Η σκόνη έχει πλέον καθίσει και το Dakar Rally #44 έχει περάσει στην ιστορία. Δεν ήταν το μεγαλύτερο σε μήκος ή το πιο επίπονο στην ένδοξη ιστορία του αγώνα, όμως κράτησε ακέραιο τον απαιτητικό του χαρακτήρα. Τίμησε και με το παραπάνω τον χαρακτηρισμό της πιο σκληρής αγωνιστικής δοκιμασίας στον πλανήτη – τόσο για ανθρώπους όσο και για μηχανές.

Kαι μετά από δύο εβδομάδες μαχών ενάντια στα στοιχεία της αφιλόξενης φύσης, τον ανταγωνισμό και το χρονόμετρο, το κονβόι έφτασε στην «όαση» της Jeddah. Στον πολυπόθητο τερματισμό που αποτελεί την πρώτη, μεγάλη νίκη. Διότι μπορεί η ιστορία να έχει κάποια ονόματα δίπλα στον τίτλο «νικητής», όμως κάθε ένας από τους συμμετέχοντες που ανέβηκε στη ράμπα του τερματισμού στα παράλια της Ερυθράς Θάλασσας, μπορεί περήφανα να λέει πως έμεινε όρθιος κόντρα στη κορυφαία αγωνιστική πρόκληση.

Ακολουθούν οι σημαντικότερες ιστορίες του Dakar Rally 2022:

01. Ο πρίγκιπας της ερήμου

Στην κατηγορία των αυτοκινήτων, το παιχνίδι δεν είχε εκπλήξεις στην πορεία – ήταν άσος ημίχρονο, άσος τελικό. Και το ξεκάθαρο φαβορί φτάνοντας στη Rest Day, ο Nasser Al-Attiyah δεν έχασε το δρόμο του στην τελική ευθεία του Dakar. Υπό την καθοδήγηση του Matthieu Baumel (FRA) οδήγησε το Toyota Hilux T1+ μακριά από τα προβλήματα και έφτασε με άνεση στον τερματισμό.

Ο οδηγός από το Κατάρ ολοκλήρωσε τη μάχη με προβάδισμα 27 λεπτών από τον Sébastien Loeb της Bahrain Raid Xtreme και ανέβασε τον αριθμό νικών του στις τέσσερις! Οι προηγούμενες ήταν το 2011, το 2015 και το 2019, όμως αυτή είχε ιδιαίτερη αξία για τον 51χρονο. «Ήταν πολύ σημαντικό για μένα να κερδίσω τώρα που το ράλλυ διεξάγεται στη δική μου περιοχή. Τερμάτισα δεύτερος στα δύο προηγούμενα Dakar εδώ κι επιτέλους πήρα και τη νίκη», δήλωσε ο Al-Attiyah.

02. To Dakar μπήκε στην πρίζα

Η Audi δεν ήταν η πρώτη που τόλμησε να κατεβάσει μονομάχο ηλεκτρικής τεχνολογίας στο Dakar, ήταν όμως η πρώτη που το έκανε τόσο δυναμικά. Μπορεί τα RS Q e-tron να μη πλασαρίστηκαν στο Top-8 αλλά προκάλεσαν αίσθηση και ουσιαστικά ήταν μία προειδοποιητική βολή προς τον ανταγωνισμό: το Dakar Rally 2023 τα ηλεκτρικά SUV θα είναι ακόμα πιο ετοιμοπόλεμα.

Είναι αξιοσημείωτο πως κέρδισαν ειδικές διαδρομές και οι τρεις οδηγοί της Audi – ακόμα και ο rookie στη κατηγορία, Matthias Ekstrom.

«Ο τερματισμός στην πρώτη δεκάδα ήταν ο στόχος μας πριν ξεκινήσει ο αγώνας. Στις καλές μέρες μας, ήμασταν σε θέση να ανταγωνιστούμε τους κορυφαίους συνδυασμούς κι αυτό μας ενθουσιάζει ενόψει του μέλλοντος», σχολίασε ο Σουηδός.

03. Θρίλερ για γερά νεύρα

Η πιο αμφίρροπη κατηγορία στην 44η έκδοση αυτού του επικού αγώνα, ήταν αυτή των μοτοσικλετών. Εννέα διαφορετικοί αναβάτες κέρδισαν ειδική διαδρομή φέτος και πέντε πρωτοκλασάτα ονόματα έμειναν στο παιχνίδι διεκδίκησης της νίκης μέχρι το τελευταίο χιλιόμετρο.

Αυτός που πανηγύρισε ήταν ο Sam Sunderland που μάλιστα δεν το πίστεψε προτού λάβει την επιβεβαίωση από τον διευθυντή του αγώνα, David Castera. Ο Βρετανός επανέφερε το στρατόπεδο του KTM Group (KTM, GasGas, Husqvarna) στην κορυφή, μετά από δύο ήττες στην Αραβική Χερσόνησο, και πανηγύρισε ξανά μετά την επιτυχία του 2017.

«Αυτή η νίκη μοιάζει καλύτερη κι από την πρώτη», δήλωσε ο Sunderland που έχοντας μεταπηδήσει στη GasGas λίγο πριν τον αγώνα, έγινε ο πρώτος αναβάτης που κέρδισε με διαφορετικό κατασκευαστή από το 2003 και τον Richard Sainct. Φαίνεται πως η «ιδιαίτερη» προετοιμασία του στο Dubai, απέδωσε καρπούς και εκτός από την κορυφή του κατασκευαστικού κόσμου και το Burj Khalifa, επέστρεψε και στην αγωνιστική κορυφή.

O Pablo Quintanilla της Honda και ο Matthias Walkner της KTM Red Bull αρκέστηκαν στο να τον πλαισιώσουν στο βάθρο, τερματίζοντας 3 και 6 λεπτά πίσω του αντίστοιχα.

04. Ο Quintero έχασε τον αγώνα αλλά πέτυχε νέο, συγκλονιστικό ρεκόρ

Μια ματιά στην τελική κατάταξη της κατηγορίας παρουσιάζει μία κατάταξη οξύμωρη. Στη κορυφή της γενικής κατάταξης βρίσκεται το όνομα το Francisco "Chaleco" López που μετά τον περυσινό του θρίαμβο στην Κλάση T4, ανέβηκε επίπεδο και κέρδισε και στην T3 στα Lightweight Vehicles. Με τον Σουηδό Sebastian Eriksson να τον ακολουθεί και την Ισπανίδα Cristina Gutiérrez να χαρίζει στη Red Bull Off-Road Junior Team το πρώτο της βάθρο στο Dakar!

Όμως ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Seth Quintero. Ο μόλις 19 ετών οδηγός βρέθηκε μία ανάσα από το «sweep» - παραλίγο να κερδίσει όλα τα stages! Τελικά κέρδισε 11 αλλά αυτό το ένα που έχασε, ήταν καταστροφικό. Στη δεύτερη ειδική διαδρομή είχε μηχανικά προβλήματα και έφτασε ώρες μετά στο bivouac, χάνοντας κάθε ελπίδα για τη νίκη.

Ωστόσο, υπό την καθοδήγηση του Dennis Zenz, ακολούθησε καταιγιστικό ρυθμό και έσπασε το ρεκόρ περισσότερων νικών που κρατούσε 30 χρόνια!

«Είναι φοβερό αυτό που πετύχαμε, αλλά είμαι λίγο απογοητευμένος γιατί δεν είμαστε στην κορυφή της γενικής κατάταξης παρότι κερδίσαμε σχεδόν όλες τις ειδικές», είπε ο Quintero.

05. Η KAMAZ είναι μια ατρόμητη αρμάδα

Στους αγώνες είναι άλλο πράγμα να είσαι το φαβορί κι άλλο το να επιβεβαιώσεις τον τίτλο αυτό. Κοιτώντας τα αποτελέσματα του Dakar 2022 αποδεικνύεται πως στην κατηγορία βαρέων βαρών, αυτή των φορτηγών, η λέξη «φαβορί» ίσως δεν έλεγε κι όλη την αλήθεια για την KAMAZ Master.

Η ρωσική αρμάδα κέρδισε όλες τις ειδικές διαδρομές και είχε τα φορτηγά της σε παράταξη, στην πρώτη τετράδα της γενικής κατάταξης και τον πλησιέστερο αντίπαλο 3 ώρες μακριά από τον νικητή.

Σε αυτό τον ρόλο ήταν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Dmitry Sotnikov. Συνολικά η KAMAZ μετρά 19 νίκες, με 6 διαφορετικούς οδηγούς.

Έτσι, η ρωσική ομάδα κατέκτησε τη νίκη Νο19! Έχει κερδίσει με έξι διαφορετικούς οδηγούς, με τον περσινό θριαμβευτή να υπερασπίζεται επιτυχώς τον τίτλο του.

06. Να μας ζήσουν

Είπαμε πως στη ράμπα του τερματισμού η χαρά είναι για όλους μεγάλη, όμως για δύο αγωνιζόμενους τα πράγματα ανέβηκαν σε άλλο επίπεδο. Εκείνη τη στιγμή επέλεξε ο Javi Vega για να κάνει πρόταση γάμου στην αγαπημένη του Sara Garcia.

Το ζευγάρι από την Ισπανία είναι και αγωνιστικό ζευγάρι αφού συμμετείχαν για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στο Dakar. Με τη Garcia να τερματίζει 12 θέσεις ψηλότερα στην κατάταξη από τον αγαπημένο της. Να τα λέμε κι αυτά!