Η Αστερίξ Μπέβερεν δεν είναι ένας εύκολος αντίπαλος και το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ κατάφερε εκτός έδρας να πάρει καθαρή νίκη και μάλιστα με καλή εικόνα ήταν ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Η βελγική ομάδα απέδειξε την ποιότητά της στο ξεκίνημα του αγώνα στη Θεσσαλονίκη αφού παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο μπήκε σαν να έπαιζε έναν μονό αγώνα από τον οποίο θα κρίνονταν η πρόκριση. Πιθανώς το πλεονέκτημα του πρώτου αγώνα να έφερε κάποια χαλαρότητα στο δικέφαλο κάτι που αποσυντόνισε πλήρως την ομάδα.

Το καλό σερβίς της Αστερίξ δεν περιορίζονταν σε λίγες παίκτριες αφού σχεδόν όλη η εξάδα έκανε πολύ καλά σερβίς και από την άλλη η υποδοχή του ΠΑΟΚ έμοιαζε προβληματική σε κάθε περιστροφή. Η Αστερίξ είναι μια ομάδα με εμπειρία σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις και πολύ ποιοτικό ρόστερ και επιπλέον ο προπονητής της ομάδας, Κρις Φαν Σνικ, βρίσκεται σε αυτή σχεδόν μια δεκαετία τόσο ως βοηθός όσο και ως πρώτος προπονητής. Εκτός από καλός προπονητής γνωρίζει την ομάδα του όσο κανένας και έτσι κατάφερε να δώσει δύναμη και ψυχολογία ώστε η Αστερίξ να βρίσκεται λίγο πριν τη μεγάλη ανατροπή και με το σκορ στο 0-2 υπέρ της.

Ο Τάκης Φλώρος μπορεί να βρίσκεται στον ΠΑΟΚ λιγότερο από ένα χρόνο ωστόσο η εμπειρία του στο χώρο είναι τεράστια. Βέβαια δε χρειαζόταν μεγάλη εμπειρία για να δει κανείς την αδυναμία του ΠΑΟΚ στην υποδοχή ωστόσο μετά από το δεύτερο σετ που τελείωσε σε 7’ λεπτά εις βάρος του ΠΑΟΚ και την ψυχολογία να παίζει τεράστιο ρόλο όχι μόνο η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν κατέρρευσε αλλά άλλαξε τα δεδομένα για τα καλά. Η Σταματία Κυπαρίσση πέρασε στην αρχική εξάδα στο τρίτο σετ και αρχικά έδωσε σταθερότητα στην υποδοχή, κατά συνέπεια έδωσε την ευκαιρία στη Λι να κάνει παιχνίδι με καλύτερες προϋποθέσεις, και επιπλέον τόσο η Κυπαρίσση όσο και η Φιντόν με την Κογιάρ ανέβασαν απόδοση στην επίθεση.

Μαζί με την Κυπαρίσση, όμως, καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η βελτίωση της λίμπερο Μαρτίνας Ξανθοπούλου που οδήγησε στο εξαιρετικό 73% στην υποδοχή με τις άριστες να αγγίζουν το 64%. Εφόσον το αμυντικό κομμάτι του ΠΑΟΚ δουλεύει σωστά η παρουσία μιας πασαδόρου μεγάλης ποιότητας μπορεί να δώσει ποικιλία στο επιθετικό κομμάτι και αυτό φαίνεται από την αξιοποίηση και των ακραίων και της διαγώνιας και φυσικά των φορμαρισμένων κεντρικών. Η Πολυνοπούλου και η Καλαντάτζε διανύουν περίοδο φόρμας και αυτό το αντιλαμβάνεται πλήρως η Λι Ντα-Γιονγκ. Το γεγονός ότι οι δύο κεντρικές του ΠΑΟΚ είχαν 60% και 63% στην επίθεση οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην πολύ καλή δημιουργία της πασαδόρου.

Με τον Τάκη Φλώρο να κρατάει την ψυχολογία της ομάδας ψηλά, τον ΠΑΟΚ να σερβίρει καλύτερα και την Αστερίξ να αδυνατεί να βρει λύσεις από το μπλοκ το 2-2 ήρθε φυσιολογικά και ήταν αρκετό για την πρόκριση. Ωστόσο παρότι το πέμπτο σετ δεν είχε ουσιαστική σημασία ήταν πολύ σημαντικό για την ψυχολογία του δικεφάλου καθώς βρίσκεται πλέον στη φάση των 16 έχοντας κάνει δύο νίκες κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο όπως η Αστερίξ.

Η Άλμπα Μπλάι από τη Ρουμανία είναι ο επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ που μεταξύ άλλων έχει στο ρόστερ της και την Όλγα Στράντζαλη. Η Άλμπα Μπλάι είναι ένας αντίπαλος μεγάλης δυναμικής και τα κενά διαστήματα που έκανε ο ΠΑΟΚ στα δύο πρώτα σετ πρέπει να αποφευχθούν εάν θέλει η ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει πιθανότητες πρόκρισης. Όπως και να ‘χει πάντως η πρώτη παρουσία του ΠΑΟΚ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση έχει θετικό πρόσημο και πάνω στην αισιοδοξία και το ταλέντο μπορεί να χτιστεί κάτι ακόμα καλύτερο για τη συνέχεια.