VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Κλειστό γυμναστήριο Αμαρουσίου - SDNA WEB TV
23η αγωνιστική Volleyleague γυναικών
3 1

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 66 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Το τριφύλλι είναι σε απόσταση 6 βαθμών από τον δεύτερο Ολυμπιακό με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους την επόμενη αγωνιστική στο κλειστό του Ρέντη.

Η ΑΕΚ έμεινε στους 49 βαθμούς και την πέμπτη θέση. Την επόμενη αγωνιστική η Ένωση υποδέχεται τον ΑΟ Θήρας.

Με πέρασμα της Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-4 στο πρώτο σετ με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με την Μπράουν. Το τριφύλλι έφτασε και πάλι στο +2 (10-8) με άσο της Γκρόθες αλλά η Ένωση ισοφάρισε και πάλι με την Καββαδία και προσπέρασε με 13-14 με μπλοκ της Λίντσεϊ.

Το τριφύλλι είχε θέματα στην υποδοχή του και η ΑΕΚ προσπέρασε με 14-17 με άσο της Λίντσεϊ και μπλοκ της Καββαδία. Οι γηπεδούχες πλησίασαν στον πόντο με τη Χαντάβα αλλά με επίθεση της Λίντσεϊ από την πάιπ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προσπέρασε ξανά με τρεις πόντους για το 16-19. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (20-21) με μπλοκ της Κρος. Με την κεντρική από τον Καναδά να «καθαρίζει» ο Παναθηναϊκός έφτασε στο διπλό σετ μπολ με άσο της Χαντάβα και έκανε το 1-0 με μπλοκ της Γκρόθες.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-3 μετά από λάθος επίθεση της Κοσμά. Η Ένωση όμως βρήκε ρυθμό από την γραμμή του σερβίς και με σερί επιθέσεις της Τέρελ από την πάιπ έφτασε στο 6-9 με την ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του σετ. Το τριφύλλι έκανε πολλά λάθη, η Ένωση βρήκε καλές επιθέσεις και έτσι προηγήθηκε με 12-17 με επίθεση της Μπράουν.

Σε εκείνο το σημείο ο Απόστολος Οικονόμου έβαλε την Παπαστεργίου για το σερβίς και την Τσιτσιγιάννη αντί της Στεπανένκο στη διαγώνιο. Με την Ελληνίδα πασαδόρο στη γραμμή των 9 μέτρων ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (16-17) με την Κωνσταντίνου αλλά το τριφύλλι εξακολουθούσε να έχει θέματα στο κομμάτι της υποδοχής με την ΑΕΚ να προσπερνά και πάλι με την Κοσμά στο σερβίς. Η Ένωση έφτασε στο 18-24 και έκλεισε το σετ με επίθεση της Λίντσεϊ.

Με άσο της Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-6 στο τρίτο σετ. Το τριφύλλι βρήκε πόντους από την Κωνσταντίνου και έφτασε στο 14-7 με τρομερό πλασέ της Παπαφωτίου. Η ΑΕΚ έκανε λάθη, ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι και οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 20-12 με μπλοκ άουτ της Στεπανένκο.

Σε εκείνο το σημείο όμως ήρθε η αντίδραση της ΑΕΚ που με τη Γκουντιμένκο στη γραμμή του σερβίς μείωσε σε 20-15 με μπλοκ της Τσοχατζή. Μετά από λάθος επίθεση της Κωνσταντίνου και μπλοκ της Καββαδία οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 22-19 αλλά ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ με την Κρος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο σετ. Με σερί επιθέσεις από την Κωνσταντίνου το τριφύλλι έφτασε στο 8-3 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 10-7 μετά από λάθος επίθεση της Στεπανένκο. Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι διαφορά για το 14-9 με επίθεση της Κωνσταντίνου.

Η Ένωση πλησίασε ξανά αλλά τα λάθη της Τέρελ στην επίθεση σε συνδυασμό με το «πράσινο» μπλοκ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 22-14 με την Κρος. Το τριφύλλι έκλεισε το ματς με σχετική άνεση.

Διαιτητές: Ονόπας, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Σπίγγου, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.