Ο Άρης φάνηκε να ελέγχει το ματς και όλα έδειχναν ότι θα πάρει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12-18 στο 42ο λεπτό και είχαν το πάνω χέρι για τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-21 με τον Αθανασίου και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με γκολ του Λιόλιου στο 59ο λεπτό. Ο Μελετάκος ισοφάρισε για τον Άρη (22-22) που με τον Συγγάρη του Ιωνικού να σταματά τον Χουρσουντιάν σε μία από τις τελευταίες επίθεσεις της ομάδας της Νίκαιας.

Στο 59:57 ο Ιωνικός πήρε τάιμ άουτ και ο Αποστολίδης από τα 18 μέτρα έγραψε τον εντυπωσιακό επίλογο του ματς.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 23-22

Πεντάλεπτα: 1-3, 2-3, 2-4, 4-5, 7-9, 10-11 (ημχ), 11-14, 12-17, 15-19, 19-19, 21-21, 23-22

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Σαμαράς, Αϊβαλιώτης 9, Αργυράκης, Γκέρτσος, Ζαχάρης 1, Συγγάρης, Αποστολίδης 1, Βασιλείου, Τσαγκούλης, Μπούτος 1, Καραμασιώτης 2, Λιόλιος 8, Γιόσμου 1, Αλικάκος, Λόλας

ΑΡΗΣ (Γρηγοράκης): Ταουσάνης 2, Αθανασίου 2, Βλάχος, Γ. Μελετάκος 4, Δ. Μελετάκος 7, Τζάνος, Μαλανδρένιας, Μπάρμπας, Ακερμανίδης, Τόμσον, Χουρσουντιάν 5, Μινάρδος, Χελιώτης 1, Γραμματικόπουλος, Τσανίνος, Τσαμούρης 1. Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινη: 53:03 Αθανασίου, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 5/5-4/5

Δείτε το γκολ στο 1:53.00 το βίντεο

Μοιρασιά στη Νάουσα

Από έναν βαθμό πήραν Ζαφειράκης και Πυλαία (23-23) στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της handball premier.

Η ομάδα της Νάουσας θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αφού προηγήθηκε με 23-20 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Πυλαία δεν κατέθεσε τα όπλα και ισοφάρισε σε 23-23 παίρνοντας έναν βαθμό.

Για τους γηπεδούχους έξι γκολ σημείωσε ο Βλάχος. Για την Πυλαία επτά γκολ πέτυχε ο Μούγιτς.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-3, 4-4, 6-6, 8-8, 10-12 (ημχ), 14-14, 16-15, 20-18, 21-19, 23-20, 23-23

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Κότσιφας, Μαυροδουλάκης 3, Ρότζιος 2, Θεοδωρόπουλος 4, Πίτος 1, Τσαγκεράς 2, Διδασκάλου, Τσάτσας 2, Ραντίσεβιτς, Τζουβάρας, Βλάχος 6, Μπουμπουλέντρας 1, Πετρίδης,Πινακούδης, Μάτοβιτς 2, Πιτανιος.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Καρασαββίδης): Ζαφείρης, Μπάτζιος, Βραχιολίδης, Σουλάνης, Κουκμίσης Ν. 3, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ., Ορφανουδάκης, Μούγιτς 7, Αλεξανδρίδης 3, Παπαγεωργίου 2, Πιστόλας, Αλατσατιανός, Ελέτα, Νταμιάνοβιτς 4, Λασκαρούδης 3.

Διαιτητές: Τόλιος – Λινάρδος. Δίλεπτα: 7-8. Κόκκινη: Μπάτζιος (53:35 για επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 4/6 – 4/5

Πρώτη νίκη για τον Φαίακα

Το πρώτο του δίποντο στο πρωτάθλημα της handball premier πήρε ο Φαίακας Κέρκυρας που επικράτησε με 24-22 του Αερωπού.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με μεγάλη ανατροπή αφού ήταν με την πλάτη στον τοίχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Για τους νικητές Δούγιας και Σεραφείμ σημείωσαν επτά και έξι γκολ αντίστοιχα.

Ο Βαφείδης του Αερωπού αποχώρησε τραυματιας δύο περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-5, 4-7, 5-10, 6-13, 9-13 (ημχ), 11-14, 13-15, 16-18, 18-19, 22-22, 24-22.

Φαίακας (Πέρρος): Δούγιας 7, Ντόσεν, Λε Πεγιέ, Κόντης 3, Βλαχόπουλος, Τσαμουρίδης 1, Ελευθεριάδης, Χερουβείμ 6, Δελλής 4, Κολοβός, Γεωργαλής, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης, Νάστος.

Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου 1, Μέτσης 3, Ρομπής, Γάτσης, Κράλλης 5, Κώστας, Πάβλοβιτς 4, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 4, Κυριακού 3, Ιωαννίδης, Γιαννούσης, Μουμτζιδέλης.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 4/4 – 1/1