Με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 2-1 στα σετ το παιχνίδι της Μίκρας διεκόπη οριστικά, αφού μετά την απόφαση των διαιτητών να εκκενωθεί το πέταλο του γηπέδου εντός σαράντα λεπτών αυτό δεν κατέστη δυνατό με αποτέλεσμα να κλείσει το φύλλο αγώνα εις βάρος των γηπεδούχων.

Η ένταση που έφερε και την οριστική διακοπή του αγώνα ξεκίνησε στη φάση του 25-25 του τρίτου σετ. Πιο συγκεκριμένα, ο κεντρικός του ΠΑΟΚ, Γιάννης Τακουρίδης, χτύπησε σοβαρά στην προσπάθειά του για επίθεση πρώτου χρόνου, στην εξέλιξη της φάσης ο Ηρακλής πήρε τον πόντο, όμως πριν η μπάλα σκάσει εντός του τερέν του Δικεφάλου, ο β' διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Γεωργιάδης, έδωσε επανάληψη.

Ο Ελληνας κεντρικός αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο, όμως η φάση αυτή ήταν αρκετή για να φέρει μεγάλη ένταση μεταξύ των πάγκων των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για χειρονομία παράγοντα του ΠΑΟΚ προς την κερκίδα (αμέσως μετά τον τραυματισμό του Τακουρίδη).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από πεντάλεπτη διακοπή ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-27 με τους φίλους του Ηρακλή να πετούν ένα αντικείμενο εντός αγωνιστικού χώρου.

Αμεσα ο πρώτος διαιτητής του αγώνα, κ. Μυλωνάκης, πήγε προς την γραμματεία και ζήτησε την εκκένωση του ενός πετάλου του γηπέδου, δίνοντας διορία 40 λεπτών για να αδειάσει αυτό. Κάτι που τελικά ουδέποτε έγινε με αποτέλεσμα μα κλείσει το φύλλο αγώνα με υπαιτιότητα των γηπεδούχων με την τύχη του αγώνα να κρίνεται στα αθλητικά δικαστήρια.

Η φάση του τραυματισμού του Τακουρίδη και η ένταση που ακολούθησε:

Δείτε την στιγμή της διακοπής του αγώνα:

Ο κόσμος του Ηρακλή  μετά την οριστική απόφαση για διακοπή της αναμέτρησης:

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

To παιχνίδι μέχρι και το σημείο της διακοπής του ήταν εκπληκτικό σε εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό βόλεϊ σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Ο ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί με 1-0 στα σετ (22-25), ο Ηρακλής απάντησε με το ίδιο σκορ σε 1-1 και έχασε το τρίτο με 25-27.

Α' σετ

Έχοντας για πρωταγωνιστή του τον Μάρσαλ ο ΠΑΟΚ από τα μέσα του α' σετ πήρε προβάδισμα στο σκορ το οποίο και διατήρησε μέχρι το φινάλε. Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο δυνατά με τον Τζιουμάκα να τελειώνει δύσκολες μπάλες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Γιάννη Ορφανού να προηγηθεί με + (8-5). Κάπου εκεί ο Αμερικανός ακραίος του ΠΑΟΚ, πήρε το «όπλο» του με τον Δικέφαλο να τρέχει ένα μίνι σερί, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με  9-11 και 10-14. Και πάλι όμως ο Ηρακλής είχε.. σφυγμό, ισοφάρισε σε 15-15, όμως την διαφορά για τον ΠΑΟΚ την έκανε το σερβίς και οι αποτελεσματικές του επιθέσεις με τους Ασπρόμαυρους να αποκτούν διαφορά ασφαλείας (16-19) για να πάρουν το σετ με 22-25.

Β' σετ

Σετ... καρμπόν με το πρώτο ήταν το δεύτερο με τον Ηρακλή αυτή την φορά να το κερδίζει στα σημεία. Οι Κυανόλευκοι, είχαν το προβάδισμα στο σκορ, εκμεταλλευόμενος την αποτελεσματικότητα στην επίθεση του Ροντρίγκες. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού προηγήθηκε με 7-5 και 12-8. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε και πάλι αντίδραση και προσπέρασε με 13-14, με τους Βαν Ντάικ και Τακουρίδη να παίρνουν καθοριστικούς πόντους. Ο Ηρακλής, αυτή τη φορά, δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει και χάρη στο μεστό παιχνίδι του Προύσαλη, μοίρασε το παιχνίδι του και έφτασε στην κατάκτηση του σετ (25-22), με τον Μαυροβουνιώτη να ανεβάζει κι αυτός πολύ τα ποσοστά του.

Γ' σετ

Σε ένα επεισοδιακό σετ που σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Γιάννη Τακουρίδη, που είχε ως αποτέλεσμα και την πεντάλεπτη διακοπή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ (25-27) στα σημεία, κάνοντας μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 23-20. Παίκτης «κλειδί» για τον Δικέφαλο ήταν ο Σωτήρης Σωτηρίου που μπήκε από το ξεκίνημα (ο Δεληκώστας έβγαλε τον Φαν Ντάικ και έπαιξε με τον Ιλινιχ διαγώνιο) του σετ και έμελλε να γίνει ο καθοριστικός παίκτης, τόσο με τον άσο στο 23-23, όσο και με τις επιτυχημένες επιθέσεις του. Η φάση που στιγμάτισε τον αγώνα σημειώθηκε στο 25-25 του σετ. Ο Τακουρίδης τραυματίστηκε σοβαρά έπεσε σφαδάζοντας στο έδαφος, ο Ηρακλής πήρε τον πόντο, όμως αυτός δεν μέτρησε με τον β' διαιτητή, κ. Γεωργιάδη, να δίνει επανάληψη. Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ αποχώρησε υποβασταζόμενος, το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου πέντε λεπτά, ακολούθησε μεγάλη ένταση μεταξύ των δύο πάγκων και της κερκίδας. Η επανέναρξη του αγώνα, βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή, με τους Ιλινιχ και Φαν Ντάικ (πέρασε για το μπλοκ στον αγώνα) να δίνουν το σετ στην ομάδα του Δεληκώστα.

Επίσημο: Οριστική διακοπή στη Μίκρα! (vids)