VOLLEY LEAGUE
ΟΑΚΑ - ΕΡΤ Sports
3ος τελικός / 1-1 η σειρά των ημιτελικών
0 3

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε μετά την ήττα του στο πρώτο ματς των δύο ομάδων να ανασυχταχθεί και να πάρει τις δύο νίκες που χρειαζόταν για να προκριθεί στους τελικούς δέκα χρόνια μετά. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν και πάλι εξαιρετική στο μπλοκ, βρήκε πόντους από τους δύο ακραίους Τσάτσιτς και Ανδρεόπουλο χωρίς να είναι εντυπωσιακή στην γραμμή του σερβίς.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη στάθηκε πολύ καλά με βάση τις απουσίες που είχε. Ο Κώστας Δεληκώστας αναγκάστηκε να κάνει αλχημείες βάζοντας τον Αρμενάκη ακραίο ωστόσο τα πολλά λάθη δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μένει εκτός τελικών μετά από έξι χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός στους τελικούς του πρωταθλήματος θα αγωνιστεί κόντρα στον Ολυμπιακό που απέκλεισε τον Φοίνικα Σύρου. Ο Ολυμπιακός που τερμάτισε στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου έχει και το πλεονέκτημα έδρας. Σύμφωνα με τον προγραμματισμό της ΕΣΑΠ οι τελικοί θα γίνουν εναλλάξ στις έδρας των ομάδων.

Ο πρώτος τελικός θα γίνει την Πέμπτη 9 Ιουλίου στο κλειστό του Ρέντη και ο δεύτερος την Κυριακή 12 Ιουλίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Αν χρειαστεί τρίτο ματς θα γίνει την Τετάρτη 15 Ιουλίου στο κλειστό του Ρέντη.

Ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΟΚ δεν είχε στη διάθεσή του τον Σωτηρίου που στο προηγούμενο ματς τραυματίστηκε στο τέλος του πρώτου σετ. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ξεκίνησε με τους Χαραλαμπίδη, Γάτση, Αρμενάκη, Εφραιμίδη, Μπούτο, Φιλίποφ και λίμπερο τον Στεφάνου.

Σε αυτό το σχήμα ο Απόστολος Αρμενάκης κάλυψε το κενό του τραυματία Σωτηρίου στα άκρα. Είναι η τρίτη θέση που κλήθηκε να παίξει ο πρώην παίκτης του Ηρακλή με τη φανέλα του ΠΑΟΚ αφού ξεκίνησε ως κεντρικός, αγωνίστηκε ως διαγώνιος που είναι και η φυσική του θέση και σε αυτό το ματς ως ακραίος.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με την κλασική του επτάδα. Για την ομαδα του Ανδρεόπουλου ξεκίνησαν οι Ράπτης, Τσάτσιτς, Ανδρεόπουλος, Πανταλέων, Ρανγκέλ, Γιάκομπσεν και λίμπερο ο Ζήσης. Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές με δύο πόντους (5-7, 8-10) ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίζει το ματς με Μπούτο, Αρμενάκη.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-20 με επίθεση του Ράπτη με τον Κώστα Δεληκώστα να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ ανέκαμψε και πάλι και μείωσε στον πόντο με άσο του Μπούτου λίγο πριν την τελική ευθεία του σετ. Το τριφύλλι προσπέρασε ξανά με 20-23 με μπλοκ άουτ του Τσάτσιτς ενώ έφτασε στο σετ μπολ με επίθεση του Ανδρεόπουλου. Το χαμένο σερβίς του Ρανγκέλ έδωσε παράτασης ζωής στον ΠΑΟΚ (21-24) με τον Τσάτσιτς να τελειώνει το σετ για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 6-9 με μπλοκ του Ρανγκέλ. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου έφτασε στο +4 (7-11) με εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Γιάκομπσεν σε μία φάση που πανηγυρίστηκε έντονα από τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 10-12 μετά από χαμένη επίθεση του Ράπτη με τους παίκτες του Κώστα Δεληκώστα να δείχνουν ότι δεν εγκαταλείπουν.

Με τα καλά σερβίς του Αλέξανδρου Ράπτη ο Παναθηναϊκός βρήκε την ευκαιρία να χτίσει σερί για το 12-18 με παράβαση του Μπούτου. Με μπλοκ του Γιάκομπσεν το τριφύλλι έφτασε στο +9 (13-22) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 16-23 με τον Αρμενάκη και 18-24 μετά από λάθος του Πανταλέων. Ένα λάθος του Αρμενάκη έδωσε τελικά το σετ στον Παναθηναϊκό με 18-25.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια αντίδρασης στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με το σερβίς του Γάτση να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 5-2 με μπλοκ άουτ του Μπούτου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 6-6 με μπλοκ του Ρανγκέλ και λάθος του Τερζή. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως βρήκε και πάλι λύσεις και έφτασε στο 9-6 μετά από χαμένη επίθεση του Ρανγκέλ.

Τα σερί λάθη του ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να προσπεράσει για το 11-12 με το τριφύλλι να φτάνει στο +2 (12-14) με μπλοκ του Ρανγκέλ στον Μπούτο. Η απογοήτευση στους παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν φάνερη κάνοντας σερί λάθη που επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να χτίσει διαφορά και να φτάσει στο 12-18 με τον Ράπτη. Στο φινάλε του σετ δεν άλλαξε τίποτα με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να παίρνει την πρόκριση στον τελικό με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ.

Τα σετ 0-3 (21-25, 18-25, 18-25)

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης, Φιλίποφ, Γάτσης 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Εφραιμίδης 3 (3/12 επ., 69% υπ. - 21% άριστες), Μπούτος 18 (16/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 74% υπ. - 48% άριστες), Κωνσταντινίδης 2 (2/3 επ., 100% υπ. - 71% άριστες), Τερζής, Τακουρίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 27% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ράνγκελ 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 33% άριστες), Πανταλέων 6 94/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 16 (16/29 επ.) / Ζήσης (λ, 69% υπ. - 31% άριστες), Σωνάκης (λ).