Μεγάλη ανατροπή και νίκη για την ΑΕΚ μέσα στη Σαντορίνη. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρότι έχανε με 2-0, κατάφερε να επικρατήσει του ΑΟ Θήρας με 3-2 (25-23, 26-24, 19-25, 19-25, 7-15) παίρνοντας τη δεύτερη νίκη της στην φετινή Volley League. Από την άλλη το συγκρότημα τιυ όμορφου νησιού γνώρισε την 2η ήττα της στις 3 πρώτες αγωνιστικές.

H ομάδα της Σαντορίνης ξεκίνησε το πρώτο σετ με 5-1, με την Σίλβα να μειώνει σε 7-4. Και τις γηπεδούχες να διατηρούν μια καλή απόσταση από την «Ένωση» (9-5, 10-6, 13-8).  Η «Ένωση» συνέχισε «μουδιασμένα», με την άμυνά της να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα. Η Θήρα έφθασε στο +6 (16-10), με την Νίζετιτς να «ξεμπλοκάρει», με δυνατό χτύπημα στην ευθεία, την επίθεση του «Δικεφάλου» (16-11). Η Αργεντίνα ήταν εκείνη που μείωσε στους 3 πόντους (21-18), μετά από πολλή ώρα, για την ΑΕΚ, ενώ η Σίλβα έκανε το 21-19. Η «Ένωση» μάλιστα, ισοφάρισε σε 23-23, αλλά η Θήρα κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23.

H AEK ούτε στο δεύτερο σετ ξεκίνησε «ζεστή», με την θήρα να παίρνει διαφορά 3 πόντων (7-4), αλλά η Σίλβα μείωσε στον πόντο (7-6). Ο ΑΟ Θήρας ωστόσο, ήταν πιο συγκεντρωμένη και ξέφυγε (18-12) στο σκορ. Η «Ένωση» με ένα 5-0 σερί μείωσε στον πόντο (18-17), με την ΑΕΚ με λάθος της Λάντιγκερ, να ισοφαρίζει σε 20-20! Η Σίλβα έδωσε προβάδισμα στην «Ένωση» (21-22), ενώ η Κουλίκοβα με μπλοκ έπραξε το ίδιο για το 23-22 υπέρ της ΑΕΚ. Όμως και πάλι η Θήρα, κατέκτησε το σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε 5-2, με την Καλαντάτζε να πετυχαίνει 3 πόντους απ’ αυτούς. Η Θήρα πλησίασε στους 2 πόντους (6-8) και εν συνεχεία ισοφάρισε σε 9-9. Η ΑΕΚ πήρε εκ νέου διαφορά (10-12), με την Μαρκάδο να ισοφαρίζει ξανά για την Θήρα (12-12), η οποία πέρασε και μπροστά με 14-13. Ωστόσο, με τη Νίζετιτς η ΑΕΚ πήγε, αρχικά, στο +3 (15-17) και ύστερα στο +5 (15-20). Με την Σίλβα η ΑΕΚ έφθασε στο 24-19, με την ΑΕΚ εν τέλει να κατακτά και το σετ (25-19).

Στο τέταρτο σετ, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 5-3, ενώ η Σίλβα με δύο σερί πόντους διαμόρφωσε το 7-4. Με πλασέ της Κωνσταντινίδου η ΑΕΚ έκανε το 10-6. Με μπλοκ της Καλαντάτζε η «Ένωση» ξέφυγε ξανά με 3 πόντους (10-13), με την Θήρα να περνάει μπροστά -έχοντας σερί 4-0 με 14-13. Η ΑΕΚ όμως, με ένα δικό της 3-0 σερί, πέρασε μπροστά (14-16), ενώ απέκτησε και πλεονέκτημα 3 πόντων (17-20), έπειτα από συνεχόμενα λάθη της Θήρας. Με Κουλίκοβα και Νίζετιτς έφθασε στο +5 (19-24) και πήρε το σετ με 25-19.

Στο «χρυσό» σετ έγινε μία πραγματική μάχη στην αρχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (3-3, 5-5, 7-7). Ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη και η συνέχεια, με την ΑΕΚ να φορτσάρει για τα καλά. Με δυνατό καρφί της Κωνσταντινίδου, η «Ένωση» προηγήθηκε 8-7, ενώ με μπλοκ της Καλαντάτζε ο «Δικέφαλος» έκανε το 9-7. Ενώ ανέβασε τη διαφορά στο +6 και συγκεκριμένα στο 13-7. Η ΑΕΚ, επί της ουσίας, με ένα σερί 9-0 (!), πήρε το σετ με 15-7 και πήρε δύο σημαντικούς βαθμούς, χάνοντας όμως και ένα… τσάμπα, «πληρώνοντας» το κακό της ξεκίνημα.

Α.Ο. Θήρας – ΑΕΚ 2-3

Τα σετ: 25-23, 26-24, 19-25, 19-25, 7-15.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Λάνγκεγκερ 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ, 83% υπ. – 56% άριστες), Μερκάδο 25 (23/60 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 13 (11/35 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 54% υπ. – 29% άριστες), Αδαμοπούλου, Φάκη.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Νίζετιτς 13 (11/35 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 33% άριστες), Καλαντάτζε 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλντερόν 7 (7/20 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Σίλβα 25 (25/45 επ.), Κουλίκοβα 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 47% υπ. – 19% άριστες), Βλαχάκη 4 (4/15 επ., 10% υπ. – 10% άριστες), Αναγνώστου 1 (1 άσσος).