Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός βγάζοντας προσωπικότητα στο γήπεδο ανέτρεψε το αρχικό 1-0 του ΠΑΟΚ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup κερδίζοντας με 1-3. Νέα απογοητευτική εμφάνιση του Δικεφάλου σε κρίσιμο παιχνίδι φέτος, που δείχνει την έλλειψη μετάλλου που έχει.

O Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε για την αρχική του σύνθεση τους Ουόλς, Ράπτη, Γιόρνα, Ντεν Ντρις, Βουλκίδη, Κόστα και Κοκκινάκη, ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τους Γιάκομπσεν, Κόβαρ, Φράγκο, Ερνάντεζ, Πετρέα, Ρανγκέλ και Ζήση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί από νωρίς με 5-10, δυσκολεύοντας αρκετά την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με 12-15, αλλά ο Δικέφαλος επέστρεψε και με το Ντεν Ντρις να «πυροβολεί» από την γραμμή του σερβίς ισοφάρισε στους 18.

Οι «ασπρόμαυροι» μάλιστα κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 20-19 έπειτα από άουτ επίθεση του Κόβαρ, αλλά η ομάδα του Ανδρεόπουλου πήγε πρώτη στο σετ μπολ (23-24) δια χειρός Ερνάντεζ, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα εκπληκτικό 3-0 σερί και με επίθεση πάνω στο φιλέ από τον Κόστα έκαναν το 26-24 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι «μονομάχοι» πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9, καθώς εκεί ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 10-13 μετά από άσσο του Ερνάντεζ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τη διαφορά στα... χέρια τους, ξεφεύγοντας ακόμη και με +4 (16-20) σε ένα κρίσιμο σημείο, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη, ισοφαρίζοντας τον αγώνα στους 23 έπειτα από ωραία επίθεση του Ντεν Ντρις.

Από εκεί και μετά, η ομάδα του Ανδρεόπουλου πήγε σε τρία συνεχόμενα set ball και με νέο άσσο του Ερνάντεζ έκανε το 25-27 και ισοφάρισε τον αγώνα, σε ένα ακόμη σετ που κρίθηκε στην... παράταση, δείγμα του πόσο κοντά είναι οι δύο ομάδες.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε και πάλι καλή εκκίνηση, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα με 8-12 με μπλοκ του Ρανγκέλ και 11-15 με πάιπ του Φράγκου. Οι «πράσινοι» συνέχισαν με το προβάδισμα στα χέρια τους σε ακόμη ένα σετ, γεγονός που τους έδωσε την δυνατότητα να διαχειρίζονται την κατάσταση.

Κάπως έτσι και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 21-25 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 1-2, αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης μιας και ήθελαν ακόμη ένα για να προκριθούν.

Στο τέταρτο σετ, αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-1 από άσσο του Ουόλς, ο Παναθηναϊκός έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του αλλά και την προσωπικότητα, πέρασε μπροστά με 7-14 και 8-17, με τους ασπρόμαυρους να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, έχοντας κάκιστη εικόνα μέσα στο γήπεδο.

Χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα στο υπόλοιπο του σετ, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 13-25 και 1-3 και πέρασαν στην επόμενη φάση με δύο νίκες απέναντι στον Δικέφαλο.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ισκάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Καπλάνης, Γραμματεία: Κουμπλή.