Έλαβαν μέρος 26 σκάφη από 13 χώρες και ο Ελληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε μια εκπληκτική εμφάνιση. Στις 11 ιστιοδρομίες που έγιναν πήρε τρεις πρώτες θέσεις, τρεις δεύτερες, δυο τρίτες και στις άλλες κούρσες τερμάτισε 9, 10 και 8 αντίστοιχα.

Ο Μαραμενίδης αφαίρεσε τις δυο χειρότερες ιστιοδρομίες (9η και 10η) και με 23 βαθμούς ποινής ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Το χρυσό μετάλλιο, μάλιστα, συνοδεύτηκε από επιταγή 1000 δολαρίων!

Τη 2η θέση κατέλαβε ο Αμερικανός Μ. Έντεγκραν με 29 βαθμούς και 3ος ήταν ο Βρετανός Γ. Μπριτζ με 30 βαθμούς.

Ο Κάμερον Μαραμενίδης, που είναι και πρωταθλητής Ελλάδας, προετοιμάζεται πολύ σκληρά ενόψει της πρώτης πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς αγώνες στο Παρίσι. Ο αγώνας έχει προγραμματιστεί για τον Ιούλιο στη Χάγη και ο Ελληνας αθλητής θέλει να είναι ο πρώτος που θα εξασφαλίσει τη συμμετοχή της χώρας μας στην παρθενική εμφάνιση της κατηγορίας Formula Kite στο κορυφαίο αθλητικό ραντεβού του πλανήτη. Καθημερινά δουλεύει πολλές ώρες και θα πάρει μέρος και σε άλλους αγώνες της σειράς 2023 US Open Sailing Series Clearwater.