Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 13 βαθμούς και συνεχίζει να έχει απόσταση δύο βαθμών από τον ΠΑΟΚ που είναι στην πρώτη θέση. Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν τα ξίφη τους την επόμενη αγωνιστική στο PAOK Sports Arena σε ένα ντέρμπι που θα κρίνει πολλά για την πορεία του φετινού πρωταθλήματος.

Το τριφύλλι έχει ενδιάμεσα (1/3, 20:00) τον επαναληπτικό ημιτελικό του Τσάλεντζ καπ με αντίπαλο τη Χάλκμπανκ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε ηττηθεί με 3-0 σετ στο πρώτο ματς και ψάχνει μία μεγάλη υπέρβαση για την πρόκριση στον τελικό.

Ο Μίλωνας είχε σε ένα ακόμη ματς καλή εικόνα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης «πληγώθηκε» σε κάποια σημεία από την υποδοχή της, πήρε ένα σετ αλλά φεύγει από το κλειστό του Αγίου Θωμά με άδεια χέρια.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έμεινε στον έναν βαθμό και την πέμπτη θέση. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Μίλωνα υποδέχεται τον Ολυμπιακό.

Με άσο του Στάλεκαρ το τριφύλλι προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο σετ και 7-2 με δύο σερί άσους του Ντεν Ντρις. Με επίθεση του Χανδρινού ο Μίλωνας μείωσε στους τρεις πόντους για το 10-7 αλλά ο Ντεν Ντρις με άσο και ο Ρανγκέλ πάνω στο φιλέ διαμόρφωσαν το 15-9 με το τριφύλλι να ελέγχει πλήρως τα πράγματα.

Ο Σάκης Ψάρρας έβαλε τον αειθαλή Ηλία Λάππα αντί του Σπυριούνη για να βελτιώσει την υπόδοχή του. Ο Μίλωνας επιχερούσε να μειώσει με τον Καϊσλασάλο και τον Χανδρινό αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 21-13 με δύο σερί πόντους του Ράπτη. Με λάθος του Έλληνα ακραίου ο Μίλωνας πλησίασε στους πέντε πόντους (23-18) με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το πρώτο σετ με τον Ρανγκέλ.

Με μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-2 στο δεύτερο σετ και 8-4 με τον Ράπτη στη γραμμή του σερβίς. Ο Μίλωνας μείωσε σε 9-9 με μπλοκ του Ματσιέι στο καλό σερβίς του Ούρτσεβιτς. Το τριφύλλι προηγήθηκε ξανά με δύο πόντους (11-9) με μπλοκ του Στάλεκαρ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 14-14 με άσο του Καϊσλασάλο και προηγήθηκε με έναν πόντο για το 15-16.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-18 μετά από λάθος του Μίλωνα και μπλοκ του Στάλεκαρ σε μία φάση που ο Γκαράς έβγαλε άμυνα με τακουνάκι. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δε ζορίστηκε να κατακτήσει και το δεύτερο σετ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε πολύ γρήγορα με δύο πόντους στο τρίτο σετ. Ο Μίλωνας μείωσε διαρκώς στον πόντο αλλά οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν τελικά με τον Καϊσλασάλο.

Με επίθεση του Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-13 αλλά ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 16-16 μετά από χαμένη επίθεση του Στάλεκαρ. Με δύο διαδοχικούς άσους του Χανδρινού ο Μίλωνας έφτασε στο 18-20 με τον Ρανγκέλ να τελειώνει το σερί.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 22-22 με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο διπλό σετ μπολ (22-24) μετά από λάθος του τριφυλλιού. Το χαμένο σερβίς του Πρωτοψάλτη έδωσε το σετ στον Μίλωνα.

Με μπλοκ του Ρανγκέλ και άουτ επίθεση του Χανδρινού ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-2 στο τέταρτο σετ. Με μπλοκ του Γιάκομπσεν οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 7-3 με τον Μίλωνα να μειώνει σε δύο πόντους.

Με άσο του Ράπτη η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 9-5 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 10-9 μετά από επίθεση του Καϊσλασάλο. Με δύο σερί πόντους του Στάλεκαρ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-10 και το 15-11 μετά από κόκκινη κάρτα. Με επίθεση του Ράπτη και λάθος των φιλοξενούμενων οι πράσινοι έφτασαν στο 19-13 και έκλεισε το ματς μετά από χαμένο σερβίς του Ματσιέι.