Το καλύτερο φινάλε επεφύλαξε για την ελληνική αποστολή της κολύμβησης η Κυριακή. Η συμμετοχή του Κριστιάν Γκολομέεβ στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο είναι πολύ μεγάλη επιτυχία, αφού είχε να συμβεί 17 χρόνια για Έλληνα αθλητή ή αθλήτρια.

Ο κολυμβητής του Εθνικού με χρόνο 21.72 δευτερόλεπτα κατετάγη στην πέμπτη θέση. Ήταν η καλύτερη εμφάνιση Έλληνα κολυμβητή στο Τόκιο στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Συνολικά η ελληνική κολύμβηση είχε μία πρόκριση σε τελικό με τον Γκολομέεβ, δύο σε ημιτελικό με Ντουντουνάκη και Χρήστου και δύο πανελλήνια ρεκόρ.

Την αυλαία των ελληνικών συμμετοχών στις πισίνες άνοιξε ο Απόστολος Παπαστάμος. Ο κολυμβητής από τα Χανιά τερμάτισε στην έβδομη θέση της τρίτης προκριματικής σειράς των 400 μέτρων μικτής ατομικής. Ο Έλληνας αθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με χρόνο 4:12.50, αρκετά κοντά στο προσωπικό του ρεκόρ (4:11.93) που είχε σημειώσει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2019. Ο αθλητής του ΝΟ Χανίων κατετάγη στη 14η θέση

Εντυπωσιακή προσπάθεια έκανε η Άννα Ντουντουνάκη στα 100 μέτρα πεταλούδα. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο αγώνισμα τερμάτισε στην τέταρτη θέση της πέμπτη προκριματικής σειράς με χρόνο 57.75 δευτερόλεπτα και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά με τον 13ο καλύτερο χρόνο.

Η κολυμβήτρια του ΝΟ Χανίων ξεπέρασε τον εαυτό της στα ημιτελικά. Η Ντουντουνάκη τερμάτισε πέμπτη στη δεύτερη ημιτελική σειρά με χρόνο 57.25 σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Ωστόσο έχασε τη θέση για τον τελικό για έξι εκατοστά του δευτερόλεπτου. Τελικώς κατετάγη στην ένατη θέση. Το κλάμα της μετά τον τερματισμό ήταν από τις πιο δυνατές στιγμές στην ελληνική αποστολή.

Φετινό ρεκόρ σημείωσε στα 200 μέτρα ελεύθερο ο Δημήτρης Μάρκος. Ο κολυμβητής του ΝΟ Καλαμακίου τερμάτισε στην πρώτη θέση την πρώτης προκριματικής σειράς με χρόνο 1:49.16, αρκετά κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (1:48.88) που είχε σημειώσει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του 2019. Ο κολυμβητής που προπονείται με τον Αλέξανδρο Μοράρη κατετάγη στην 31η θέση.

Στην πέμπτη θέση της έκτης προκριματικής σειράς στα 100 μέτρα ύπτιο τερμάτισε ο Απόστολος Χρήστου. Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού με χρόνο 53.77 δευτερόλεπτα κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά με τον 15ο καλύτερο χρόνο. Στον ημιτελικό, ο Χρήστου τερμάτισε στην πέμπτη θέση της πρώτης σειράς με χρόνο 53.41 δευτερόλεπτα, που δεν ήταν ικανός να του  δώσει το εισιτήριο για τον τελικό του αγωνίσματος.

Μακριά από μία επίδοση που θα της έδινε το εισιτήριο για τον τελικό έμεινε η ομάδα 4Χ100 ελεύθερο των ανδρών. Η ομάδα αποτελούμενη από τους Κριστιάν Γκολομέεβ, Απόστολο Χρήστου, Ανδρέα Βαζαίο και Οδυσσέα Μελαδίνη τερμάτισε στην όγδοη θέση της πρώτης προκριματικής σειράς με χρόνο 3:15.29, αρκετά μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ (3:13.39) που είχε σημειώσει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Η ελληνική ομάδα κατετάγη στη 15η θέση ανάμεσα σε 16 ομάδες.

Στην έκτη θέση της έβδομη προκριματικής σειράς στα 100 μέτρα ελεύθερο τερμάτισε ο Απόστολος Χρήστου. Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε 48.50 δευτερόλεπτα, πλησιάζοντας το ατομικό του ρεκόρ (48.39) αλλά αυτή η επίδοση δεν ήταν αρκετή για να του δώσει την πρόκριση για τα ημιτελικά. Ο Έλληνας κολυμβητής κατετάγη στη 18η θέση χάνοντας την πρόκριση για έξι εκατοστά του δευτερολέπτου.

Κάτω από τα 8 λεπτά κολύμπησε τα 800 μέτρα ελεύθερο ο Δημήτρης Μάρκος. Ο κολυμβητής του ΝΟ Καλαμακίου τερμάτισε στην πέμπτη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς του αγωνίσματος με χρόνο 7:58.68 που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας του πίσω από το ατομικό ρεκόρ στα 7:53.07. Ο Μάρκος κατετάγη στην 26η θέση.

Ο Απόστολος Παπαστάμος από τα Χανιά συμμετείχε και στα 200 μέτρα μικτής ατομικής. Ο Παπαστάμος τερμάτισε στην τέταρτη θέση στη δεύτερη προκριματική σειρά με χρόνο 2:00.38 και πάλι κοντά στο ατομικό του ρεκόρ που είναι 1:59.62 που είχε σημειώσει στο παγκόσμιο της Γκουαντζού. Ο Παπαστάμος κατετάγη στην 35η θέση του αγωνίσματος.

Δεν βγήκε η κούρσα στον Ανδρέα Βαζαίο στα 200 μέτρα μικτής ατομικής. Ο κολυμβητής του ΟΦ Νέας Ιωνίας τερμάτισε στην έβδομη θέση της πέμπτης προκριματικής σειράς και με χρόνο 1:58.84 έμεινε εκτός ημιτελικών. Ο κολυμβητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου με ατομικό ρεκόρ 1:57.98 παραδέχτηκε μετά το τέλος της κούρσας ότι ο ημιτελικός ήταν μέσα στις δυνατότητές του. Ο Ανδρέας Βαζαίος κατετάγη στην 24η θέση.

Πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε η ελληνική ομάδα 4Χ100 μικτή mixed. Η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Νόρα Δράκου, Άννα Ντουντουνάκη, Κωνσταντίνο Μερετσόλια και Απόστολο Χρήστου τερμάτισε στην έβδομη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς με χρόνο 3:44.77, βάζοντας στο χρονοντούλαπο της ιστορίας το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ με 3:45.38. Η ελληνική ομάδα κατετάγη στην 11η θέση.

Αρκετά μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ έμεινε η ομάδα 4Χ100 μικτή. Η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Ευάγγελο Μακρυγιάννη, Κωνσταντίνο Μερετσόλια, Απόστολο Χρήστου και Ανδρέα Βαζαίο τερμάτισε στην έκτη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς με χρόνο 3:36.28 (3:34.41 το πανελλήνιο ρεκόρ). Η ελληνική ομάδα κατέλαβε τη 14η θέση.

Την αυλαία για την ελληνική αποστολής στις πισίνες έκλεισε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50 μέτρα ελεύθερο. Ο κολυμβητής του Εθνικού τερμάτισε πρώτος στην ένατη προκριματική σειρά με 21.66 δευτερόλεπτα και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά με τον τρίτο καλύτερο χρόνο.

Το ίδιο εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του και στα ημιτελικά. Ο Γκολομέεβ τερμάτισε στη δεύτερη θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς με 21.60 δευτερόλεπτα παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό με τον τρίτο καλύτερο χρόνο.

Ο 28χρονος κολυμβητής τερμάτισε σε 21.72 δευτερόλεπτα στον τελικό καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κέιλεμπ Ντρέσελ με χρόνο 21.07 δευτερόλεπτα που είναι νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Γάλλος Φλοράν Μαναντού, που επέστρεψε στις πισίνες μετά από ένα διάστημα όπου ασχολήθηκε με το χάντμπολ ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Βραζιλιάνος Μπρούνο Φράτους, που έκλεψε την παράσταση κατά την απονομή.

Τα αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών της κολύμβησης (με χρονολογική σειρά)