυρούπολης Ιωάννη Κωνσταντάτο

Την γιορτή της Κωπηλασίας τίμησαν με την παρουσία τους ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού και εκπρόσωπος του Πρωθυπουργού Γιώργος Μαυρωτάς, η υφυπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Σοφία Βούλτεψη , η βουλευτής Άννα Καραμανλή που εκπροσώπησε τον πρόεδρο της Βουλής Κων/νο Τασούλα, ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρος Καπράλος, ο πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας Ισίδωρος Κούβελος , ο πλοίαρχος ΠΝ Γιάννης Πατλάκας και εκπρόσωπος του Αρχηγού ΓΕΝ Ι.Δριμούση, η πρόεδρος του ΣΕΟ Β.Ζηγούρη , ο πρόεδρος του ΠΣΥΑΣ Α.Κουλουριωτης, ο Ταμίας  της ΕΟΕ Αντώνης Νικολόπουλος, ο Γενικός Γενικός Γραμματέας της ΕΟΕ Μανώλης Κολυμπάδης , το μέλος της Μιχάλης Φισετζίδης  και βέβαια τα μέλη του ΔΣ της Ελληνικής Κωπηλατικής Ομοσπονδίας.

Τον πρώτο χαιρετισμό απηύθυνε ο πρόεδρος της ΕΚΟΦΝΣ Γιάννης Βράμπας ο οποίος ζήτησε να γίνει ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυμάτων του τραγικού δυστυχήματος των Τεμπών. Στη συνέχεια ο κ. Βράμπας έκανε το απολογισμό της χρονιάς που πέρασε και τόνισε τη σημασία της τρέχουσας σεζόν αφού είναι προολυμπιακή χρονιά.

Το λόγο στη συνέχεια πήρε ο ΓΓΑ Γιώργος Μαυρωτάς που αναφέρθηκε στις διαχρονικές επιτυχίες της ελληνικής κωπηλασίας και στη επιτακτική ανάγκη στήριξης του αθλήματος από την Πολιτεία προκειμένου να έρθουν κι άλλες επιτυχίες στο μέλλον.

Για τους στόχους του 2023 μίλησε και ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο Στέφανος Ντούσκος ο οποίος δήλωσε αισιόδοξος για τις προκρίσεις ενόψει των Ολυμπιακών αγώνων του Παρισιού τόσο για τον ίδιο όσο και για την Εθνική ομάδα συνολικά.

Σημαντική η βράβευση στο προπονητικό επιτελείο της Εθνικής ομάδας που αποτελούν οι Τζιάνι Ποστιλιόνε , Δημήτρης Πέτρου, Γιάννης Τσαλούχος, Γιώργος Φώτου, Μίκολας Μασιλιόνις, Ρενάτο Γκαέτα, Άννα Ζαχαρίου και Αγγελική Γκρέμου 

Αυτά είναι τα πληρώματα που βραβεύτηκαν κι αυτές οι επιτυχίες τους το 2022:

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Βαρέζε 21-22/5)

Χρυσό μετάλλιο : Κατερίνα Γκόγκου (σκιφ)

Χρυσό μετάλλιο: Ασβεστά-Αργυράκη (δίκωπος άνευ)

Χρυσό μετάλλιο: Σοφ.Δαλίδου-Στελ.Νάτσιουλα (διπλό σκιφ)

Ασημένιο μετάλλιο : Παν.Αδαμ-Απ.Λυκομήτρος-Νικ.Χώλόπουλος-Δημ.Παπάζογλου (τετραπλό σκιφ)

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Ε-Ν & Κ23 (Βαρέζε 25-31/7)

Κ23

Χρυσό μετάλλιο: Χ.Μπούρμπου-Ε.Φράγκου (δίκωπο άνευ) ΝΠΡ

Χρυσό μετάλλιο : Ευ.Αναστασιάδου (σκιφ ελ βαρών)

 Ε-Ν

Χρυσό μετάλλιο: Σοφία Δαλίδου-Στέλλα Νάτσιουλα (διπλό σκιφ) ΝΠΡ

Χρυσό μετάλλιο: Ιωάννα Ασβεστά και Ελβίρα Αργυράκη (δίκωπο άνευ)

Χρυσό μετάλλιο : Κατερίνα Γκόγκου (σκιφ)

Χάλκινο μετάλλιο: Παναγιώτης Αδάμ-Απόστολος Λυκομήτρος -Νικος Χωλόπουλος-Δημητρης Παπάζογλου (τετραπλό σκιφ )

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α-Γ (Μόναχο 13-14/8)

Χρυσό μετάλλιο :Αντώνης Παπακωνσταντίνου (σκιφ ελ βαρών)

Ασημένιο μετάλλιο: Στέφανος Ντούσκος (σκιφ)

Ασημένιο μετάλλιο : Ζωή Φίτσιου (σκιφ ελ βαρών)

Ασημένιο μετάλλιο: Ευαγγελία Αναστασιάδου (σκιφ)

 

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ Κ23 (Χαζεβίνγκελ 3-4/9)

Χρυσό μετάλλιο: Στέλλα Νάτσιουλα και Δήμητρα Ελένη Κοντού (διπλό σκιφ)

Χρυσό μετάλλιο: Πέτρος Γκαϊδατζής (σκιφ ελ βαρών)

Χρυσό μετάλλιο: Ευαγγελία Φράγκου και την Χριστίνα Μπούρμπου (δίκωπος)

Ασημένιο μετάλλιο: Ευαγγελία Αναστασιάδου (σκιφ ελ βαρών)

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α-Γ (Ρατσίτσε 20-25/9)

Ασημένιο μετάλλιο : Αντώνης Παπακωνσταντίνου (σκιφ ελ βαρών)  

 

Βραβεύτηκαν οι κορυφαίοι από την Ομοσπονδία Κωπηλασίας