1η αγωνιστική Volley League
Κηφισιά
ΚΗΦΙΣΙΑ
1 3

Οι Πειραιώτες πήραν το τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα παρά την αστάθεια που είχαν στην απόδοσή τους. Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ο Έγκλεσκαλνς που καθάρισε το τρίτο σετ, όταν ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε. Σπουδαία δουλειά έκανε στο σερβίς ο Μιγιαήλοβιτς.

Η Κηφισιά έδειξε θετική εικόνα στο ματς και θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο παρά το θέμα που είχε με την υποδοχή της. Για την ομάδα των βορείων προαστίων ξεχώρισε η τριάδα Ζουπάνη, Κωτσάκη και Σπυριούνη. Σημαντική βοήθεια έδωσε και ο Τσάμπερλεν στο μπλοκ.

Για τον Ολυμπιακό ακολουθεί το ματς με τον Φίλιππο Βέροιας. Η Κηφισιά έχει ακόμη ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός με ισχυρό μπλοκ και σερβίς κατάφερε με το ξεκίνημα του πρώτου σετ να πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων. Το προβάδισμα των Πειραιωτών έφτασε ακόμη και τους πέντε πόντους με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο με πρώτο χρόνο του Τσάμπερλεν.

Με τα καλά σερβίς του Μιγιαήλοβιτς η ομάδα του Πειραιά έχτισε νέο σερί και έφτασε στο 9-14 με δύο άσους του Σέρβου ακραίου. Η Κηφισιά μείωσε ξανά με μπλοκ του Τσάμπερλεν πάνω στον Όκολιτς αλλά ο Φρομ με άσο διαμόρφωσε το 13-18 λίγο πριν την τελική ευθεία του σετ. Με δύο σερί μπλοκ από Τσάμπερλεν και Ζουπάνη η Κηφισιά μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του σετ (20-21). Τα καλά σερβίς του Έγκλεσκαλνς έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού που με 21-25 κατέκτησε το πρώτο σετ.

Η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε με 6-3 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ κύριως λόγω των καλών σερβίς από Σπυριούνη και Μπάση. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 9-9 με τα καλά σερβίς του Μιγαήλοβιτς αλλά οι καλές επιθέσεις του Ζουπάνη έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Νίκου Ζαλμά να προσπεράσει με τρεις πόντους ξανά. Με άσο του Σπυριούνη η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε στο 17-12 ελέγχοντας απόλυτα το σετ.

Με το σκορ στο 18-13 ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του και με τον Όκολιτς στο σερβίς μάζεψε την διαφορά στον πόντο. Με μπλοκ του Τσάμπερλεν κα μπλοκ άουτ του Κωτσάκη η Κηφισιά έφτασε και πάλι στο +4 (21-17) και το 23-18 με επίθεση του Ζουπάνη.

Με άσο του Έγκλεσκαλνς η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 6-8 στο τρίτο σετ. Η Κηφισιά προσπέρασε ξανά με 12-11 μετά από λάθος επίθεση του Έγκλεσκαλνς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 19-19.

Ο Έγκλεσκαλνς πήρε δύσκολες επιθέσει και η ομάδα του Πειραιά έκανε το 19-21 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Ένα λάθος του Σπυριούνη έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Πειραιά να προσπεράσει με τέσσερις πόντους. Η Κηφισιά όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και μείωσε στους δύο με μπλοκ του Μελλέ. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το σετ με 21-25 με μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς.

Με τα καλά σερβίς του Μιγαήλοβιτς ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος (1-6) στο τέταρτο σετ. Η Κηφισιά κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με τον Κωτσάκη αλλά ο Όκολιτς με πρώτο χρόνο έδωσε τέλος στο σερί της ομάδας των βορείων προαστίων.

Με άσο του Φρομ οι Πειραιώτες έφτασαν στο +7 (6-13) έχοντας τον έλεγχο του σετ. Ο Τσάμπερλεν με άσο μείωσε στους 4 πόντους ωστόσο ο Έγκλεσκαλνς από την γραμμή έφερε τη διαφορά και πάλι στους έξι πόντους για το 13-19 προς το φινάλε του σετ. Η Κηφισιά μείωσε και πάλι αλλά δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια του σετ με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με άσο του Μιγιαήλοβιτς.

Τα σετ 1-3 (21-25, 25-22, 21-25, 19-25)

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνι 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 10 (10/23 επ., 36% υπ. - 25% άριστες), Μπάσης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σπυριούνης 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 16% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 65% υπ. - 57% άριστες), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Π. 3 (3/4 επ., 29% υπ. - 29% άριστες), Μελλές 1 (1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 12 (8/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 49% υπ. - 26% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 19 (13/30 επ., 6 άσσοι, 67% υπ. - 37% άριστες), Έγκλεσκανς 30 (27/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Όκολιτς 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. - 27% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (21-25, 18-25, 14-25)
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-16, 25-14, 25-21)
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας 3-1 (25-20, 19-25, 25-18, 25-17)
Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (21-25, 25-22, 21-25, 19-25)