3 0
Ζ.A.O.N
Ζ.A.O.N
  • Τσιούλα, Δρανίτσας

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο είχε εύκολο έργο κόντρα στον Ζ.Α.Ο.Ν, αν και οι φιλοξενούμενες στο τρίτο σετ έκαναν το παιχνίδι αρκετά αμφίρροπο και βρέθηκαν κοντά στο να κερδίσουν ένα σετ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος και στα τρία σετ της αναμέτρησης, ωστόσο η ομάδα της Κηφισιάς, σετ με σετ έβρισκε ρυθμό και παρουσιαζόταν καλύτερη, αλλά ο Δικέφαλος με τις Στράντζαλη και Κάφρεϊ κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα και να φτάσει σε μία ακόμη νίκη, παραμένοντας αήττητος.

Το πρώτο σετ ήταν εύκολη υπόθεση για τον Δικέφαλο, με τον Ζ.Α.Ο.Ν να πιέζει μέχρι και το 12-7, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενη ομάδα είχε θέματα στην άμυνα. Παράλληλα ο Δικέφαλος διεύρυνε το προβάδισμα, για το 18-8 και 20-9, με τη Λιάγκη να βάζει δύσκολα με το σερβίς της και τον ΠΑΟΚ να φτάνει άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ, με 25-10.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες ήταν πιο ανταγωνιστικές και παρά το ότι ο Δικέφαλος πήρε εξαρχής το προβάδισμα (10-6) προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Με το μπλοκ της Τσιόγκα και τον άσσο της Παπαδέδε πλησίασαν στους 4 (17-13), αλλά με καλό μπλοκ οι «ασπρόμαυρες» τελείωναν τις φάσεις και σε 20’, έκαναν το 2-0 στα σετ (25-14).

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο γεμάτο με τον Ζ.Α.Ο.Ν να κρατά δυνάμεις και να παρουσιάζεται αρκετά ανταγωνιστικός σε σχέση με τα δύο προηγούμενα σετ. Ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο μεν, αλλά η ομάδα της Κηφισιάς ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής στο σκορ (9-8, 11-8 με άσσο της Τερζόγλου). Από πλευράς ΠΑΟΚ, Κάφρεϊ και Στράντζαλη έδιναν λύσεις και μικρές ανάσες στον Δικέφαλο (16-14, 21-19), ενώ από πλευράς Ζ.Α.Ο.Ν, Γιοβάνη στις τελευταίες φάσεις κράτησε ζωντανή την ομάδα της Κηφισιάς (19-19, 22-20). Στράντζαλη και Κάφρεϊ μίλησαν στο τέλος και ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίτο σετ, με 25-22 και ακόμη μία νίκη.

Τα σετ: 25-10, 25-14, 25-22

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΖΑΟΝ  προήλθαν από 2 άσσους, 22 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 1 (1/1 επ.), Κρολ 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 17 (15/24 επ., 2 άσσοι, 45% υπ.-45% άριστες), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Κάφρεϊ 19 (14/25 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ.-43% άριστες), Τσιόγκα 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ) /  Παπαδοπούλου (λ, 33% υπ.-25% άριστες), Ξανθοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Τεερζόγλου 5 (3/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Λιάγκη 5 (5/15 επ.).

Ζ.Α.Ο.Ν. (Κώστας Λιώσης):   Μικρουδάκη 5 (5/13 επ., 32% υπ.-18% άριστες) Γιοβάνη 11(10/30 επ., 1 άσσο), Παπαδέδε 4 (3/16 επ., 1 άσσο, 26% υπ.-21% άριστες), Κούση 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Αρβανιτόπουλου 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Πατέλη / Γρυλλάκη (λ, 57% υπ.-33% αριστες), Κονσολάκη.

ΠΑΟΚ - Ζ.Α.Ο.Ν 3-0