Η ομάδα του Αλέξη Παπαβασίλη παρατάχθηκε λαβωμένη στον αγωνιστικό χώρο αφού θυμίζουμε ότι Κεσίδης και Πετρίδης απουσιάζουν λόγω σοβαρού τραυματισμού. Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρηθηκε έντονα για την τελευταία φάση του αγώνα.

Η Πυλαία είχε τον έλεγχο του αγώνα και μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς πολύ νωρίτερα. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η Πυλαία έφτασε στο 26-23 πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς και έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό. Οι παίκτες του Παπαβασίλη μείωσαν σε 26-25 ένα λεπτό πριν τη λήξη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παλάσκα.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε μία φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες. Οι διαιτητές δεν υπέδειξαν κάτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Παλάσκα και άφησαν τον χρόνο να κυλήσει και να ολοκληρωθεί το παιχνίδι.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ - ΠΑΟΚ 26-25

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-4, 7-5, 10-7, 11-9, 14-12 (ημχ), 16-15,18-17, 20-19, 22-22, 24-24, 26-25.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Ζαφείρης 1, Μπάτζιος 2, Αντωνιαδης 3, Μέτσης 2, Κουκμίσης 7, Αλατσατιανός, Ορφανουδάκης, Ανανιάδης 2, Καλόμοιρος 4, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Τριανταφυλλίδης Τ. 1, Κουκμίσης Κ., Ψωμανθιανός.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κωστακίδης Π. 4, Μπαλτατζής, Παλάσκας 11, Παπαβασίλης 3, Τσεσμετζίδης 2, Κοκώνης 1, Γιαννακίδης, Κυριακίδης, Τσαναξίδης, Θ. Κωστακίδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 2, Γιορανίδης, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς.
Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 3/3 – 4/4.

Σημαντικό διπλό για τον Διομήδη

Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε ο Διομήδης Άργους που επιβλήθηκε με 27-26 του Δούκα στο Δαΐς για την όγδοη αγωνιστική της handball premier.

Οι «Λύκοι» πήραν δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάληψη μίας θέση στην πρώτη τετράδα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπόσκος με 8 τέρματα.

Για την ομάδα των εκπαιδευτηρίων ήταν μία κακή ήττα με δεδομένο ότι την προηγούμενη έχασε εκτός προγράμματος από τον Άρης Νίκαιας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος.

Ο Διομήδης προηγήθηκε με 23-26 στο τελευταίο επτάλεπτο του αγώνα με τον Δούκα να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 26-26 στο 58ο λεπτό. Ο Λίμα έδωσε και πάλι προβάδισμα για την ομάδα του Άργους με τους γηπεδούχους να μην έχουν απάντηση αυτή τη φορά.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 26-27

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-1, 7-5, 10-7, 12-9, 15-11 (ημχ.), 16-15, 20-18, 21-22, 23-24, 24-26, 26-27

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 3, Τόμπρος, Παγιάτης 4, Μελετάκος 2, Μπραουδάκης, Πολύδωρος 6, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 2, Τότος 8, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 1, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Σμυρνιώτης, Σπέντζος, Μπόσκος 8, Χαντέλης 4, Ξαγοράρης, Μάνθος 5, Λίμα 4, Γκολούμποβιτς 2.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινη: 49:30 Τσάκαλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 1/1-8/9