VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Κλειστό γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη»
3η αγωνιστική Volleyleague γυναικών - Β' όμιλος
3 2

Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη στα κρίσιμα σημεία του ματς πήρε βοήθεια από τις έμπειρες Χριστοδούλου, Χίπε και Σκοτ. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 4 βαθμούς αν και μετρά δύο στα δύο στο πρωτάθλημα (την προηγούμενη αγωνιστική είχε ρεπό). Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 7 βαθμούς.

Για την ομάδα του Πειραιά ακολουθεί το ματς με την ΑΕΚ ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης κάνει το ρεπό της. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης μεγάλη εμφάνιση έκανε η Ξανθοπούλου στη θέση της λίμπερο ενώ και η Πολυνοπούλου βοήθησε από την γραμμή του σερβίς. Το ματς έκρυβε μεγάλη συγκινήσεις με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 2-0 σετ και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 2-2 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και με άσο της Μερτέκη έφτασε στο 2-6 στο πρώτο σετ. Η ομάδα του Ολυμπιακού από την άλλη ξεκίνησε με πολλά λάθη με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να βρουν εύκολους πόντους. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε σταθερό προβάδισμα και έφτασε στο double score (6-12) με πλασέ της Μερτέκη.

Με την Χριστοδούλου στην γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός μείωσε στους τρεις πόντους αλλά ένας πρώτος χρόνος της Πολυνοπούλου έδωσε τέλος στο σερί της αρχηγού της ομάδας του Πειραιά. Η Σκοτ με τα καλά σερβίς της δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ με την ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη να ισοφαρίζει σε 13-13 με επίθεση της Χίπε.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 15-14 μετά από χαμένη επίθεση της Κούμπουρα με την ομάδα του Πειραιά να φτάνει στο +2 (18-16) με πάιπ της Κλάριτς και στο 20-16 με μπλοκ της Χριστοδούλου και άουτ επίθεση της Πολυνοπούλου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε προσωρινά σε 20-19 αλλά οι γηπεδούχες πήραν το πρώτο σετ με 25-20 με επίθεση της Σκοτ.

Με μπλοκ της Βεργίδου ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι διαφορά δύο πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Τα λάθη του ΠΑΟΚ στην επίθεση όμως έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προσπεράσει με τη σειρά του με δύο πόντους. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους τέσσερις πόντους για την ομάδα του Πειραιά με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει στον πόντο με τα καλά σερβίς της Πολυνοπούλου.

Με άουτ επίθεση της Καλαντάτζε η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη έφτασε στο 11-8 και το 13-9 με σερί κακές επιθέσεις του ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ από την γραμμή του σερβίς και με Σκοτ και Γιώτα προηγήθηκε με 17-10 με τον Μίχαλ Μάσεκ να καλεί τάιμ άουτ. Με χαμένη επίθεση της Κυπαρίσσση ο Ολυμπιακός έφτασε στο 22-13 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 22-17 με τα καλά σερβίς της Πολυνοπούλου. Η Χριστοδούλου με πλασέ έδωσε τέλος σερί της ομάδας της Θεσσαλονίκης και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-18 και το 2-0 σετ.

Με τα σερβίς της Πολυνοπούλου ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα τριών πόντων στο ξεκίνημα του τρίτου σετ.  Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε ρυθμό μέσα από το σερβίς της και έφτασε στο 7-16 με την Πότοκαρ. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους δέκα πόντους (7-17) με επίθεση της Κούμπουρα. Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε το πολύ μεγάλο προβάδισμα που είχε κατακτώντας το τρίτο σετ με 10-25 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 0-4 με την Πολυνοπούλου. Με μπλοκ της Μερτέκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο +5 δείχνοντας να ελέγχει τον αγώνα σε εκείνο το σημείο. Με επίθεση της Χίπε η ομάδα του Πειραιά μείωσε σε 9-11 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι για αρκετούς πόντους.

Το χαμένο σερβίς της Χριστοδούλου έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (18-20) για τον ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20 με μπλοκ της Γιώτα στην Κούμπουρα. Με λάθος των παικτριών του Ολυμπιακού η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 20-23 σε μία απόφαση που ξεσήκωσε τις παίκτριες και τον πάγκο του Ολυμπιακού αφού ο πρώτος διαιτητής χρέωσε στην ομάδα του Πειραιά τέσσερις μπάλες. Στην επόμενη φάση ήταν σειρά του ΠΑΟΚ να διαμαρτυρηθεί με τον πρώτο διαιτητή να δείχνει μέσα σε επίθεση της Χίπε. Με χαμένο σερβίς της Γιώτα ο ΠΑΟΚ πήρε το τέταρτο σετ και οδήγησε το ντέρμπι στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο πέμπτο σετ και με μπλοκ της Κλάριτς και της Χίπε προηγήθηκε με 4-0 με τον Μίχαλ Μάσεκ να καλεί τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να μειώσει αλλά η Χίπε με άσο διαμόρφωσε το 7-3 με τον Ολυμπιακό να έχει το πάνω χέρι.

Με λάθος της Χριστοδούλου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-6 με την Σκοτ να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά στη συνέχεια δεν πιέστηκε ιδιαίτερα και έφτασε στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ 3-2 (25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-9)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χουντ 17 (13/37 επ., 4 άσσοι, 49% υπ. - 33% άριστες), Κλάριτς 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Χριστοδούλου 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 2 (2/5 επ.) / Κονόμι (λ, 74% υπ. - 58% άριστες), Λιόλιου, Ζιώγα 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Κελεσίδη, ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 15 (7/13 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Κούμπουρα 27 (23/51 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Πότοκαρ 8 (6/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 31% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. - 32% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Σπύρος Σαραντίτης (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.): «Πρώτα από όλα μπράβο στις αθλήτριές μου και όχι τόσο για τη νίκη, όσο για το ότι έδειξαν τι πραγματικά θέλουμε και φέτος. Έδειξαν μεγάλη όρεξη και πάθος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Στα δυο πρώτα σετ ήμασταν πάρα πολύ καλοί και στο πέμπτο. Δείξαμε τι θέλουμε να κάνουμε και φέτος, να διατηρήσουμε μια καλή ομάδα πολύ ανταγωνιστική και να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα και αυτό για εμένα είναι το πιο σημαντικό».

Μίχαλ Μάσεκ (Π.Α.Ο.Κ.): «Γνωρίζαμε από την αρχή ότι το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο. Στα δύο πρώτα σετ είχαμε πρόβλημα στις υψηλές μπάλες αλλά και στην υποδοχή. Έχουμε να μάθουμε πολλά από το σημερινό παιχνίδι, πράγματα που θα μας φανούν χρήσιμα στο μέλλον. Ίσως είναι καλό που το ρεπό έρχεται τώρα γιατί μας δίνεται χρόνος για σκληρή δουλειά και προετοιμασία ενόψει της απαιτητικής συνέχειας. Ελπίζω να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο αυτές τις δύο εβδομάδες και να εμφανιστούμε ακόμα πιο δυνατοί στο γήπεδο».

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2