Η ομάδα του Πάνου Γούσιου είχε βάλει σοβαρές βάσεις πρόκρισης προ δύο ημερών όταν και νίκησε την πρωταθλήτρια Λετονίας ως τυπικά φιλοξενούμενη στο «Σπίτι του Χάντμπολ» και τελικά κατάφερε να κάνει το δύο στα δύο, ολοκληρώνοντας την... αποστολή του.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στο πρώτο 15λεπτο (7-7), ο Δικέφαλος πήρε κεφάλι στο σκορ χτίζοντας μία διαφορά δύο γκολ (9-7). Διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και το προβάδισμα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 13-11 σκορ.

Στην επανάληψη, η ΤENAX Ντόμπελε πλησίασε, μειώνοντας σε 15-14, ωστόσο, οι παίκτες του Πάνου Γούσιου έχτισαν και πάλι διαφορά «ασφαλείας» με δύο γκολ (18-16). Με απόλυτη συγκέντρωση και ανεβάζοντας ρυθμό, οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη ψαλίδα στα έξι γκολ (24-18) και τελικά έφτασαν στη νίκη με 29-24 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

ΠΑΟΚ – Ντόμπελε: 29-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 7-7, 9-7, 10-7, 13-11 (ημχ.) 15-14, 18-16, 20-16, 24-18, 27-21, 29-24.

Συνολικό σκορ: 57-49

ΠΑΟΚ: «Πέταξε» στους «16» του European Cup