Στο ντεμπούτο του Γιάννη Καλμαζίδη στον πάγκο του Παναθηναϊκού, οι νταμπλούχες Ελλάδας πήραν μία πολύ άνετη νίκη κόντρα στον Ηλυσιακό στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών, πριν την ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την Ναντ για το CEV Challenge Cup.

Στο εναρκτήριο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά με τέσσερις πόντους προβάδισμα (6-2), την οποία διατήρησε μέχρι το πρώτο time out του Ηλυσιακού. Μετά την μικρή διακοπή η ομάδα από Ιλίσια ισοφάρισε σε 10-10, όμως οι «πράσινες» βρήκαν ξανά τις επιθετικές λύσεις για να βρεθούν στο +6 (16-10).

Ωστόσο, ο Ηλυσιακός έβγαλε εκ νέου αντίδραση στα τέλη του σετ, μειώνοντας στους δύο πόντους (19-17), αλλά και πάλι η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη «έτρεξε» το απαραίτητο σερί για να πάρει το σετ με σκορ 25-20.

Στο σετ που ακολούθησε, το «τριφύλλι» ήταν καταιγιστικό απέναντι στον Ηλυσιακό. Μπορεί οι φιλοξενούμενες να είχαν το προβάδισμα (7-8), όμως ο Παναθηναϊκός με ένα επιθετικό σερί εκτόξευσε την διαφορά στο +8 (18-10) για να πάει με 11 ευκαιρίες (24-13) στο set ball. Το 2-0 στα σετ έγινε με σκορ 25-13.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό στην αναμέτρηση. Ο Ηλυσιακός εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένος, αποκτώντας προβάδισμα πέντε πόντων (3-8). Έως τα μέσα του σετ, οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά στο σκορ, με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 12-12.

Οι «πράσινες» βρέθηκαν σε θέση οδηγού (18-17), με τις παίκτριες του Ηλυσιακού να αντιδρούν και να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ (20-21). Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ανέτρεψαν ξανά το σκορ και εν τέλει κατέκτησαν το σετ με σκορ 25-23, για το τελικό 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 25-20, 25-13, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 4 άσσους, 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 16 (8/13 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Ανάε 16 (15/27 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 34% άριστες), Γκρότους 6 (6/16 επ., 90% υπ. 80% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 12 (12/31 επ.), Μέντιτς 7 (6/10 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 56% υπ. - 31% άριστες), Νικολογιάννη (0/4 επ.), Μεταξά.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Πένε 15 (13/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες), Μπέντα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μπορχανί 8 (5/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 8 (5/19 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 23% άριστες), Αργυρίου 4 (3/5 επ., 1 άσσος) / Σαμπάτη (λ, 42% υπ. - 23% άριστες), Βουλγαράκη (λ0, γαροφαλάκη, Αποστολάκη (67% υπ. - 33% άριστες), Ζίγκα.

Παναθηναϊκός - Ηλυσιακός 3-0