Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην πήρε τελικά την πρόκριση αλλά με την εμφάνισή του έστειλε μήνυμα εν όψει της συνέχειας της σεζόν που αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Οι Πειραιώτες δεν ήταν καλοί στα τρία πρώτα σετ του αγώνα αλλά η ψυχραμία που έδειξαν στο «χρυσό» σετ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ θα διεκδικήσει για μία ακόμη χρονιά το τρόπαιο του Λιγκ Καπ. Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού οι «αιώνιοι» θα συναντηθούν στον τελικό. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ολυμπιακός θα είναι γηπεδούχος στον πρώτο τελικό, με τον επαναληπτικό να γίνεται στο κλειστό του Αμαρουσίου.

Το παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση σε όλη τη διάρκειά του. Στο «χρυσό» σετ δύο αποφάσεις των διαιτητών ξεσήκωσαν τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο των δύο ομάδων.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη μέρα τον Μάρσαλ που σημείωσε 15 πόντους ενώ 12 πρόσθεσε ο Φαν Ντάικ που είχε κακά ποσοστά στην επίθεση. Σπουδαία εμφάνιση για τους Θεσσαλονικείς έκανε και ο Στεφανού που έβγαλε άμυνες σε πολύ δύσκολες φάσεις.

Για τον Ολυμπιακό 14 πόντους σημείωσε ο Φίνγκερ και 12 ο Χουσάι που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» στο χρυσό σετ. Σε χαμηλά επίπεδα κινήθηκε ο Γκέργκι που ήταν κακός και από την γραμμή του σερβίς.

Με δύο σερί πόντους του Ιλίνιχ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με δύο πόντους στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα το παιχνίδι διεκόπη για περίπου 10 λεπτά καθώς οι άνθρωποι του Ολυμπιακού ζήτησαν να κατέβει μία σημαία που ανήρτησαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ με μία σημαία της Κολομβίας και τα πρόσωπα των Μαρινάκη, Αυγενάκη, Καραπαπά και Θεοδωρίδη.

Η διακοπή δεν έκοψε τον ρυθμό που είχε πάρει η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα. Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με άσο του Τακουρίδη έφτασαν στο 11-8 διατηρώντας τη διαφορά των τριών πόντων μέχρι το 16-13 και επίθεση του Τακουρίδη. Μετά από λάθος των παικτών του Ολυμπιακού η διαφορά έφτασε στους τέσσερις πόντους για το 18-14 μετά από επίθεση του Φαν Ντάικ. Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν την απόδοσή τους σε σερβίς και επίθεση και μείωσε σε 19-18 με επίθεση του Γκέργκι.

Μετά από λάθος επίθεση του Σωτηρίου και επίθεση του Χουσάι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-21 με τους Πειραιώτες να φτάνουν πρώτοι στο σετ μπολ (23-24) με άσο του Χουσάι. Ο Μάρσαλ διατήρησε τον ΠΑΟΚ στο σετ που με μπλοκ άουτ του Ιλίνιχ και άουτ πρώτο χρόνο του Βουλκίδη κατέκτησε το πρώτο σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-8 μετά από κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Βουλκίδης. Ο κεντρικός του Ολυμπιακού μετά από μπλοκ σε επίθεση του Τακουρίδη έκανε κίνηση προς τον παίκτη του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί από τον διαιτητή Παπαδογούλα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 14-14 μετά από άσο του Πετρέα ενώ προσπέρασαν με 14-15 μετά από επίθεση του Χουσάι.

Ο ΠΑΟΚ δεν αιφνιδιάστηκε και με δύο σερί πόντους του Τακουρίδη έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 17-15. Σερί λάθη των παικτών της ομάδας της Θεσσαλονίκης επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 17-17. Οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν και πάλι με δύο πόντους (20-18) με μπλοκ του Γάτση πάνω στον Χουσάι. Με νέο μπλοκ, αυτή τη φορά του Φιλίποφ, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 22-19 και 23-19 με άσο του Φαν Ντάικ. Με χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-21 και το 2-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια αντίδρασης στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με τρεις πόντους (10-7) με δύο σερί πόντους του Γάτση και έναν του Μάρσαλ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 11-11 με δύο σερί μπλοκ από Χουσάι και Τερβαπόρτι αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε ξανά με 17-13 με τα καλά σερβίς του Φαν Ντάικ.

Οι Πειραιώτες μπήκαν και πάλι στη διεκδικήση του σετ με τα καλά σερβίς του Βουλκίδη. Οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Χουσάι μείωσαν στο 20-19 αλλά ο ΠΑΟΚ παρέμεινε ψύχραιμος έφτασε στο 23-20 με μπλοκ του Μάρσαλ και πήρε τελικά το σετ με μπλοκ του Γάτση, οδηγώντας το ματς στο «χρυσό» σετ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο κρίσιμο «χρυσό» σετ. Με άουτ επίθεση του Μάρσαλ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 4-8 και πήραν το πάνω χέρι για την πρόκριση στους τελικούς. Στο 7-10 μετά από επίθεση του Μάρσαλ έγινε η πρώτη φάση που ξεσήκωσε τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντεο τσεκ για επαφή στο φιλέ, αλλά οι διαιτητές αποφάσισαν την επανάληψη του πόντου. Το ίδιο συνέβη και στο 9-14 με τον Μάρσαλ όπου και πάλι αποφασίστηκε η επανάληψη του πόντου. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε τη διαφορά που πήρε από το ξεκίνημα του «χρυσού» σετ και πήρε τελικά την πρόκριση.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Κομισάριος: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης. Γραμματεία: Κουμπλή.