Η Ένωση με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιάκομπσεν σε νεκρό χρόνο πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (23-23) στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής. Στην περιγραφή του αγώνα ο ερασιτέχνης Ολυμπιακός κάνει λόγο για λανθασμένη υπόδειξη.\

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 23-23 στο ντέρμπι κορυφής της με αντίπαλο την ΑΕΚ που διεξήχθη στο Ρέντη, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Οι πρωταθλητές έλεγχαν το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του, δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ, όμως είχαν την πρώτη τους βαθμολογική απώλεια μετά τις έξι διαδοχικές νίκες σε ένα ματς όπου στοίχισαν και οι τραυματισμοί που αντιμετώπιζαν αρκετοί παίκτες. Συγκεκριμένα κατά τη διάρκεια του ματς, ο Ολυμπιακός στερήθηκε των υπηρεσιών του πολύτιμου Γρηγόρη Σανίκη και του Παναγιώτη Καραμπουρνιώτη, πρόβλημα αποκόμισε και ο Πάτρικ Λέμος, ενώ δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Νίκος Λιάπης και Αντώνης Κόντης λόγω τραυματισμού. Από κει και πέρα η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική σε εξέλιξη, ο Ολυμπιακός παρά τα προβλήματα που προέκυψαν είχε τον έλεγχο, και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με πέναλτι που καταλογίστηκε λανθασμένα στο τελευταίο δευτερόλεπτο, υπέρ των φιλοξενούμενων.

«Ερυθρόλευκος» έλεγχος και προβάδισμα στο πρώτο μισό!

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και με οδηγό στο σκοράρισμα τον Ρέινα που σημείωσε τρία διαδοχικά γκολ, έφτασε γρήγορα στο 4-0 (6:26), αφού νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ ο Τζηράς με εύστοχο πέναλτι. Με το 4ο προσωπικό γκολ του Ισπανού οι Πειραιώτες διαμόρφωσαν το 5-2 στο 7:43, με την ΑΕΚ να προχωράει σε αλλαγή τερματοφύλακα και τον Ραντούλοβιτς να περνάει στη θέση του Συγγάρη. Ο Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης είχε προχωρήσει στο διάστημα σε δυο εντυπωσιακές αποκρούσεις. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 5-3, όμως με δυο διαδοχικά γκολ ο Θρύλος επανέφερε τη διαφορά στο +4 μέχρι το 12ο λεπτό και την αύξησε στα πέντε για πρώτη φορά, μετά το τρίτο προσωπικό τέρμα του Τζηρά στο 13:17, χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το 8-3. Η ΑΕΚ μείωσε σε 8-4 με τον Γιάκομπσεν (13:50), ακολούθησαν δυο νέες επεμβάσεις του Τσιλιμπάρη και στη συνέχεια πλησίασε σε 8-5 με σκόρερ τον Αλβανό (18:20) και σε 8-6 με τον Γιάκομπσεν (20:24, πεν.). Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον Κρητικό να διαμορφώνει το 9-6 (21:30) και τον Τσίλη το 10-6 (22:10), για να μειώσουν και πάλι οι φιλοξενούμενοι σε 10-8 (23:20). Ο Τζηράς σκόραρε και πάλι στη συνέχεια για το 11-8 (24:19) με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το 12-10 μετά από το γκολ του Ρέινα.

Ισοφάριση με πέναλτι στην εκπνοή…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 12-11, αλλά ο Ανδρέας Αραπακόπουλος απάντησε άμεσα για το 13-11 (33:25) και στη συνέχεια ήταν σειρά του Πέταρ Μπούμπαλο να σκοράρει για το 14-11 (34:34). Ο Αλβανός μείωσε προσωρινά σε 14-12 αλλά στην επόμενη επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» επανέφεραν με τον Τζηρά τη διαφορά στο +3 για το 15-12 (36:36). Ωστόσο το προβάδισμα αυτό χάθηκε μέσα σε τρία λεπτά στη διάρκεια των οποίων, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15 (38:50) για πρώτη φορά. Ο Άγγελος Τσίλης έβαλε τέλος στο σερί αυτό και έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό σημειώνοντας το 16-15 (40:20). Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πάλι με τον Μπάλαζ αλλά ο Πάτρικ Λέμος έβαλε και πάλι τον Θρύλο σε θέση οδηγού γράφοντας το 17-16 (44:06). Το ντέρμπι συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 17-17, όμως ο Πάτρικ Λέμος με ωραία προσπάθεια πέτυχε το 18-17. Ακολούθησε νέα ισοφάριση σε 18-18 και νέο προβάδισμα του Θρύλου με σκόρερ τον Τζηρά για το 19-18 (46:22). Οι Πειραιώτες αφού έβγαλαν την άμυνα, βρήκαν λύση στην επίθεση με τον Ανδρέα Αραπακόπουλο να διαμορφώνει το 20-18 (47:20) και να δίνει μετά από ώρα «αέρα» δυο τερμάτων στον Ολυμπιακό. Στα επόμενα τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ξανά σε 20-20 (50:52), όμως δια χειρός Κρητικού, το προβάδισμα επέστρεψε άμεσα στον Ολυμπιακό για το 21-20 (51:35). Με γκολ του Μυλωνά (52:22), η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 21-21, αλλά ο Πάτρικ Λέμος ήταν αυτός που έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 23-22 (53:36). Τέσσερα λεπτά αργότερα (57:20), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 22-22 με τον Μπάγιος. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το 59:30. Στο σημείο αυτό ο Δημήτρης Τζηράς σημείωσε το 23-22 όμως στο τελευταίο δευτερόλεπτο, καταλογίστηκε λανθασμένα πέναλτι σε βάρος του Κανδύλα, ο οποίος φαίνεται να μην υποπίπτει σε παράβαση, στον Παπαδιονυσίου και ο Γιάκομπσεν διαμόρφωσε το τελικό 23-23.

Ερασιτέχνης Ολυμπιακός: «Πέναλτι που καταλογίστηκε λανθασμένα»