8η αγωνιστική Volley League
3 2
Κηφισιά
ΚΗΦΙΣΙΑ

Ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι αστάθεια στην απόδοσή του αφού θα μπορούσε να καθαρίσει πολύ πιο εύκολα το ματς. Η Κηφισιά σε ακόμη ένα παιχνίδι έδειξε εξαιρετική εικόνα. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού λίγο έλειψε να κάνει δεύτερο μπαμ στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ με πρώτο χρόνο του Χαραλαμπίδη προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να είναι εντυπωσιακή στην επίθεση και με μπλοκ άουτ του Μάρσαλ έφτασε στο 19-12. Η Κηφισιά δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις και ο Μάρσαλ με άσο διαμόρφωσε το 23-13 δίνοντας ουσιαστικά το σετ στον ΠΑΟΚ (25-15) με τον Φαν Ντάικ.

Με λάθος του Φαν Ντάικ στην επίθεση, η Κηφισιά προηγήθηκε με 10-7 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με μπλοκ άουτ του Κάιο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 13-9 αλλά και το 15-9 αναγκάζοντας τον Κώστα Δεληκώστα να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους δύο πόντους με επίθεση του Μάρσαλ για το 17-15 αλλά το χαμένο σερβίς του Σωτηρίου εδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Νίκου Ζαλμά να προηγηθεί και πάλι με τρεις. Η Κηφισιά έφτασε στο σετ μπολ για το 24-21 αλλά Σωτηρίου και Φαν Ντάικ μείωσαν στον πόντο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο Μπατατζίμ έδωσε τη λύση για την ομάδα των βορείων προαστίων που έκανε το 25-23 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και με τον Κάιο προηγήθηκε με 11-9. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 14-14 μετά από λάθος επίθεση του Κάιο και προηγήθηκαν με 16-14 μετά από νέα κακή επίθεση της ομάδας της Κηφισιάς. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πάλι αλλά ο Φαν Ντάικ διαμόρφωσε το 20-18 για τον ΠΑΟΚ με το σετ να μπαίνει στην τελική του ευθεία. Με χαμένο σερβίς της Κηφισιάς και επίθεση του Φαν Ντάικ η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έφτασε στο σετ μπολ (24-20) αλλά ο Χαντ διατήρησε την Κηφισιά στο σετ με τον Φαν Ντάικ να τελειώνει τη δουλειά.

Με τον Μάρσαλ να τελειώνει μία ακόμη επίθεση ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-3 στο τέταρτο σετ. Με τον Μπατατζίμ να παίρνει σερί πόντους είτε με επιθέσεις είτε με μπλοκ η Κηφισιά μείωσε στον πόντο και ισοφάρισε σε 10-10 με τον Βραζιλιάνο ακραίου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντου με τους Κηφισιώτες να προσπερνούν με 19-17 μετά από χαμένη επίθεση του Μάρσαλ. Ο ΠΑΟΚ στην τελική ευθεία του σετ έκανε πάρα πολλύ λάθη δίνοντας το δικαίωμα στην Κηφισιά να πάρει το σετ με 25-20 με τον Κάιο και να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία στο προβάδισμα της Κηφισιάς και πήρε τη νίκη.

Τα σετ 3-2 (25-15, 23-25, 25-21, 20-25, 15-11)

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 18π. (16/39επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 94%υπ., 59%αρ.), Χαραλαμπιδης 11 (7/11επ., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 6 (6/10επ.), Βαν Ντικ 25 (24/40επ., 1 μπλοκ), Ιλινκχ 7 (7/14, 58%υπ., 25%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 60%υπ., 35%αρ.), Σωτηρίου 7 (7/18επ., 78%υπ., 44%αρ.), Τερζής, Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Κολτσιάκης 5 (3/10επ., 2 μπλοκ, 49%υπ., 30%αρ.), Κάιο 20 (20/49επ), Μπάσης 6 (4/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπατατζιμ 25 (24/48επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 40%αρ.), Μπάιερς 15 (11/13, 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 64%υπ., 33%αρ.), Χαντ 4 (4/7επ.), Συναδινός (λ), Ρούσσης, Μελλές.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων - Ολυμπιακός 0-3 (14-25, 21-25, 18-25)
Ο.Φ.Η. - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 0-3 (17-25, 22-25, 22-25)
Α.Ο.Φοίνικας - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (25-16, 25-13, 20-25, 25-16)
Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 (18-25, 20-25, 25-22, 24-26)
Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-2 (25-15, 23-25, 25-21, 20-25, 15-11)

10. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0 (2-24)

* Το Ηρακλής - ΠΑΟΚ διεκόπη στο 2-1 υπέρ του «δικεφάλου». Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει ο αθλητικός δικαστής της ΕΣΑΠ.

ΠΑΟΚ - Κηφισιά 3-2