Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός κόντρα στον Εθνικό Πειραιά και πέτυχε ευρεία νίκη με 21-4, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Γ’ φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν από νωρίς το προβάδισμα με 5-1, ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 8-2. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, το σύνολο του Χάρη Παυλίδη ήταν καταιγιστικό και πήρε άνετα νίκη με 21-4.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 18 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός Πειραιά έμεινε στην 3η θέση με 4 βαθμούς.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-21

Τα οκτάλεπτα: 1-5 , 1-3 , 0-8 , 2-5

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Μπενέκου, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 1, Πέττα, ΜακΚι 1, Μπάξτερ 2, Νιαρχάκου, Κατσιμπρή, Αναγνώστου, Τζούρκα

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Δουρέκα, Πλευρίτου Ε., Έγκενς 2, Ελευθεριάδου, Κανετίδου 2, Αβραμίδου 4, Ασημάκη 4, Πλευρίτου Μ. 1, Μπάκλινγκ 1, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Παπαναστασίου 1, Φουντωτού 1, Πουλοπούλου

Πάτησε γκάζι μετά το πρώτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη

Η Βουλιαγμένη επικράτησε με 11-5 της Γλυφάδας για την τέταρτη αγωνιστική της τρίτης φάσης της Α1 πόλο γυναικών.

Ο αγώνας ήταν ισόπαλος στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-2, όμως η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ανέβασε στροφές και έφτασε στην άνετη νίκη με 11-5. Με τη νίκη αυτή, η Βουλιαγμένη έφτασε τους 12 βαθμούς και είναι πολύ κοντά στην κατάληψη της 2ης θέσης.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 11-5

Τα οκτάλεπτα: 2-2 , 4-1 , 4-2 , 1-0

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 1, Κοκκινάκη 2, Ξενάκη, Νίνου Ε. 1, Πάτρα 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου 2, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου 1, Νίνου Π. 1, Γιαννοπούλου 1, Κοτσιώνη

ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Καλαργυρού 1, Κολιτσοπούλου, Λούδη, Μαμόγλου, Κόλλια 1, Αντωνιάδη 1, Γρηγοροπούλου 1, Ακριτίδου, Φραγκιουδάκη, Κοντονή 1, Κοντογιάννη, Γαλιατσάτου, Γροζοπούλου, Καρύτσα

Πέμπτη θέση για το Ρέθυμνο

Την πέμπτη θέση στην Α1 πόλο γυναικών κατέλαβε το Ρέθυμνο που επιβλήθηκε με 12-11 του Νηρέα στο Χαλάνδρι για την τέταρτη αγωνιστική της τρίτης φάσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο πρώτο οκτάλεπτο (1-1), όμως το σύνολο του Κώστα Φιτσανάκη προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-1. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Κρητική ομάδα ανέβασε στροφές και έφτασε σε άνετη επικράτηση με 11-2. Με τη νίκη αυτή, ο ΝΟ Ρεθύμνου έφτασε τους 15 βαθμούς και εξασφάλισε την 1η θέση στον όμιλο και την 5η στην τελική κατάταξη, ενώ ο Νηρέας Χαλανδρίου έμεινε στους 9 βαθμούς.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 2-11

Τα οκτάλεπτα: 1-1 , 0-2 , 0-4 , 1-4

Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Στρατάκου, Σαφέτη, Μαυρωτά 1, Κάσσαρη, Τριχά, Ξανθοπούλου, Παπαναστασίου, Μπόβαλη, Παναγιότι, Λούβδη, Κουτέλη 1, Αγγελίδη, Τορνάρου, Μαντουδιώτη, Λάζαρη

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Συριανόγλου, Καρυπίδου Μ. 1, Κυριακάκη, Φαρμάκη Μ. 2, Γαβαλά, Κολτσίδα 1, Στρατηδάκη 1, Φραγγελάκη, Φαρμάκη Ε. 3, Σολανάκη 3, Καρυπίδου Η.

Τεράστια νίκη για το ΝΟ Λάρισας

Με γκολ της Κους 22 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα ο ΝΟ Λάρισας επικράτησε με 11-10 της ΝΕ Πατρών και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου να προηγείται στο ημίχρονο με 6-4. Ο ΝΟ Λάρισας, αφού αρχικά ισοφάρισε σε 8-8 με τη λήξη της 3ης περιόδου, κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 11-10, χάρη σε γκολ της Κους, 0:22 πριν τη λήξη. Η Κούμπρα Κους αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ του αγώνα με 5 γκολ, ενώ πέτυχε τα τρία από τα γκολ για την ομάδα της στην τελευταία περίοδο.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Σπύρου Τσιάρα ανέβηκε 3η στον όμιλο για τις θέσεις 5-8 με 6 βαθμούς, αφήνοντας την ΝΕ Πατρών στην τελευταία με 3 βαθμούς.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 11-10

Τα οκτάλεπτα: 3-4 , 1-2 , 4-2 , 3-2

ΝΟ Λάρισας (Σπύρος Τσιάρας): Γούλα, Κυροδήμου, Τουλουμτζίδου 1, Χασιώτη, Καλογιάννη, Μπαλάτσα Μ., Μπαλάτσα Ν. 1, Τοκίνι 2, Κους 5, Τσιγαρίδα 2, Πατούνα, Μιγδάνη, Λαμπρονίκου, Σαμαρά, Καζάνα

ΝΕ Πατρών (Κώστας Φιτσανάκης): Γιαννακέα, Σινεμόγλου, Ανδρουτσέλη, Ρακιντζή, Τσιμάρα Ευφ., Τσιμάρα Ευδ. 1, Πετάση 1, Μιχαηλίδου, Μόργκαν, Μπιτσάκου 4, Μανέτα, Λυκοθανάση 4, Χρυσανθοπούλου, Γεωργίου, Ζαφειράκη