Το συγκρότημα του Δημήτρη Κραβαρίτη αντιμετώπισε σήμερα την Ορτίτζια στον «τελικό» για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον 4ο όμιλο της α΄ προκριματικής φάσης του Euro Cup, ωστόσο ηττήθηκε 6-5 από την ιταλική ομάδα στο κολυμβητήριο του Αλίμου, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Υδραϊκός κατετάγη 3ος στο γκρουπ, ενώ την πρόκριση για τον επόμενο γύρο πήραν η Ορτίτζια και η Πρίμορατς Κότορ από το Μαυροβούνιο.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο τον Υδραϊκό): 2-2, 1-0, 0-2, 2-2.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 2-0 και 3-2, ωστόσο η Ορτίτζια αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 4-3, δύο λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου. Ο Ίρβινγκ ισοφάρισε σε 4-4, περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Υδραϊκός «πήρε κεφάλι» στο σκορ με το γκολ του Τσαχιλίδη στον παίκτη παραπάνω, 1.14΄΄ πριν το τέλος. Όμως, η ισχυρή ιταλική ομάδα δεν είχε πει ακόμη την τελευταία λέξη της... Στα 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Αμπέλα ισοφάρισε σε 5-5 στον παίκτη παραπάνω, ενώ, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Βαπένσκι έδωσε με παίκτη παραπάνω τη «χαριστική βολή» στον Υδραϊκό.

Τα γκολ του Υδραϊκού σημείωσαν οι Πρέκας, Χονδροκούκης, Στελλάτος, Τσαχιλίδης και Ίρβινγκ.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Πρίμορατς Κότορ από το Μαυροβούνιο νίκησε 15-8 τη Νις από τη Σερβία.