Κι ο κόσμος που και τις τρεις ημέρες των αγώνων γέμισε τις κερκίδες, αλλά σήμερα η παρουσία του ήταν συγκλονιστική, παρακολούθησε κι έναν πραγματικά συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στις... λεπτομέρειες των λεπτομερειών με την Ηλέκτρα Αγριοδήμου να δίνει τέλος σε ένα απίστευτο θρίλερ γράφοντας το 15-13 στο τάι μπρέικ.

Κι έτσι οι περσινές φιναλίστ αυτή τη φορά όχι μόνο έφτασαν στην πηγή, αλλά ήπιαν και νερό με την Δήμητρα να παίρνει τη σκυτάλη από την Πένυ η οποία τις καμάρωνε από την τηλεόραση έχοντας πλέον τον ρόλο της προπονήτριας.

Το ματς

Στην εκκίνηση του πρώτου σετ οι Καλαμαρίδου/Μαναβή με ένα γρήγορο σερί μετέτρεψαν το 4-3 σε 4-6 κι έφτασαν στο 6-10, αλλά η διαφορά χάθηκε γρήγορα (9-11) για να έχουμε ισοπαλία στο 12-12 με μπλοκ.

Μαναβή/Καλαμαρίδου ξέφυγαν πάλι με 15-17, αλλά το σκορ έγινε 18-17 με άσο και κόντρα της Καραγκούνη, αλλά το σετ είχε κι άλλες ανατροπές! Μετά το τάιμ άουτ Μαναβή, Καλαμαρίδου απάντησαν με δικό του σερί 3-0 για το 18-20 και τελικά πήραν το σετ με 19-21 μετά από επίθεση της Μαναβή.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις Αγριοδήμου/Καραγκούνη να ανοίγουν γρήγορα τη διαφορά με το σκορ να φτάνει στο 5-1, αλλά η διαφορά καλύφθηκε γρήγορα (8-5, 11-10)  για να προηγηθούν Μαναβή/ Καλαμαρίδου με 14-16.

Εκεί όμως δεν διατήρησαν το προβάδισμα κι είχαμε νέα ανατροπή για το 19-18 με την Καραγκούνη να διαμορφώνει το 22-20 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί το δράμα κορυφώθηκε με απίστευτες εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι το 12-12. Άουτ επίθεση της Καλαμαρίδου και άσος της Καραγκούνη έφεραν το 14-12, με την Αγριοδήμου να τελειώνει την επίθεση της χρονιάς διαμορφώνοντας το τελικό 15-13 με τις πρωταθλήτριες να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Agios Nikolaos Finals: Πρωταθλήτριες Ελλάδας οι Ηλέκτρα Αγριοδήμου, Δήμητρα Καραγκούνη (vid)