MENU

 

Ο Δημήτρης Μάρκου προκρίθηκε στον τελικό στα 800μ ελεύθερο (αύριο 19/6). Αγωνίσθηκε στη 3η προκριματική σειρά, τερμάτισε στη 3η θέση με χρόνο 7:50.38 και με τη 3η θέση συνολικά θα τον δούμε στην οκτάδα του τελικού. Καλύτερος όλων ο Μιχαϊλο Ρόμαντσιουκ με 7:48.22.

Τα αποτελέσματα αναλυτικά ΕΔΩ.

 

Η τετράδα στη σκυταλοδρομία 4x100μ μικτή mixed με τους Βαγγέλη Μακρυγιάννη, Αρκάδιο Ασπουγαλή και τις Γεωργία Δαμασιώτη, Νόρα Δράκου, προκρίθηκε ως δεύτερη καλύτερη στον απογευματινό (21:10, ΕΡΤ3) τελικό του πρωταθλήματος Ευρώπης στο Βελιγράδι.

Με χρόνο 3:49.24 βρέθηκε στη δεύτερη θέση της δεύτερης σειράς, όπου νίκησε η Πολωνία με 3:48.90. Ως τρίτη καλύτερη προκρίθηκε η Γερμανία με 3:50.15.

Οι επιμέρους χρόνοι της ομάδας μας: Μακρυγιάννης 53.54 στο ύπτιο, Ασπουγαλής 1:01.54 στο πρόσθιο, Δαμασιώτη (φωτογραφία) 59.08 στη πεταλούδα και Δράκου 55.08 στο ελεύθερο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

 

 

 

Ο Απόστολος Σίσκος από την πλευρά του εξασφάλισε μία θέση στα ημιτελικά των 200μ ύπτιο και στις 20:19 το απόγευμα (ΕΡΤ3) θα προσπαθήσει να προκριθεί και στον τελικό.

Συμμετείχε με την 6η καλύτερη επίδοση (1:56.64), κολύμπησε στη 1η σειρά (5η διαδρομή) και με 1:58.50 τερμάτισε στη 3η θέση και στην 5η συνολικά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Ομοίως και η Άννα Ντουντουνάκη, η οποία θα αγωνιστεί στον απογευματινό (20:12, ΕΡΤ3) ημιτελικό στα 50μ πεταλούδα. 

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 100μ. πεταλούδα πριν από τέσσερα χρόνια στη Βουδαπέστη κολύμπησε σε 26.28 στη 2η προκριματική σειρά όπου κατέλαβε την 3η θέση και προκρίθηκε με την 4η επίδοση στις 16 που συνεχίζουν.

Καλύτερη στα προκριματικά η Σάρα Γένεβιτς από τη Σουηδία με 26.01.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

 

Στα 100μ ελεύθερο, ο Οδυσσέας Μελαδίνης με 50.02 τερμάτισε στην 10η θέση της 9ης προκριματικής σειράς και συνολικά κατετάγη 44ος στους 85 κολυμβητές που συμμετείχαν. Η 16άδα έκλεισε στο 48.98.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Για λίγο έχασαν τα ημιτελικά τα κορίτσια στα 100μ πρόσθιο: η Ελένη Κοντογεώργου στην 4η σειρά (διαδρομή «0») τερμάτισε με 1:09.79 στην 6η θέση και πήρε την 20η θέση συνολικά, η Χαρά Αγγελάκη στην ίδια σειρά ήταν 7η με 1:09.93 και συνολικά 22η. Η 16άδα έκλεισε με 1:09.22.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

 

 

Απόγευμα (ΕΡΤ 3)

19:30 200μ. ύπτιο Γυναικών Τελικός

19:37 50μ. πεταλούδα Ανδρών Τελικός…ΜΠΙΛΑΣ

19:42 100μ. ελεύθερο Γυναικών Τελικός

19:48 100μ. πρόσθιο Ανδρών Τελικός

18:58 100μ. πρόσθιο Γυναικών Ημιτελικός

20:03 100μ. ελεύθερο Ανδρών Ημιτελικός

20:12 50μ. πεταλούδα Γυναικών Ημιτελικός…NTOYNTOYNAKH

20:19 200μ. ύπτιο Ανδρών Ημιτελικός…ΣΙΣΚΟΣ

20:57 800μ. ελεύθερο Γυναικών Τελικός

21:10 4X100μ. μικτή ομαδική mixed Tελικός…ΕΛΛΑΔΑ

Στον τελικό του Ευρωπαϊκού Μάρκος και 4x100μ μικτή mixed, ημιτελικά Ντουντουνάκη και Σίσκος